HIV to poważny problem młodych ludzi. Aż 58 proc. osób, które uległy zakażeniu nie ukończyło 29 roku życia. Na dwóch warszawskich uczelniach rusza kampania promująca profilaktykę oraz testowanie się w kierunku HIV.

Warszawa, 6.11.2013 r. ? dzisiaj przed Politechniką Warszawską, a wkrótce także przed Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, w ramach akcji ?Studenckie Dni Świadomego Testowania? staną ?Safer Point? ? mobilne punkty edukacyjno-profilaktyczne, w których będzie można porozmawiać o profilaktyce oraz bezpłatnych i anonimowych testach w kierunku HIV. Wirus jest bardzo poważnym problemem ludzi młodych, często skłonnych do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. 58 proc. osób, które uległy zakażeniu, nie ukończyło 29 roku życia. Co gorsza: prawie co dziesiąty zakażony w momencie rozpoznania HIV nie miał jeszcze ukończonego 20 roku życia. Organizatorem akcji jest Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS ?Pozytywni w Tęczy?. Grant na realizację kampanii przekazała firma Gilead Sciences.

Namiot ?Safer Point? stanie pojutrze na Placu Politechniki przed wejściem głównym do gmachu Politechniki Warszawskiej. Zespół ze Zjednoczenia ?Pozytywni w Tęczy?: diagnosta, dwóch certyfikowanych doradców, trzech edukatorów i koordynator zadania – będzie w nim dyżurować od godziny 11:00 do 15:00. 19 listopada namiot pojawi się na terenie Kampusu SGGW, przy głównym wejściu, od ulicy Nowoursynowskiej. Czynny będzie od godziny 13:00 do 17:00. W namiotach każdy będzie mógł odbyć anonimową i bezpłatną konsultację ze specjalistą ds. HIV, a także dowiedzieć się czym są ryzykowne zachowania seksualne, które są bardziej niebezpieczne niż inne i jak zminimalizować lub choćby ograniczyć zagrożenie.

 plakat_pkd_woman

Promowane będą także tzw. szybkie testy na HIV dostępne w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Jagiellońskiej 34 w Warszawie. Dzięki nim wynik badania otrzymuje się już po 30 minutach. Nie trzeba więc czekać i denerwować się przez dobę, jak to jest przy tradycyjnych testach. Patronami honorowymi akcji są Prorektor ds. dydaktyki SGGW oraz Samorząd Studentów PW, a patronami medialnymi portal polibuda.info, radioaktywne.pl, dlastudenta.pl, students.pl oraz gazeta studencka ?Sedno?.

?Mamy w Polsce problem z HIV. Co najmniej połowa spośród osób zakażonych w ogóle o tym nie wie. W Zjednoczeniu szacujemy wręcz, że z HIV może w Polsce żyć nawet 60 tys. osób, podczas gdy formalnie wykrytych zakażeń mamy niewiele ponad 16 tys. W rezultacie lekarze zbyt często mówią u nas o pacjentach, którzy o swoim statusie dowiadują się za późno, gdy mają już AIDS. Dlatego zachęcanie do wykonywania testów w kierunku HIV jest w naszym kraju szczególnie istotne. Pomimo, że z roku na rok liczba osób poddających się badaniu w Warszawie jest coraz większa, to nadal, w porównaniu z innymi europejskimi miastami, robimy to zbyt rzadko. Nadal nie jest to test, o którym myślimy np. przed rozpoczęciem związku, nie rozmawiamy o tym ze swoim partnerem. Zbyt często myślimy, że HIV nas nie dotyczy.? – powiedział Robert Łukasik, prezes Zjednoczenia ?Pozytywni w Tęczy?.

?Według szacunków UNAIDS, każdego dnia na świecie zakaża się HIV ok. 14 tys. osób. Ponad 50 proc. zakażeń dotyczy osób między 16 a 24 rokiem życia. Wierzę, że kampania skierowana do studentów ma szansę poprawić te smutne statystyki w Polsce, a przynajmniej w Warszawie. W końcu ograniczenie ryzykownych zachować seksualnych w dobie ogólnodostępnych prezerwatyw nie powinno być dla młodzieży problemem. No a jeśli już do ryzykownego zachowania doszło, każdy powinien wiedzieć, że test na HIV może ochronić go przed AIDS i w efekcie uratować mu życie. Leki, dzięki którym z wirusem można normalnie żyć wiele lat, są przecież w Polsce dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS bezpłatne i dostępne dla każdego – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences, inicjator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Zjednoczenie ?Pozytywni w Tęczy? jest organizacją zajmującą się głównie edukacją i profilaktyką z zakresu problematyki HIV/AIDS. Swoją działalność kieruje przede wszystkim do ludzi młodych, skłonnych do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. Zajmuje się pomocą i wsparciem dla osób żyjących z HIV, szczególnie tych, które nie dawno dowiedziały się o swoim zakażeniu. Organizacja działa stosując niekonwencjonalne metody. Edukuje młodych ludzi w miejscach gdzie chętnie przebywają: w klubach, dyskotekach, akademikach. Swoje cele realizuje również poprzez organizację wydarzeń okolicznościowych podczas, których szeroko promuje bezpieczniejsze formy zachowań seksualnych.

Dodatkowych informacji udziela:

Daria Bojkowska

Biuro Prasowe

Pozytywni w Tęczy

Tel.: +48 502 213 047

E-mail: daria.bojkowska@alfacommunications.pl