muzea w łodzi za darmo

Muzea w łodzi za darmo – gdzie warto pójść?

Czas czytania:3 Minut

Największym oblężeniem cieszą się muzea podczas Nocy Muzeów, kiedy to można zwiedzać je za darmo. Nie musimy jednak czekać tak długo na ten jeden dzień w roku – jeśli interesują nas muzea w łodzi za darmo przez cały rok, możemy skorzystać z bezpłatnych wystaw już dziś! Sprawdźmy, kiedy i w jakich placówkach jest to możliwe.

Muzeum miasta Łodzi
dzienniklodzki.pl

Muzeum miasta Łodzi

Nazywany potocznie łódzkim Luwrem pałac Izraela Poznańskiego stał się siedzibą Muzeum Miasta Łodzi. Każdego tygodnia w środę zupełnie za darmo możemy tu obejrzeć sam wspaniały budynek (jeden z najcenniejszych zabytków pofabrykanckich), a w niedzielę udostępniane bezpłatnie zwiedzającym są interesujące wystawy stałe poświęcone historii miasta. Niektóre z nich nawiązują do życia osób związanych z polską stolicą filmu. Oprócz wystawy stałej zatytułowanej „Historia rodziny Poznańskich” warto też zobaczyć interaktywną ekspozycję „Ziemia obiecana wczoraj i dziś”.

Muzeum Kinematografii

Ponieważ miasto znane jest dla wielu mieszkańców naszego kraju z łódzkiej filmówki, nie sposób nie przyjrzeć się tej dziedzinie sztuki. Umożliwia nam to oczywiście Muzeum Kinematografii znajdujące się przy placu Zwycięstwa 1. Zapraszani jesteśmy zwłaszcza  na wystawę zatytułowaną „Łódź filmowa”, dzięki której przeniesiemy się w czasie do początku XX wieku. Przeważającą część eksponatów, możemy uruchomić sami, aby lepiej poznać zasady ich działania. Znajdują się tu również takie zabytki techniki filmowej, jak kamera „Oko” skonstruowana przed wynalazkami Tomasza Edisona, czy też stroje z filmu „Ziemia Obiecana” oraz odręczne notatki Andrzeja Wajdy. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się także najbardziej znany w kraju fotoplastykon mogący pomieścić jednocześnie nawet 25 osób. 

Do obiektu najlepiej przyjść się w środę, gdyż wtedy wstęp do muzeum jest bezpłatny. Natomiast naszą chęć obejrzenia Magazynu Studyjnego warto zaplanować po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty, ponieważ w tym wypadku jest konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Poświęcone włókiennictwu muzeum znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 282 w Białej Fabryce Ludwika Geyera. Miejsce to będzie interesujące zwłaszcza dla zainteresowanych historią tego przemysłu, ale także dla wielbicieli mody. Obejrzeć bowiem można tutaj stroje, buty oraz torebki pochodzące z różnych epok. W Muzeum Włókiennictwa zgromadzono także ponad 10 tysięcy innych eksponatów, głównie maszyn, tkanin, dodatków i urządzeń pneumatycznych

Dzień bezpłatnego wstępu przypada na sobotę w godzinach od 11 do 16 i dotyczy wystaw stałych. Częścią tego obiektu jest Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej prezentujący osiem historycznych budynków charakterystycznych dla Łodzi w XIX wieku. Aż pięć drewnianych domów wypełnia wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie” opowiadająca historię wielokulturowej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Muzeum Sztuki w Łodzi

W każdy piątek wstęp do instytucji jest darmowy, jednak w inne dni warto pomyśleć o karnecie obejmującym wstęp do wszystkich trzech filii Muzeum Sztuki (ważnym przez trzy dni). Obejrzymy tu między innymi kolekcję sztuki nowoczesnej oraz wystawy czasowe. Zatrzymać się warto także przy kolekcji sztuki XX i XXI wieku czy kolekcji sztuki dawnej, w której zabytkowe przedmioty datowane są nawet na XVI wiek! Warto przy tym pamiętać, że wystawy Muzeum Sztuki nie są czynne w poniedziałki.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Muzeum Tradycji Niepodległościowych jest dostępne dla indywidualnych gości całkowicie bezpłatnie. Posiada ono kilka oddziałów: Muzeum przy ulicy Gdańskiej 13, Oddział Martyrologii Radogoszcz przy ulicy Zgierksiej 147, Oddział Stacja Radegast przy Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 i Kuźnia Romów przy ulicy Wojska Polskiego 84. Każde z tych miejsc jest warte naszej uwagi, jeśli choć trochę interesujemy się historią kraju.

Przeczytaj też: Atrakcje w okolicach Łodzi | Czym jest workcamp?

Muzeum Archeologiczne

Czy w Łodzi znajdzie się też coś dla tych, którzy chcieliby spróbować podróży w czasie? Ależ tak! Archeologiczne i Etnograficzne muzeum działa bezpłatnie we wtorek, zapraszając wtedy na wystawę stałą zatytułowaną „Przeszłość wydobyta z ziemi”. Goście zachwycać się tutaj będą iluminowanym światłem niebem i naturalnymi krajobrazami przedstawiającymi m.in. jaskinie, tundry czy lasy.

Muzeum Pałac Herbsta

Obiekt znajdujący się przy ulicy Przędzalnianej 72 to przede wszystkim niezwykłe wnętrza i wyjątkowy ogród nad stawem. Znajdziemy tu także kawiarnię i ławeczki usytuowane wśród róż. W piątki do muzeum jest bezpłatny, możliwy jest też zakup biletu do samego pałacowego ogrodu za symboliczne dwa złote.