W okolicy Łodzi znajduje się wiele atrakcji, które wzbudzą zachwyt u starszych i młodszych turystów. Czasami wystarczy wyjechać tylko kilka kilometrów od centrum miasta, by zaskoczyła nas mnogość ciekawych miejsc! Spróbujmy przybliżyć sobie niektóre z tych bliższych i dalszych punktów i poznać najlepsze atrakcje w okolicach Łodzi!

Zamek Królewski w Łęczycy
Pierwszym pomysłem na jednodniowy wypad może być wyjazd na Zamek Królewski w Łęczycy. Obiekt ten został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego w latach 1357-1370, z inicjatywy samego króla. Dziś zamek jest siedzibą łęczyckiego muzeum. Będąc tutaj, warto wspiąć się na wieżę, z której napawać się możemy malowniczą panoramą miejscowości. Dawniej gościło tu trzech królów Polski, warto więc dowiedzieć się nieco więcej o historii budynku.
Uniejów: Termy, Zamek, Zagroda młynarska
Stosunkowo blisko Łodzi, bo godzinę drogi od jej centrum znajduje się niezwykle atrakcyjna turystycznie miejscowość Uniejów. Gości z całej Polski przyciągają zwłaszcza termy i baseny (część jest w budynku a część na świeżym powietrzu), gdzie mogą zrelaksować się i oddać wodnemu szaleństwu. Ponadto w pobliżu znajdą zespół muzealno-noclegowy pełen zabytkowych obiektów, jakim jest Zagroda Młynarska. Na uwagę zasługuje także Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich, który jako jeden z nielicznych w Europie jest ogrzewany wodą termalną.
Ruiny Zamku Arcybiskupów w Drzewicy
Dla miłośników zamków, na pewno interesującym, acz dosyć zaniedbanym miejscem w centralnej Polsce będzie zamek w Drzewicy, wzniesiony w latach 1527-1535. Budowla spłonęła w 1814 roku i dziś stanowi dobrze zachowaną ruinę. Ponieważ do tej pory obiekt nie był remontowany, jest też jedną z najlepiej zachowanych rezydencji z pierwszej połowy XVI wieku w Polsce.
Skansen Rzeki Pilicy, Rezerwat Przyrody i kąpielisko w Tomaszowie Mazowieckim
Do Tomaszowa Mazowieckiego warto przyjechać z kilku powodów. Jednym z nich jest właśnie wymienione wyżej park etnograficzny. W skansenie czeka na nas ekspozycja ciekawa dotycząca Młynarstwa wodnego, zobaczymy tu także fragment okopów, drewnianą poczekalnię dworca kolejowego i ślady po znanej produkcji „Czterech Pancernych”.
W tym samym mieście turystów przyciągają jeszcze inne znane atrakcje województwa łódzkiego, w tym Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła. Ów rezerwat krajobrazowy swoją nazwę zawdzięcza źródłom krasowym i zjawisku optycznemu, sprawiającym wrażenie, że widzimy na dnie zbiornika błękitne plamy.
Natomiast 7 kilometrów od miasta, ale nadal w województwie łódzkim znajduje się Zalew Sulejowski. Jest to sztucznie utworzony zbiornik wodny, zbudowany początkowo z myślą o dostarczaniu wody do Łodzi. Dziś jezioro znajduje się w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i pełni funkcję rekreacyjną. Można tu uprawiać sporty wodne, popłynąć jachtem czy zrelaksować się w ośrodku wypoczynkowym.
Park Arkadia i Pałac Radziwiłłów w Nieborowie
Arkadia to z pewnością najbardziej romantyczny park w całej okolicy. Możemy przespacerować się tutaj po pięknym ogrodzie urządzonym w stylu angielskim, czyli dzikim, nastrojowym i stanowiącym pochwałę dla nieposkromionej natury. Przez teren przepływa rzeka Skierniewka, tworząca staw z dwoma wyspami. Konstrukcje architektoniczne nawiązują zaś do stylu antycznego i średniowiecznego. Warto przejść się wszystkimi alejkami, by zobaczyć osobliwości także na drugim końcu parku.
Musimy w tym miejscu zwrócić się bezpośrednio do czytelników: będąc na miejscu, koniecznie zajrzyjcie do zupełnego przeciwieństwa Arkadii, kompleksu parkowo-pałacowego w Nieborowie. Zobaczymy tu uporządkowany i ściśle zaplanowany styl francuski. Miejsce to pierwotnie należało do Michała Hieronima Radziwiłła i pozostało w rodzinie aż do II wojny światowej. Najważniejszym punktem jest oczywiście barokowy pałac, będący jednym z największych i najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.
Przeczytaj też: Workcamp – czym jest i co warto o nim wiedzieć?
Co warto odwiedzić w Łodzi?
Nie można zapomnieć o tym, że ciekawe miejsca znajdują się też na terenie samej Łodzi. Jedną z nich jest Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, na terenie parku rośnie bowiem m.in. Las Janinowski (największy kompleks leśny w Europie leżący w granicach miasta), Las Łagiewnicki czy Uroczysko Tadzin-Szymaniszki.
Ponadto rodziny i grupy przyjaciół lubią odwiedzać Orientarium ZOO, gdzie mieszkają jedyne w kraju wydry olbrzymie, orangutany sumatrzańskie, krokodyle gawialowe czy psy leśne. Największym zainteresowaniem cieszą się natomiast lwy azjatyckie. Podsumowując, są dostępne atrakcje w okolicach Łodzi i samej Łodzi dla wszystkich i w każdym wieku, dlatego koniecznie trzeba wybrać się w te regiony!
Średnia ocena