Wywiad z Marleną Rycombel, studentką kulturoznawstwa działającą w zespole koordynacyjnym Wymiennika przeprowadziła Kaja Dulińska.

wymiennik

Czym jest Wymiennik?

To społecznościowy system wymiany, to znaczy, że za jego pośrednictwem można wymieniać się różnorakimi dobrami i usługami. Jest to komplementarny rynek dóbr i usług wobec konwencjonalnego rynku ekonomicznego.

Zagłębmy się odrobinę w kwestie techniczne.

Wymiennik posługuje się alterką ? jest to fikcyjna waluta, która jest zapisem wymiany między użytkownikami. Zazwyczaj kiedy mówimy o wymianie, mamy na myśli klasyczny barter dwustronny. Przykład: Jeżeli jakaś osoba daje mi sukienkę, to muszę dokonać wymiany właśnie z nią. Wymiennik niweluje to ograniczenie barteru klasycznego i umożliwia barter wielostronny dzięki platformie internetowej. Po zarejestrowaniu na stronie otrzymujemy dostęp do najrozmaitszych ofert. Posiadacz konta może nie tylko sprawdzać stan własnego konta, lecz także ma wgląd w bilans konta innego użytkownika, z którym potencjalnie możemy dokonać wymiany. Wszystkie bilanse są czytelne i jawne.

Dzięki temu, że kontaktujemy się przez Internet, Kasia oddaje rower Basi za 100 alterek, w tym momencie konto Kasi rośnie o 100 alterek, a konto Basi maleje o 100 alterek. Jest to system nieoprocentowanych kredytów wzajemnych.

Można więc mówić o pieniądzu niekonwencjonalnym, niedłużnym, ponieważ alterka jest walutą bezodsetkową ? stan konta ani nie urośnie, ani nie maleje.

Wymiennik to takżepewien eksperyment ekonomiczny. Pokazuje, że może istnieć system, w którym ludzie doskonale się odnajdują i chętnie z niego korzystają; system inny niż kapitalizm,

Czy każdy może dołączyć do grona alterkowiczów?

Oczywiście! Wystarczy, że masz ukończone 13 lat. 😉

Jaka była najdziwniejsza oferta, na jaką trafiłaś, buszując po portalu?

Często padają pytania o to, co wyjątkowego można znaleźć na Wymienniku. Wynika to z tego, że Wymiennik jest pewnym eksperymentem. Jako że Wymiennik jest alternatywnym rynkiem dóbr i usług, różne grupy społeczne mogą tu znaleźć swoją niszę. Dużo jest ofert żywności wegańskiej, ekologicznej, ale ofert z tradycyjnym jedzeniem też nie brakuje.

Można tu znaleźć ręcznie robione hummusy, pasty. W zakładce ruch jest oferta Joginów Śmiechu. Wiele z tych ofert można nazwać ludycznymi ? jest okazja dospotkania się z ludźmi i zrobienia z nimi czegoś ciekawego. Można znaleźć zarówno propozycję wspólnego biegania, tańca, jak i lekcji robienia noży czy nauki jazdy na monocyklu. Ale oferty standardowe cieszą się jednak największym powodzeniem ? czyli oferty żywności, usług fryzjerskich, kosmetycznych, napraw komputerów, remontów.

10265562_593065620792334_5856606524497368235_o

Czy korzystanie z Wymiennika jest intuicyjne?

Sposób korzystania przypomina nieco użytkowanie konta na allegro.pl. Jest tu wiele zakładek z różnymi kategoriami. Można też sprawdzać, na co w danym momencie jest zapotrzebowanie. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z instrukcji.

Mogłabyś opowiedzieć nieco o historii Wymiennika?

Tak. CommunityExchange System został stworzony w 2003 roku z inicjatywy Tima Jenkina w RPA i rozprzestrzenił się na cały świat. Najprężniej wymieniają się Hiszpanie borykający się z kryzysem finansowym ? dokonuje się tam 30% wszystkich światowych wymian. Oczywiście naszą alterkę można przeliczyć na waluty zagraniczne ? wirtualne muszelki czy listki ? dzięki czemu można przeprowadzać wymiany międzynarodowe za pośrednictwem Wymiennika.

Czy są jakieś ograniczenia związane z ofertami zamieszczanymi na platformie?

Nie można handlować bronią, narkotykami, pornografią dziecięcą etc. Głównym mechanizmem regulującym jest kontrola społeczna ? jawność wymian. Zachęcamy też do sprawdzania stanu konta potencjalnego biorcy, bo jeżeli okaże się, że jego dochód jest zerowy, a ma spory debet, to znaczy, że tylko bierze. A tego jako społeczność chcielibyśmy uniknąć. Zakres alterek, w którym można się swobodnie poruszać, mieści się od -500 do 1000. Administrator w przypadku nadużyć może zablokować konto. Nie należy bać się debetu, bo ? jak mówiłam ? nie urośnie. System jest tak ukształtowany, że muszą być użytkownicy zarówno z plusem na koncie, jak i ci na minusie – suma wszystkich wymian równa się zero. Kiedy przeprowadzono pierwszą wymianę, jedna osoba została obciążona określoną sumą, druga tę sumę zyskała. To reguła. Jeśli masz zdroworozsądkowy debet, to znaczy, że dajesz się wykazać innym użytkownikom Wymiennika, dajesz im poczucie, że są potrzebni.

Nasza rozmówczyni - Marlena Rycombel.

Nasza rozmówczyni – Marlena Rycombel.

Słyszałam, że planujesz zorganizować kilka akcji w przyszłym roku akademickim, które będą szerzyć ideę Wymiennika. Mogłabyś uchylić nam rąbka tajemnicy?

Mieszkam trzeci rok w akademiku. Przyszło mi do głowy, żeby mit wspólnoty domów studenckich przełożyć na rzeczywistość. Nie wiem, jak jest na innych piętrach, ale nasze niestety nie tętni życiem. Czasem nie wiesz, kto mieszka za ścianą. Szkoda, że interakcje społeczne w znacznej części przeniosły się na Facebooka i rzadko kiedy człowiek ma okazję z kimś pogadać i coś zrobić. Zastanawiający jest niemalże całkowity zanik praktyki wspólnego gotowania w akademiku. Kiedy już mam okazję obserwować takie zjawisko, przeważnie jest inicjowane przez Erasmusów. Wymiennik może być więc pretekstem, aby coś wspólnie upichcić. Wymiennik jest wspaniałym pretekstem do poznania nowych ludzi, wymiana na Wymienniku wymaga spotkania z drugim człowiekiem. Dzięki Wymiennikowi poznałam wspaniałych nowych ludzi, z niektórymi się autentycznie zaprzyjaźniłam. Zresztą Wymiennik może też wzbogacić studencką kieszeń.

Chcemy ruszyć uniwersyteckie akademiki. Będę prowadzić spotkania informacyjne przede wszystkim w DS 3,w którym mieszkam i w innych akademikach UW. Planuję to zrobić na jesień, prawdopodobnie w listopadzie. Zachęcam do śledzenia strony Wymiennika na Facebooku i do zajrzenia na http://wymiennik.org/ !

?Wspomaga studencką kieszeń!?

?1 alterka = 1 złotówka?

?Wymiennik sprzyja zawieraniu nowych znajomości?