Teatry w Łodzi – gdzie warto pójść do teatru?
Łódź nie cieszy się najlepszą sławą wśród reszty mieszkańców naszego kraju, ale jest to dla miasta dość krzywdzący stereotyp. Powstaje tu przecież wiele nowych, ciekawych atrakcji, odnawia się zabytki, otwiera oryginalne puby i kawiarnie i przyciąga się artystów instytucjami kulturalnymi, takimi jak teatry. Obecnie działa ich aż 35! Dowiedzmy się więcej o niektórych z nich, a być może zmienimy zdanie także o Łodzi.
Teatry w Łodzi z historią
Swoją podróż po teatrach możemy zacząć od tego, który uznawany jest w Łodzi za najstarszy, a mianowicie teatr imienia Stefana Jaracza. Znajduje się on przy ulicy Jaracza 27, a więc całkiem blisko najbardziej znanej ulicy w mieście – Piotrkowskiej. Instytucja ta jest kontynuatorem tradycji najstarszej stałej sceny w Łodzi, jaka została uruchomiona 6 października 1888 roku. Występowali tu między innymi Władysław Hańcza, Agnieszka Więdłocha czy Sambor Czarnota, znani szerszej publiczności także z ról filmowych i telewizyjnych.
Obiektem zainteresowania wielu turystów jest także Teatr Wielki stojący przy placu Dąbrowskiego. Jest on (jak sama nazwa wskazuje) największym łódzkim teatrem, a specjalizuje się w wystawianiu oper, baletów, operetek i musicali. Jednocześnie teatr jest organizatorem Łódzkich Spotkań Baletowych (międzynarodowego festiwalu tańca). Sam budynek, ze względu na oryginalną prezencję i powierzchnię stanowi idealne miejsce dla imprez masowych, w tym pokazów mody czy balów noworocznych.
Innymi placówkami, działającymi od przynajmniej kilkudziesięciu, lat są:
- Teatr Nowy imienia Kazimierza Dejmka (teatr dramatyczny działający od 1949 r.),
- Teatr Muzyczny (wystawiający zarówno klasyczne operetki, jak i nowoczesne musicale),
- Teatr Lalek Arlekin imienia Henryka Ryla,
- Teatr Powszechny (Polskie Centrum Komedii powstałe w 1945 roku),
- Teatr Pinokio (dla dzieci, młodzieży i dorosłych, utworzony również w 1945 roku).
Młode teatry w Łodzi
Oczywiście swoje miejsce musiały również znaleźć młode talenty oraz reżyserzy i scenografowie mający nowoczesne podejście do sztuki. Wielu z nich udało się utworzyć własne sceny, a sztandarowym tego przykładem jest Teatr Maćkowiaka, którego założyciel jest związany z lokalnymi instytucjami kulturalnymi od wielu lat. Pracujący w teatrze aktorzy korzystają z udostępnionych im scen, np. przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych czy w łódzkiej przestrzeni Sceny Monopolis.
Miłośnicy młodszych teatrów powinni zwrócić uwagę także na:
- Stowarzyszenie Teatralne Chorea (teatr awangardowy, inspirujący się na starożytnej Grecji przy pomocy współczesnych środków wyrazu);
- Teatr Napięcie, określany mianem „synergetycznego teatru ruchu wyobraźni”;
- Teatr Zwierciadło, w którym zobaczyć można także występy kabaretowe, koncerty, spotkania autorskie i panele dyskusyjne;
- Teatr Mały, założony w 2009 roku na terenie Manufaktury.
Teatr dla dzieci w Łodzi
Część z wymienionych wyżej teatrów została założona głównie z myślą o dzieciach. Jeśli więc jesteśmy rodzicami lub opiekunami, mamy naprawdę spory wybór wśród łódzkich teatrów, do których należą:
- Teatr Lalek Arlekin
- Teatr Piccolo
- Teatr Pinokio
- Teatr Mały
- Baśniowa Kawiarenka.
Każde z tych miejsc jest na swój sposób wyjątkowe, ale na szczególną uwagę zasługuje Teatr Kawiarenka, który jest jednocześnie kawiarnią i małą księgarnią. Organizowany jest tu cykl „W 80 bajek dookoła świata”, w ramach którego wystawiane są baśnie klasyczne, opowieści z odległych kultur oraz tradycje polskie i poezję dla dzieci. Teatr prowadzi także warsztaty teatralne i „Spotkania z książką”.
Przeczytaj też: Architekt budowlany – poznaj specyfikę tego zawodu! Ile zarabia architekt budowlany?
Przebojowe spektakle w łódzkich teatrach
Oprócz specyfiki poszczególnych scen teatralnych w Łodzi, warto też przyjrzeć się realizowanym przez nie projektom. Które zyskały ostatnio największą popularność wśród mieszkańców miasta i okolic?
Nie tak dawno prawdziwym hitem okazał się spektakl wystawiany w Teatrze Komedii Impro w Łodzi. Warto dodać, że nie jest on zwyczajnym teatrem. Aktorzy tu występujący dali się poznać, jako mistrzowie humoru, gry aktorskiej i swobodnej interakcji z widzami. Z tego też powodu w wystawianej na początku 2023 roku improwizacji „Wilkołaki – horror improwizacji” publiczność może mieć wpływ na przebieg fabuły. Sama akcja dzieje się w średniowiecznej osadzie, na mieszkańcach której spoczywa klątwa. Zdjąć ją może jedynie publiczność. Świetna zabawa gwarantowana!
Przebojem w nowym roku okazał się także „Kar nawał” wystawiany w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka. Widzowie tutaj mogą zachwycać się bogatym, wymyślnym kostiumom i scenografii stworzonych z… odpadków pozostałych po innych sztukach teatralnych.
Bohaterowie spektaklu próbują się bawić w świecie pełnym przemocy i niesprawiedliwości, mierząc się jednocześnie ze swoimi lękami oraz traumami. Całość uważana jest za wydarzenie żywiołowe, a jednocześnie niepokojące.
To oczywiście niejedyne sztuki wystawiane przez teatry w Łodzi. Warto przyjrzeć się ich repertuarom i znaleźć coś dla siebie. Z pewnością nie będzie to trudne zadanie!