praca łódź

Praca w Łodzi – lokalny rynek pracy

Czas czytania:7 Minut

Łódź jeszcze do niedawna była największym miastem w Polsce. Choć dziś w tym rankingu plasuje się nieco niżej, nadal jest ważnym ośrodkiem edukacji i pracy. Jak więc wygląda praca w Łodzi? Gdzie można jej szukać? Sprawdźmy!

Łódź: krótka charakterystyka

Miasto z każdym kolejnym rokiem staje się bardziej atrakcyjnym celem dla przedsiębiorców i kandydatów poszukujących pracy. Wpływ na to ma z pewnością centralne położenie miasta, bliskość do największych aglomeracji i niskie koszty utrzymania.

Inwestorzy chętnie podejmują się nowych zadań w regionie, a urzędnicy wciąż walczą o pozyskiwanie nowych przedsiębiorców. Choć dawniej największą rolę odrywał w Łodzi przemysł włókienniczy, miasto zmierza w kierunku rozwoju nowych technologii, infrastruktury, logistyki czy AGD.

Praca Łódź: jak wygląda rynek pracy?

Łódzki rynek pracy jest jednym z najbardziej rozwiniętych i nowoczesnych w całym kraju. Podobnie jednak jak reszta miejscowości, musi radzić sobie ze skutkami pandemii i nadciągającą recesją. Czego zatem możemy się spodziewać?

Jak Łódź broni się przed recesją?

Spowolnienie gospodarcze, którego tak obawiali się prognostycy, już właściwie następuje. Z pewnością znajdzie to swoje przełożenie na rynku pracy w Łodzi.

W ubiegłym roku w czerwcu stopa bezrobocia w tym mieście wyniosła 5,6%, a więc była wyższa od średniej krajowej w analogicznym okresie (4,9%). W województwie łódzkim wyglądało to nieco lepiej – 5,3%. Czy zatem już powinniśmy się obawiać zwolnień lub braku nowych miejsc pracy?

praca w łodzi

Raport Grant Thornton

Według raportu Grant Thornton „Oferty pracy w Polsce w czerwcu 2022 roku” opublikowano aż 5,2 tysiące ofert pracy, co daje o 400 więcej, niż było to w roku poprzednim.

Jednocześnie Łódź w tym zestawieniu uplasowała się na wysokim, piątym miejscu w skali całego kraju. Ustąpiła miejsca jedynie Gdańskowi, Wrocławiowi, Krakowowi i Warszawie.

W powyższym raporcie obliczano również, ile ofert pracy przypada na 1000 mieszkańców. Tutaj wyniki nie były już tak zachwycające. W Łodzi mieliśmy 7,7 ofert, podczas gdy średnia kraju wyniosła 14,4.

Polecamy: ZOO Borysew – atrakcja dla małych i dużych

Praca w Łodzi: trendy

Unia Europejska oraz rosnąca świadomość poszczególnych obywateli na temat pogarszającej się sytuacji środowiska naturalnego również ma wpływ na współczesną gospodarkę. Różne organizacje wywierają nacisk, by stosować się do zasad zrównoważonego rozwoju i rozwijania technologii przyjaznych naturze. Czy ich ślady odnajdziemy także w Łodzi?

trendy rynku pracy w łodzi

Zielona gospodarka

Regionalne Obserwatorium Rynku Pracy w Łodzi stworzyło raport zatytułowany „Popyt na pracę w obszarze zielonej gospodarki II. Analiza dla województwa łódzkiego”. Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Już pod koniec 2020 roku w całym województwie działało ponad 70 tysięcy firm z dużym potencjałem do tworzenia zielonych miejsc pracy (co trzeci podmiot). Co ważne, dotyczyło to również mocno rozwiniętych w regionie branż, takich jak produkcja mebli, budowlanka czy badania i analizy techniczne.

Jednym z ważniejszych ogniw zielonej gospodarki jest także zielone rolnictwo. We wskazanym okresie działało 519 ekologicznych producentów rolnych i 70 ekologicznych przetwórni.

Zawody poszukiwane w Łodzi w 2023 roku

Dla poszukujących pracy jest to ważna informacja: lokalna gospodarka będzie się stawać coraz bardziej innowacyjna. Będzie to miało także bezpośrednie przełożenie na zapotrzebowanie na kandydatów do pracy.

gdzie szukać pracy w łodzi

Największe zapotrzebowanie w strefie zielonej gospodarki zgłaszano na:

  • robotników wykonujących proste prace w przemyśle (15,5%),
  • monterów ociepleń budynków (6,9%),
  • elektromonterów instalacji elektrycznych,
  • zawodowych kierowców samochodów ciężarowych (6,3%),
  • kierowników ds. rozwoju produktów,
  • specjalistów obsługi klienta.

Problemy z rekrutacją

Regionalne Obserwatorium Rynku Pracy w Łodzi stwierdziło, że aż 72% przedsiębiorstw z tego sektora zgłasza problemy z rekrutacjami. Problem ten dotyczy zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw z podregionu łódzkiego.

Aż w 78% przypadków rekruterzy muszą mierzyć się z brakiem chętnych kandydatów do podjęcia pracy! Natomiast 64% przedsiębiorców z potencjałem do tworzenia zielonych miejsc pracy uważa, że największym problemem są zbyt wygórowane oczekiwania przy niemal równie częstym braku wystarczających kompetencji pracowników.

Jeśli zatem pilnie szukamy pracy, warto wpisując w wyszukiwarkę „Łódź praca” skupić się na wyżej wymienionych zawodach.

Zawody nadwyżkowe i deficytowe w Łodzi

Jak dowiadujemy się z innego sprawdzonego źródła, w Łodzi jedna trzecia wszystkich pracowników jest zatrudniona w przemyśle. To jednak nie jedyna opcja dla poszukujących pracy.

Barometr zawodów

Aby przekonać się, w których branżach jest aktualnie największe zapotrzebowanie, dobrze jest przeanalizować aktualne badanie Barometru zawodów. Prognoza ta pokazuje, których przedstawicieli zawodów jest na danym obszarze za mało lub za dużo w stosunku do pojawiających się propozycji zatrudnienia.

Zawody deficytowe

W Łodzi brakuje:

  • magazynierów (także z uprawnieniami do obsługi wózków widłowych),
  • pracowników budownictwa: murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych, robotników budowlanych,
  • pracowników zakładów przemysłowych: elektryków, elektromechaników i elektromonterów, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorów skrawarek i maszyn włókienniczych, pracowników poligraficznych,
oferty pracy w łodzi
  • pracowników gastronomii: kelnerów i barmanów, kucharzy, pomocy kuchennych,
  • pracowników branży opiekuńczo-medycznej: lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych,
  • pracowników służb mundurowych,
  • nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących,
  • projektantów i administratorów baz danych i programistów.

Rynek pracy cechuje więc spora różnorodność.

Przeczytaj koniecznie: Jak założyć firmę sprzątającą?

Urząd pracy Łódź

Na terenie Łodzi funkcjonują dwie placówki Powiatowego Urzędu Pracy. Zajmują się pozyskiwaniem ofert z całego powiatu oraz rejestracją osób bezrobotnych i poszukujących pracy.

Poza tym jednym z zadań Urzędu jest organizowanie programów aktywizacyjnych, mających na celu podnoszenie kompetencji zarejestrowanych osób.

praca łódź

Lokalne oferty pracy

Powiatowy Urząd Pracy aktualizuje wciąż bazę ofert pracy skierowanych do mieszkańców regionu. Większość ogłoszeń ma oznaczenie „pełny etat, umowa o pracę”, są więc dla osób, których celem jest stabilne zatrudnienie.

Wśród ostatnio dodanych pozycji możemy znaleźć:

  • operator maszyn sterowanych numerycznie,
  • specjalista służby celno-skarbowej,
  • spawacz,
  • sprzątaczka,
  • dietetyk.

Coś dla siebie znajdą zarówno pracownicy fizyczni, jak i ci, którzy chcą wykorzystać zdobyte przez siebie wykształcenie kierunkowe.

Praca w Polsce i praca za granicą

Jeżeli niekoniecznie interesuje nas praca stacjonarna, możemy również przejrzeć kategorię „Praca w Polsce” oraz „Praca za granicą”. Znajdziemy w tym miejscu szeroki wachlarz propozycji z różnych branż.

Urząd Pracy w Łodzi zachęca do rejestracji na portalu EURES, który pośredniczy w szukaniu zatrudnienia poza granicami swojego kraju.

praca w łodzi

Pomoc Urzędu Pracy

Oprócz pośrednictwa pracy miejscowa placówka Urzędu Pracy zapewnia także wsparcie w rozwoju i zakładaniu własnych biznesów.

Możemy skorzystać tutaj z różnych form wsparcia (refundacji kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, bonu zatrudnieniowego, bonu na zasiedlenie czy pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej).

Urząd ułatwia także zarejestrowanym bezrobotnym podnoszenie kwalifikacji poprzez finansowanie: stażów i bonów stażowych, szkoleń i bonów szkoleniowych, dofinansowania studiów podyplomowych, pożyczek szkoleniowych.

Do tej instytucji powinny się zgłosić również osoby o jakimś stopniu niepełnosprawności oraz cudzoziemcy, bez względu na ich stopień znajomości języka.

Praca dodatkowa Łódź

Atrakcyjne wynagrodzenie to nieosiągalne marzenie dla wielu z nas. Aby zaspokoić swoje potrzeby albo odłożyć pieniądze na ważny cel, możemy zdecydować się na pracę dodatkową. Z reguły praca dodatkowa jest jednak podejmowana przez osoby uczące się lub zajmujące się domem.

praca dodatkowa łódź

Obecnie najczęściej pojawiające się w tej kategorii oferty dotyczą:

  • kierowców TAXI,
  • inwentaryzacji,
  • kurierów,
  • tajemniczych klientów,
  • wykonawców prac remontowych,
  • tłumaczy języka obcego.

Na dodatkowe zlecenia może liczyć także pracownik fizyczny, podejmując się np. pracy w ogrodnictwie, w branży opakowań lub budownictwie i wykończeniach. Pamiętajmy jednak, że na powyższych stanowiskach często może nas obowiązywać jedynie umowa o dzieło lub umowa zlecenie.

Polecamy: Uczelnie w Łodzi i popularne kierunki studiów

Praca biurowa Łódź

Oczywiście w Łodzi jest też sporo propozycji pracy biurowej. W tym wypadku najważniejszym wymaganiem od kandydatów będzie biegła znajomość języków obcych.

Pojawiają się na przykład ogłoszenia z wymaganiem znajomości języka niemieckiego, fińskiego, czeskiego czy norweskiego. Biegły angielski stał się już podstawą.

Praca w branży IT

Nie sposób nie wspomnieć w tym artykule o jednym z najciekawszych i najbardziej płatnych obecnie zajęć, czyli właśnie o branży IT. Łódź jest jednym z najważniejszych jej ośrodków!

Jak możemy przeczytać w raporcie „Rynek pracy IT w Polsce 2022”, sporządzonego przez Next Technology, to właśnie w województwie łódzkim opublikowano co dwudzieste ogłoszenie w sektorze IT w Polsce.

Taki wynik daje wysokie miejsce w skali kraju. Łódzkie ustępuje tylko w niewielkim stopniu Wielkopolsce oraz województwom pomorskiemu i śląskiemu.

Rynek sprowadza się głównie do samej Łodzi, którą jedynie o jeden punkt procentowy wyprzedziły Kraków i Gdańsk.

Potrzebni w branży są nie tylko programiści, ale też testerzy oprogramowania i administratorzy sieci.

Branża e-commerce

Pandemia wywołała nieodwracalny już proces, który mocno wzmocnił całą branżę e-commerce. Eksperci sądzą, że możemy liczyć na dalszy, intensywny i dwucyfrowy rozwój w relacji rok do roku.

Co ważne, taki handel w Internecie wymaga też zróżnicowanych kandydatów: programistów posiadających kompetencje techniczne, marketingowców oraz specjalistów obsługi klienta.

Zwiększony ruch możemy zaobserwować także w centrach logistycznych i spedycji. To z kolei przekłada się na zwiększenie ofert pracy dla magazynierów, kierowców, spedytorów i ekspertów logistyki.

Zawody deficytowe w branży IT

Możemy pokusić się o podanie konkretnych specjalistów, których brakuje w łódzkim sektorze IT. Według wspomnianego już raportu największe zapotrzebowanie dotyczy:

  • Administratorów systemów komputerowych,
  • Analityków IT,
  • Konsultantów do spraw systemów teleinformatycznych,
  • Testerów systemów teleinformatycznych,
praca w it łódź
  • Analityków systemów komputerowych i programistów,
  • Techników sieci internetowych,
  • Projektantów aplikacji sieciowych i multimediów,
  • Programistów (Java, PHP, Python).

Przy okazji możemy zaobserwować rosnący deficyt wśród specjalistów innych dziedzin, tj. sprzedawców, przedstawicieli handlowych, księgowych, pracowników biurowych, specjalistów rekrutacji i HR.