Czyżbyśmy mieli do czynienia z początkiem końca beznadziejnej doli absolwenta uczelni wyższej bezskutecznie szukającego pracy? Raport Pracuj.pl napawa nas optymizmem. Wynika z niego, że pracodawcy zamieszczają w sieci coraz więcej ogłoszeń, a zapotrzebowanie na pracę w niektórych sektorach rośnie. Zadajemy sobie jednak pytanie, w jaki sposób liczba ogłoszeń przekłada się na faktyczne zatrudnienie absolwentów. Czy pracodawcy aby na pewno szukają kogoś bez doświadczenia, ale za to z ogromną i jakże bogatą wiedzą teoretyczną, wyniesioną z ćwiczeń i wykładów? Sam tytuł raportu mówi nam, że lepiej dzieje się w tym roku na rynku specjalistów. Studentowi do specjalisty daleko, jednak nie zmienia to faktu, że śledzenie zmian na rynku pracy niewątpliwie pomaga w podjęciu trafnych wyborów, chociażby co do branży, w której chcielibyśmy pracować.

Już nieco łatwiej znaleźć pracę
Raport Pracuj.pl ?Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2014?

Jak wynika z kwartalnego raportu Pracuj.pl znów jest nieco lepiej na rynku pracy niż przed kwartałem. Również w ujęciu rocznym widać, że firmy mają do zaoferowania więcej miejsc pracy. Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa zarządu Grupy Pracuj SA, do której należy portal, po tak krótkim okresie nie możemy jeszcze liczyć na spektakularny przyrost liczby ofert pracy, ale zmierzamy w dobrym kierunku.

DSC_0458

W I kwartale tego roku firmy opublikowały w serwisie Pracuj.pl ponad 98 tys. ofert zatrudnienia, czyli o blisko 19% więcej niż w IV kwartale 2013 i o 9% więcej niż przed rokiem. Zdaniem Przemysława Gacka, zgodnie z oczekiwaniami sytuacja na rynku pracy stabilizuje się. ? Optymistyczne dane dotyczące produkcji, pokazujące nie chwilową poprawę a stały trend, nie pozostawiają wątpliwości, że generalnie jest lepiej.

Branża logistyczna przyspieszyła

Widoczną oznaką tego, że gospodarka ma się lepiej, a firmy mają więcej zamówień jest to, że największy przyrost liczby ofert pracy, w ujęciu rocznym, odnotowano w branży transport i logistyka (o 38 proc.). Poprawiła się też nieco sytuacja w sektorze budowlanym, gdzie ofert zatrudnienia było o 8 proc. więcej, ale do sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy propozycji pracy było ponad 7,5 tys. jeszcze daleko.

DSC_0537

Marazm na branżowym rynku pracy mogły natomiast odczuć osoby szukające pracy w marketingu, mediach i reklamie. Mimo tego, że ofert było nieco więcej niż przed trzema miesiącami, to w tym sektorze nadal jest trudno znaleźć pracę, bo w porównaniu do sytuacji sprzed roku było ich o 1/5 mniej. Niezmiennie najczęściej pracowników szukał handel ? w sumie aż ? wszystkich ofert pochodziła z tego sektora, sporo ofert dostępnych było również sektorze finansowym (blisko 16 tys.) oraz w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach (prawie 9 tys.).

Potrzebni od zaraz do obsługi klienta, działów HR i produkcji

Potwierdzeniem tezy, że firmy dostały nieco wiatru w żagle jest również to, że w stosunku do tego samego kwartału rok temu najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na pracowników działów produkcji ? propozycji zatrudnienia dla tych osób było o 1/5 więcej. Również patrząc na dane w ujęciu rocznym można stwierdzić, że firmy muszą mieć więcej zleceń, bo potrzebują o wiele więcej osób do pracy niż na początku 2013 roku.

W stosunku do poprzedniego roku najwięcej ofert pracy przybyło w działach obsługi klienta i w departamentach HR. W pierwszym przypadku taka sytuacja nie jest jednak zaskoczeniem ze względu na dużą rotację w tym obszarze. O poprawie sytuacji na rynku pracy dobitnie natomiast świadczy stale rosnące zapotrzebowanie na pracowników działów HR, gdzie odnotowano wzrost liczby ofert o 1/3.

Warszawa to największy rynek pracy w Polsce

?Warszawa da się lubić?, szczególnie jeśli szukamy nowych wyzwań zawodowych. Według danych Pracuj.pl aż 1/5 wszystkich ofert pracy w I kwartale tego roku pochodziła z Mazowsza, a w zasadzie z Warszawy, bo aż 3/4 ofert pracy z tego województwa to propozycje ze stolicy. Warszawa, z największym rynkiem pracy w Polsce, pozostaje bezkonkurencyjna. Dla porównania, w dwóch kolejnych w zestawieniu województwach, czyli w dolnośląskim i wielkopolskim, w sumie było mniej ofert pracy.

DSC_0108

Najwięcej propozycji zatrudnia pochodziło z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników, ale największy roczny wzrost, na poziomie 15 proc., odnotowano w przypadku firm małych, zatrudniających do 10 osób, co również jest symptomem tego, że warunki do prowadzenia biznesu nieco się polepszyły.

Według prezesa Grupy Pracuj, lepsza koniunktura na rynku pracy stawia jednak wyzwania przed pracodawcami. ? Już teraz, aby zainteresować swoją ofertą najlepszych kandydatów coraz częściej szukają nowych dróg dotarcia do nich i zmieniają podejście do zasad rekrutacji. Wielu z nich decyduje się na udział w wydarzeniach, jak nasze Dni Pracodawców, które umożliwiają im budowanie relacji z kandydatami, również na przyszłość. Zdaniem Przemysława Gacka jeszcze nigdy firmy nie były tak otwarte na to, by komunikować się z osobami szukającymi pracy, odpowiadać na nurtujące ich pytania, a nawet poddać się ich ocenie, by móc zweryfikować czy robią wszystko tak, by przyciągnąć do siebie talenty. ? Pracodawcy zaczynają dostrzegać, że tylko przyjazna rekrutacja, dobra reputacja i konkurencyjne warunki zatrudnienia są w stanie zapewnić im na najlepszą na rynku kadrę.

Informacja o raporcie:

Raport ?Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2014 roku? został przygotowany na podstawie analizy 98 283 tys. ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy
i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii. Od I kwartału 2011 analizie poddawane są oferty pracy z działów: administracja biurowa oraz szkolenia/edukacja. Nie są natomiast prezentowane dane dla działów prawnych i działów tłumaczeń.

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie prawie 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata.

Pracuj.pl