Tomasz Raczek. Sztuka słuchania filmów. Przeboje to bezprecedensowe wydawnictwo na polskim rynku muzycznym. Jeden z najbardziej cenionych dziennikarzy filmowych podjął się zadania, w którym po raz pierwszy przedstawia swój oryginalny punkt widzenia na muzykę filmową. 

Kompilacja szesnastu utworów Sztuka Słuchania Filmów. Przeboje nie jest zbiorem najbardziej zgranych i oczywistych przebojów, które można znaleźć na innych wydawnictwach tego typu. Jest przedstawieniem kompleksowego podejścia do tematu hitów w obrazach kinowych. Jak mówi Tomasz Raczek, autor wyboru: Piosenki umieszcza się w filmach po to, byśmy je nucili i za ich sprawą wracali do tych filmów albo wybierali się na nie do kina. Ale nucić to jedno, a zdawać sobie sprawę z tego co słyszymy i rozumieć dlaczego nam się to podoba, to drugie. I tu zaczyna się Sztuka Słuchania Filmów. A właściwie sztuka wsłuchiwania się w filmy i poznawania ich niejako od spodu, poprzez dźwięki. Za pomocą tej płyty chcę namówić kinomanów na pełne uwagi i chęci zrozumienia źródeł sukcesu, wsłuchanie się w kilkanaście wielkich przebojów dużego i małego ekranu. Będą to piosenki z różnych stron świata, w różnych językach: po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku, polsku, a nawet w hindi, urdu i punjabi. Bo kino jest wszędzie. I tylko tak można do niego podchodzić: dając równe prawa każdemu filmowi, niezależnie od tego z której strony świata pochodzi.

Tracklista:
1.R. Rahman – Jai Ho / ?Slumdog. Milioner z ulicy?
2.Bobby Vinton – Blue Velvet / ?Blue Velvet?
3.Caetano Veloso & Lila Downs – Burn It Blue / ?Frida?
4.Cher – The Shoop Shoop Song / ?Syreny?
5.Doris Day – Whatever Will Be, Will Be / ?Człowiek, który wiedział za dużo?
6.Edmund Fetting – Nim wstanie dzień / ?Prawo i pięść?
7.Ella Fitzgerald – Manhattan / ?Tylko Manhattan?
8.Gene Kelly – Singing in the Rain / ?Deszczowa piosenka?
9.Irena Kwiatkowska – Roztańczone nogi / ?Hallo Szpicbródka?
10.Sława Przybylska – Pamiętasz, była jesień / ?Pożegnania?
11.Grażyna Łobaszewska – Magiczne ognie tej jesieni / ?Magiczne ognie?
12.Jevetta Steele – Calling You / ?Bagdad Cafe?
13.Julee Cruise – Falling / ?Miasteczko Twin Peaks?
14.Magali Noël – Le Rififi / ?Le Rififi?

15.Pola Negri – Tango Notturno / ?Tango Notturno?
16.Santa Esmeralda – Don?t Let Me Be Misunderstood / ?Kill Bill vol. 1

 

Autor dołożył starań, aby przełamać fałszywy stereotyp, że historia kina to historia Hollywoodu; że wszystko, co ważne, dobre i godne zapamiętania w dziedzinie filmu pochodzi z Ameryki. Dlatego sięgnął nie tylko do nagradzanych Oscarami standardów, ale także do hitów kina z całego świata. Na płycie znalazły się piosenki, które mają swoją historię, dającą się odczytywać równolegle z filmem. Obok takich wykonawców jak Ella Fitzgerald (z piosenką Manhattan z serialu Tylko Manhattan), Julie Cruise (Falling z serialu Twin Peaks) czy Santa Esmeralda (Don?t Let Me Be Missunderstood z Kill Bill vol.1) usłyszymy także przepiękną kompozycję Nim wstanie dzień (z obrazu Prawo i pięść) w wykonaniu Edmunda Fettinga oraz nieustannie zachwycającą swoim wszechstronnym talentem Irenę Kwiatkowską w piosence Roztańczone nogi z filmu Hallo Szpicbródka!

 Atutem płyty Sztuka Słuchania Filmów. Przeboje jest to, że Tomasz Raczek, dla wszystkich koneserów kina, przygotował także teksty przedstawiające ciekawe, mało znane historie przebojów i filmów, z których pochodzą.

 Wydawcą płyty jest Wytwórnia Muzyczna MTJ, która w swoim muzycznym portfolio posiada zarówno artystów legendarnych, jak i debiutantów, poruszających się w bardzo różnej stylistyce muzycznej – od piosenki literackiej przez rock i pop, po twórczość dla dzieci.