Uniwersytet Warszawski uplasował się na 86. miejscu w Europie i 234. na świecie w międzynarodowym rankingu uczelni wyższych Webometrics. W porównaniu z ubiegłym rokiem UW podskoczyło o 93 pozycje.

Pierwsze miejsce w rankingu, podobnie jak przed rokiem, zajął Uniwersytet Harvarda. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Stanforda, a na trzeciej Massachusetts Institute of Technology. Najwyżej sklasyfikowana uczelnia z Europy – Uniwersytet Cambridge – zajęła dopiero 14. miejsce w rankingu.

Oprócz Uniwersytetu Warszawskiego, wśród 500 najlepszych uczelni na świecie znalazło się także sześć innych polskich placówek. Uniwersytet Jagielloński uplasował się na 311. miejscu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na 393. miejscu, Politechnika Wrocławska na 412. miejscu, Uniwersytet Wrocławski na 431. miejscu, Politechnika Warszawska na 435. miejscu, a Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie na 488. miejscu.

Ranking Webometrics przygotowywany jest przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. Warto podkreślić, że jego autorzy nie analizują bezpośrednio osiągnięć naukowych, lecz skupiają się na widoczności uczelni w sieci (badają m.in. aktywność naukowców w internecie, pozycjonowanie stron, wydawnictwa internetowe). Dla porównania, w ostatniej edycji bardziej popularnego rankingu szanghajskiego UW i UJ uplasowały się w czwartej setce  i były jedynymi reprezentantami Polski wśród 500 najlepszych uczelni wyższych na świecie.

Z tegorocznym rankingiem uczelni wyższych Webometrics można się zapoznać pod adresem www.webometrics.info/en.