Czas czytania:2 Minut

Architekt budowlany uznawany jest za prestiżowy i cieszy się sporym szacunkiem wśród naszego społeczeństwa. Wielu przedstawicieli tego zawodu może też liczyć na wysokie zarobki. Sprawdźmy zatem, czym zajmuje się taka osoba, jak zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu i na jaki dochód możemy liczyć.

Z czym wiąże się zawód architekt budowlany?

Jak zostać architektem? Jakie są rodzaje architektów?

Zacznijmy od tego, że słowem architekt można określić wiele różnych zawodów. Jest nim także architekt wnętrz czy architekt krajobrazu. W tym artykule skupimy się jednak na architekcie budowlanym, którego zadaniem jest głównie projektowanie budynków mieszkalnych, opracowywaniem planów, a czasami także budżetów budowlanych.

Żeby zostać architektem, konieczne są nam nie tylko predyspozycje matematyczne i informatyczne, ale też wyobraźnia przestrzenna i zdolności plastyczne. Poza tym na tym stanowisku wymaga się specjalistycznego wykształcenia, niebagatelne znaczenie ma również doświadczenie zawodowe. W związku z tym kandydat na architekta powinien:

  • ukończyć studia magisterskie II stopnia na kierunku architektura lub budownictwo,
  • odbyć 2-letnią praktykę zawodową,
  • przystąpić do egzaminu, pozwalającego na uzyskanie uprawnień budowlanych do samodzielnej pracy.

Dopiero otrzymane uprawnienia budowlane pozwalają na wpis do Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.

Warto dodać, że w trakcie nauki studenci zdobywają wiedzę z zakresu prawa budowlanego i sztuki konstruowania budynków. Powinni być oni przygotowani do projektowania obiektów budowlanych, ich przestrzennego otoczenia, realizacji, a nawet nadzoru nad całym procesem.

Jak wygląda praca architekta? Obowiązki na stanowisku

Czym zajmuje się architekt? Podkreślić należy, że w zawodzie tym oprócz wymienionych wcześniej cech i umiejętności, bardzo ważna jest komunikatywność. Wynika to z tego, że osoba na tym stanowisku musi często rozmawiać z klientami na temat budżetu, ich oczekiwań względem obiektu czy innych wytycznych. Od tego zwykle też trzeba zacząć nowe zlecenie.

Następnie, podczas tworzenia projektów architekt musi zwrócić uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność i dostosowanie do otoczenia (np. terenów zielonych). Zajmuje się również doradzaniem w dziedzinie estetyki i wykonywania konstrukcji. Co jakiś czas architekci proszeni są także o modernizowanie lub rozbudowywanie istniejących obiektów budowlanych.

Ponadto w zawodzie architekta konieczne jest uzgodnienie projektu z innymi projektantami, co czasami bywa dla niego kosztowne. W końcowym etapie specjalista kompletuje dokumentację projektową. Jak już wspomnieliśmy wyżej, praca architekta tutaj się nie kończy – może on zostać poproszony jeszcze o ocenę gotowości projektów, kontrolowanie budowy, doradzanie w zakresie projektowania i reprezentowanie klientów w czasie zawierania umów w związku z budową.

Przeczytaj też: Najlepsze atrakcje w okolicach Łodzi! Gdzie warto pojechać?

Ile zarabia architekt w Polsce, a ile w innych krajach?

Można ogólnie powiedzieć, że zarobki architektów są dobre, choć ich poziom zależy od wielu czynników, takich jak staż pracy czy doświadczenie. Najbardziej popularni i najlepsi architekci mogą pochwalić się pięciocyfrowym wynagrodzeniem.

Jednak mediana w Polsce jest znacznie niższa i wynosi 5620 złotych brutto. Tak więc architekt współpracujący z jakąś firmą lub decydujący się na własną działalność gospodarczą zaczyna od pensji wahającej się w przedziale od 4500 zł do 6850 zł brutto.

Jeśli z kolei zdecyduje się na pracę za granicą, może liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie i to już na samym początku. Dla przykładu w Niemczech średnia pensja wynosi około 26 000 zł brutto, w Wielkiej Brytanii ok. 20 000 zł brutto, a w Stanach Zjednoczonych ok. 29 000 zł brutto. Oczywiście należy wziąć pod uwagę także koszty życia w danym kraju, które są zdecydowanie wyższe niż w Polsce.

Mała podpowiedź dla początkujących: posiadanie uprawnień do wykonywania zawodów jest już dużym sukcesem. Najważniejsza dla naszej przyszłości będzie jednak praktyka. Można ją zdobyć, zatrudniając się w biurze projektowym, które pozwoli nam rozpocząć pracę i wyrobić sobie konieczny w zawodzie zmysł artystyczny, choć nie zaproponuje wysokiego wynagrodzenia.