
Od czego rozpocząć swoją karierę w branży IT?
Praca w IT to perspektywa zawodowa, o jakiej marzy wiele osób. Wszystko dlatego, że wysokie zarobki, praca zdalna i bogate pakiety benefitów są realnie dostępne właśnie dla różnych specjalistów z obszarów IT. Niemniej, chcąc liczyć właśnie na takie warunki zatrudnienia, trzeba stać się cenionym kandydatem. Jak to zrobić i jak zacząć pracować w IT?
Praca w IT wciąż bardzo atrakcyjna — przyciągają zarobki
Branża technologii informatycznych wciąż jest postrzegana jako jeden z najlepszych sektorów do podejmowania zatrudnienia. Różne badania i statystyki pokazują, że w Polsce i praktycznie na całym świecie zapotrzebowanie na specjalistów z różnych obszarów IT jest niezmiernie wysokie. Coraz więcej dziedzin życia wymaga wykorzystywania nowoczesnych technologii.
I choć statystyki mówią również o wyraźnym zahamowaniu w zatrudnieniach w polskiej branży IT, to zapotrzebowanie na pracowników wciąż jest relatywnie wysokie i umożliwia znalezienie intratnej pracy w IT. Tym, co motywowało i wciąż motywuje wielu pracowników do przebranżawiania się i poszukiwania najlepszych sposobów na to, jak zacząć pracować w IT, były i są wysokie zarobki. IT to w niemal każdym województwie naszego kraju sektor statystycznie zapewniający przeciętne wynagrodzenia na znacznie wyższym poziomie, niż tak zwana średnia krajowa.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (za wrzesień 2023 roku) sektor informacji i komunikacji, a więc obszar zrzeszający również między innymi pracowników z różnych działów IT, zapewnia przeciętne miesięczne wynagrodzenie na poziomie 12,3 tys. zł brutto. Żadna inna branża nie dorównuje takim zarobkom. Na rynku pracy krążą legendy o absurdalnie wysokich pensjach doświadczonych programistów, którzy zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie “na rękę”.
Prace w IT kuszą także benefitami
Nic dziwnego, że wiele osób kusi taka perspektywa i szukają pracy w IT. Przyciągające są nie tylko wymiary wypłat, ale również kultura pracy firm informatycznych oraz atrakcyjne benefity. Specjalista z branży IT ma dziś możliwość znalezienia zatrudnienia nie tylko w przedsiębiorstwach działających w Polsce, ale na dobrą sprawę również i na całym świecie. Praca zdalna to standard w branży IT.
Tak samo, jak wysoko rozwinięta kultura zarządzania oraz bogate pakiety benefitów pozapłacowych. Jeśli w naszym kraju jakaś firma wprowadza jeden z benefitów przyszłości, na przykład czterodniowy tydzień pracy, to z dużym prawdopodobieństwem jest to przedsiębiorstwo mające coś wspólnego właśnie z branżą IT. Praca w tym sektorze brzmi jak zawodowe marzenie, czyż nie? Nic dziwnego, że wiele osób głowi się nad tym, jak zacząć pracować w IT.

Nie tylko programista — dostępne różne prace w IT
Zdecydowanie najpopularniejszym zawodem związanym z pracą w IT jest dziś programista. To właśnie zarobki i możliwości zawodowe tych, którzy znają różne języki programowania, są największą motywacją do poszukiwania pracy w tej branży. Rozważając przekwalifikowanie i poszukując własnego sposobu na to, jak zacząć pracować w IT, warto być jednak świadomym, że w tym sektorze pracują nie tylko programiści. Technologie informatyczne grupują mnóstwo specjalistów odpowiedzialnych za różne aspekty funkcjonowania danej firmy. Nie trzeba zatem zawsze przygotowywać się do pracy właśnie jako programista. Jakie jeszcze mamy opcje?
Kilka stanowisk do rozważenia
Jednym ze specjalistów pracujących w IT jest tester oprogramowania. Jego zadaniem jest tworzenie scenariuszy testujących oprogramowanie. Dzięki naśladowaniu ruchów użytkowników tester jest w stanie wychwycić wszelkie błędy i wady oprogramowania i przyczyniać się do powstawania bardzo dobrej jakości produktów. Każda firma IT potrzebuje też swoich project managerów. W tej branży wysoko stoi kultura zarządzania. Project maganer spaja dany projekt, planuje pracę nad nim, zarządza poszczególnymi pracownikami.
Nie ma branży IT również bez specjalistów helpdesk. To oni są na pierwszej linii kontaktu z klientem, który ma jakiś problem techniczny. Nie tylko doskonale znają daną technologię, ale i potrafią porozumieć się z klientem i udzielić mu skutecznej pomocy. UX/UI Designerzy odpowiadają za część pracy nad produktem IT określaną jako “doświadczenie użytkownika”. Projektują takie interfejsy danego produktu, aby jego użytkownik mógł być w pełni zadowolony i na przykład szybko dotrzeć do tej funkcjonalności, której szukał.
W IT pracują również administratorzy baz danych, którzy zajmują się uporządkowywaniem i zarządzaniem ogromnej ilości informacji cyfrowych. Ich zadaniem jest także wyciągać trafne i przydatne wnioski z gromadzonych danych. Natomiast rolą scrum mastera jest pokrewna do tego, co robi projekt maganer. Scrum master to jednak ekspert konkretnej metodologii zarządzania i jego zadania nie ograniczają się do usprawniania wyłącznie jednego projektu. W IT pracują też technical writerzy, którzy piszą dokumentację techniczną powstających produktów.
Wybierz pokrewny zawód
Ta lista pracowników z branży informatycznej nie jest wyczerpana. Można ją poszerzać o naprawdę wiele zawodów. Dlatego właśnie szukając sposobów na to, jak zacząć pracować w IT, warto rozważyć możliwość zostania nie tylko programistą. Każda z profesji odpowiada za inny obszar funkcjonowania firmy i do pełnienia każdej z tych ról potrzebne są nieco inne kompetencje. Największe szanse na znalezienie pracy mają osoby posiadające właśnie te kwalifikacje.
Dlatego wybierz ścieżkę wejścia do IT związaną z doświadczeniami zawodowymi, które już posiadasz. Osobie, która pracowała już jako rekruter znacznie łatwiej przyjdzie zostać rekruterem w IT, niż programistą, a dziennikarz ma większe kompetencje do objęcia roli technical writera niż twórcy stron internetowych. Pamiętaj, że najszybsze i najmniej kosztowne przekwalifikowanie to te, które pozwoli Ci wykonywać nowy zawód, ale jednak jak najbardziej zbliżony do poprzedniego. Kieruj się właśnie tą zasadą, szukając swojej drogi na wejście do IT.
Jak zacząć pracować w IT?
W IT liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności. Formalne wykształcenie nie jest tak ważne, choć rzeczywiście to właśnie ono pozwala zdobyć poszukiwane kompetencje. Nie musisz się jednak wybierać na studia informatyczne, jeśli chcesz znaleźć pracę w IT. Dzisiaj na fali popularności przekwalifikowywania się w kierunku tej branży, mnóstwo firm i prywatnych specjalistów utworzyło przeróżne kursy IT, przygotowujące do pełnienia różnych ról w tym sektorze. Rynek stwarza tu naprawdę bogate możliwości.
Kurs IT, w który warto zainwestować i dużo samodzielnej pracy
Zatem, jakie kursy IT wybrać? Na pewno te, które zapewnią Ci umiejętności poszukiwane przez pracodawców. Jeśli zdecydowałeś się zostać programistą, przeanalizuj oferty pracy z Twojego regionu właśnie na to stanowisko i sprawdź, jakie umiejętności są w cenie. Później musisz znaleźć kursy, studia podyplomowe czy bootcampy programistyczne, które gwarantują zdobycie właśnie takich cech. Najpewniej potrzebne Ci będzie także solidne portfolio z pierwszymi projektami.
Skup się na zbudowaniu czegoś, czym będziesz się mógł wykazać przed potencjalnym pracodawcą. Najlepsze kursy IT i najbardziej wartościowe szkolenia zapewne nie będą tanie. Skuteczne przekwalifikowanie to drogi proces. Musisz o tym wiedzieć. Niemniej tanie kursy IT mogą okazać się nic niewarte. Sprawdzaj programy takich szkoleń, sylwetki wykładowców i opinie innych kursantów. Jeśli szkolenie prowadzi znany, doświadczony i ceniony praktyk, program odpowiada umiejętnościom poszukiwanym w ofertach pracy, a do tego pozwala stworzyć pierwsze elementy do swojego portfolio, to jest to wartościowy kurs IT. Samo szkolenie i pierwsze portfolio to nie wszystko. Potrzeba Ci jeszcze doświadczenia. Jak je zdobyć? Rozglądaj się za ofertami staży lub pozycji juniorskich. Być może na początku otrzymasz niskie wynagrodzenie, ale za to wejdziesz do branży IT, zyskasz ceniony staż, a Twoja kariera rozwinie się w satysfakcjonującym kierunku!