Pierwszy miesiąc roku to przede wszystkim powrót do formy po przerwie świątecznej, dużo kolokwiów i zbliżająca się sesja. Na szczęście w ofercie jest też kilka ciekawych koncertów. Chmury i Hydrozagadka stawiają na progresywne brzmienia, znajdzie się też coś dla fanów skandynawskiej melancholii oraz artystycznych eksperymentów.

Chętni na rozpoczęcie koncertowego roku w towarzystwie alternatywnych dźwięków powinni zajrzeć do Chmur na występ rosyjskiej grupy Penguinsmeat. Przedstawiciele awangardowego post-rocka wystąpią na Pradze 6 stycznia, wspomagani przez No Values i The Sky Is.

11 stycznia w Palladium zaprezentuje się utalentowana Agnes Obel. Dunka nie tylko pisze własne teksty, ale też samodzielnie zajmuje się produkcją płyt i grą na pianinie. W Warszawie promować będzie swój drugi album Aventine, na którym w dalszym ciągu eksploruje elegancki pop z nutą folku i elektroniki. Jako support zagrają melancholijni Kanadyjczycy z Feral & Stray.

Tradycyjnie pełen występów muzycznych będzie Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 12 stycznia na Placu Defilad pojawią się między innymi Kamil Bednarek, GooralBanau, Oddział Zamknięty i Piersi. Koncerty zaczną się już o 14:00 i zakończy je pokaz sztucznych ogni.

12 stycznia będzie można spędzić także bardziej kameralnie, słuchając Molly Nilsson w barStudio. Szwedzka artystka wraca do Polski z płytą History. Jej muzyka to klimatyczny synthpop, pełen subtelnych inspiracji brzmieniami lat 80.

18 stycznia w 1500m2 zagra Guy-J, przedstawiciel house?u, prosto z Izraela. Mimo młodego wieku ma już duże doświadczenie na scenie muzycznej i dwa albumy na koncie (w tym jeden potrójny), a swoimi kawałkami i miksami wzbudził zainteresowanie największych wytwórni.

Och Teatr ma ciekawą koncertową propozycję na 21 stycznia. Po trzech latach przerwy Gaba Kulka i Jan Młynarski ponownie zinterpretują utwory Wojciecha Młynarskiego, w ramach projektu Młynarski Plays Młynarski. Spodziewać się można innowacyjnego i pełnego improwizacji podejścia do twórczości legendarnego artysty.

Sensacja polskiej muzyki alternatywnej, Dawid Podsiadło, po intensywnym roku, pełnym nagród, nominacji i udanych występów, rusza w kolejną trasę koncertową. W Warszawie pojawi się 23 stycznia w klubie Palladium.

Tego samego dnia w Hydrozagadce zabrzmią dźwięki z pogranicza post-rocka, ambientu, metalu i shoegaze?u. Francuski zespół Alcest, znany z różnorodnych inspiracji i umiejętnego tworzenia niesamowitej atmosfery, wystąpi w ramach trasy Shelter Tour, promującej ich najnowszą płytę. W roli supportu równie ciekawi Hexvessel i The Fauns.

Również 23 stycznia w Kulturalnej wystąpią warszawscy przedstawiciele alternatywnego rocka zahaczającego o post-hardcore ? Setting The Woods onO Fire. Podczas koncertuusłyszeć będzie można utwory z ich drugiej długogrającej płyty.

24 stycznia w Brzozowej 37 zagości Recondite, berliński twórca minimalnego techno. Jego album Hinterland  zebrał pozytywne recencje, a krytycy zwrócili uwagę na jego kunszt i emocjonalny wydźwięk.

Zakończenie miesiąca też rockowe, ale tym razem bardziej klasycznie i w akustycznym wydaniu ? 30 stycznia w Hybrydach zagrają Royal Republic & The Nosebreakers, prezentując utwory z niedawno wydanej wspólnej epki.