Efektywne poszukiwanie dobrej pracy w Łodzi
Mieszkańcy Łodzi, którym temat poszukiwania pracy spędza sen z powiek, mogą odetchnąć z ulgą. Z artykułu tego dowiedzą się, wszystkiego, co najistotniejsze w dziedzinie ofert pracy, rynku pracodawców oraz właściwej autoprezentacji. Przedstawiamy nasze kompendium wiedzy! Efektywne poszukiwanie dobrej pracy w Łodzi? Pomagamy!
Portale z ofertami pracy w Łodzi
Efektywne poszukiwanie dobrej pracy w Łodzi nie jest wbrew pozorom takie trudne. Naprawdę cennym źródłem informacji o samym mieście, jak i o miejscowym rynku pracy są strony z ofertami pracy. Oszczędzą one nam mnóstwo czasu i wysiłku, ponieważ czasy, kiedy ogłoszenia o rekrutacji pojawiały się na drzwiach firmy czy na słupach ogłoszeniowych, bezpowrotnie minęły. Można śmiało powiedzieć, że większość wydarzeń (czasem nawet rozmowy kwalifikacyjne) odbywają się właśnie online.
Na niektórych portalach wyszukiwać możemy po miejscowości lub po nazwie stanowiska, jakie interesuje nas najbardziej. Specjaliści polecają, by nabrać zwyczaju codziennego odwiedzania tych stron, dzięki temu nie umkną nam najbardziej aktualne oferty pracy.
Serwisy rekrutacyjne – załóż swój profil
Innym, bardzo skutecznym narzędziem są serwisy rekrutacyjne, które działają na zupełnie odwrotnej zasadzie, co portale z ofertami pracy, ale służą temu samemu celowi. Tym razem jednak to my jesteśmy „towarem”, którym interesują się rekruterzy.
Jeżeli nasze poszukiwanie pracy ma być celowe i chcemy być widoczni dla przyszłych pracodawców, musimy stworzyć swoją wizytówkę. Warto na niej dodać CV dostosowane do rodzaju oferty pracy, jaka nas najbardziej interesuje. Dobrze jest też w tym dokumencie zaznaczyć wszystkie odbyte kursy, certyfikaty, zaświadczenia oraz kompetencje miękkie.
Przeczytaj też: Najlepsze kawiarnie w Łodzi – top 7! | Gdzie warto pójść do teatru w Łodzi?
Inne narzędzia, które pomogą Ci znaleźć pracę
Innym sposobem na efektywne szukanie pracy jest tzw. networking, czyli budowanie bazy „znajomości”. Mamy na myśli tu zarówno nasze realne kontakty, jak i te, które możemy stworzyć sobie w popularnych serwisach. Choć dla niektórych pytanie „ty też szukasz pracy?” może być na początku kłopotliwe, warto się przełamać! Rozpuszczenie wieści o naszej ewentualnej kandydaturze pozwoli dotrzeć w miejsca, które normalnie byłyby dla nas niedostępne. Na przykład trafić one mogą do kierownictwa, które dopiero zamierzało wystawić ofertę pracy w swoim przedsiębiorstwie.
Aby takie działanie okazało się skuteczne, warto zadbać o swój profil na Linkedln czy założyć konto oferowane przez inne profesjonalne serwisy społecznościowe. Co taki profil powinien zawierać? Przede wszystkim dobrze jest zadbać o uzupełnienie zakresu swoich dotychczasowych obowiązków oraz rekomendacje poprzedniego szefostwa i współpracowników. Również doświadczenie zawodowe warto uwypuklić w ten sposób, by przyciągnąć jak najwięcej rekruterów z naszej branży.
Nawiązywanie kontaktów warto wykorzystać także jako okazję do wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Emocjonalnie łatwiej jest przeżyć okres poszukiwania pracy, kiedy wiemy, że nie jesteśmy w tym kłopocie sami.
Jak szukać pracy w Łodzi za pośrednictwem Urzędu Pracy?
Szukać ofert możemy nie tylko za pośrednictwem popularnych portali czy własnych znajomości, ale też wchodząc na stronę Łódzkiego Urzędu Pracy. Wyszukać tu możemy sporo informacji, na przykład na temat rynku pracy, ale też o szeregu miejscowych inicjatyw służących aktywizacji zawodowej bezrobotnych.
Podczas osobistej rozmowy z naszym opiekunem możemy dowiedzieć się o kursach i szkoleniach, w których nasze umiejętności i wykształcenie będzie szczególnie przydatne. Pozwoli to nam w szybki sposób znaleźć zatrudnienie bądź założyć własną działalność gospodarczą trafiającą w miejscową niszę. Usłyszymy też z pewnością wiele praktycznych porad związanych z otrzymaniem dofinansowania. Dzięki takim właśnie dotacjom okres bez zatrudnienia możemy wykorzystać na podniesienie kwalifikacji czy przebranżowienie się w kierunku, który zapewni nam stabilizację finansową na wiele nadchodzących lat.
Rozmowy kwalifikacyjne – jakich błędów nie popełniać?
Stosując się do wszystkich powyższych wskazówek oraz pisząc spersonalizowany list motywacyjny do ofert, które podobają nam się najbardziej, nasze działania z pewnością przyniosą zamierzony efekt i zostaniemy zaproszeni na rozmowę. W Internecie znajdziemy sporo poradników dotyczących tego, jak się na niej zachować, a jak nie, ale my powiemy tu o kilku błędach, które od razu mogą zepsuć naszą szansę na wymarzone stanowisko. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca z pewnością nie chce usłyszeć pytań o:
- elastyczny czas pracy,
- urlopy,
- zwolnienia i przerwy.
Na takie tematy przyjdzie czas później! Nic niestosownego natomiast nie ma w pytaniu o spodziewane zarobki czy wymagania względem nas. Kandydatów z kolei często prosi się o podsumowanie ich dotychczasowej pracy oraz omówienie stosunku do pracodawcy i współpracowników.