Pewnie niejednokrotnie słyszałeś pytanie lub sam zastanawiałeś się nad tym, dlaczego jedni ludzie osiągają sukces a drudzy nie lub dlaczego jednym się „udaje” a ci drudzy wiecznie przegrywają a nawet dlaczego jedni są bogaci, gdy ci drudzy ledwo wiążą koniec z końcem?

Odpowiedź na te pytania jest znacznie prostsza i niekomfortowa dla naszej świadomości, dlatego łatwiej przychodzi nam ocenianie typu „bogaty bo okrada lub oszukuje” lub „dobra praca bo załatwiana”. Wymijająco szukamy odpowiedzi na pytanie zamiast spojrzeć niewygodnej prawdzie prosto w oczy. Zatem zróbmy to 🙂

Większość osób sukcesu lub ludzie, których cechy nam imponują osiągają pewien status lub stan ducha swoją ciężką pracą, wyzbyciem się lenistwa, nie szukaniem wymówek ani usprawiedliwień i pokonywaniu własnych słabości. Większość osób, o których myślimy „a ten to ma dobrze” to osoby, które łatwo nie miały, ale w trudzie dnia codziennego wypracowały pewien nawyk, aby być w tym miejscu, w którym właśnie są.

Nie oszukujmy się, każdy z nas chciałby mieć wszystko, ale nie robi z tym nic. To, gdzie teraz jesteś zależy tylko i wyłącznie od tego, jak postrzegasz samego siebie. Wszystko to, co ci się przydarza i to, co osiągniesz, zależy od twojej postawy, sposobu myślenia i kontroli swojego życia. Jeśli powtarzasz sobie „ten jest lepszy ode mnie” to zapewne tak jest, bo sam siebie postrzegasz jako osobę gorszą a spoglądając na życie osoby, którą z jakiś względów podziwiasz mówisz „ten to ma życie”.

Pomyśl, czy sam byłbyś gotów zapłacić cenę jaką zapłaciła ta osoba – czy umiałbyś zrezygnować z leżenia na kanapie przed Netflixem, spotkań ze znajomymi, weekendowymi imprezami itd itd. Jesteś tu, gdzie jesteś, i tym, kim jesteś, dlatego że taka jest twoja wewnętrzna opinia na własny temat. Bogaty czy biedny, gruby czy chudy, człowiek sukcesu czy człowiek przegrany – o tym wszystkim decydują przekonania i sposób w jaki sam siebie określasz.[1]

Miejsce/status/stan, w którym właśnie się znajdujesz to twój wybór i wynik twojego postępowania. Jeśli właśnie siedzisz w pracy i z zażenowaniem patrzysz na zegar a sytuacja powtarza się każdego dnia przez kilka lat to oznacza, że jesteś człowiekiem ograniczonym i nieświadomym swoich możliwości. Człowiek sukcesu to osoba, która zna swój cel i wie, że osiągnie go tylko dlatego, że poświęci temu wszystko, a przede wszystkim ciężką wielogodzinną, wielotygodniową lub wielomiesięczną pracą, nie zniechęcając się przy pierwszej porażce, bo doskonale zdaje sobie sprawę, że porażki są tylko i wyłącznie lekcjami, które prędzej czy później doprowadzą go do celu. I tak będzie z każdym celem. Nie możesz osiągnąć w życiu wspaniałych rzeczy, jeśli nie wiesz, co właściwie chcesz osiągnąć. Jeśli naprawdę chcesz uwolnić w sobie niezwykłe możliwości, musisz mieć całkowitą pewność co do własnych pragnień.[2] Osoby świadome wiedzą, że mogą być w dokładnie w takim miejscu i dokładnie takimi osobami, jakimi tylko chcą – ale za pewną cenę, na którą większość osób – z własnej wygody i lenistwa, czyli z własnego wyboru – nie zapłacą.

Żyjemy i zostaliśmy wychowani w społeczeństwie, które ma trudności w wzajemnym wspieraniu się. Mamy duży talent do oceniania i wydawania wyroków a poczucie własnej wartości budujemy na porażce drugiego człowieka. Karmimy się zazdrością i zawiścią. Nie przechodzi nam przez myśl, że sami siebie możemy postrzegać jako osobę sukcesu, szczęśliwe i spełnione w swoich rolach. Narzekanie jest łatwiejsze i na to jest społeczne przyzwolenie, natomiast chwalenie się, rozmawianie o sukcesach jest niepożądane. Nikt z nas przecież nie chce usłyszeć, „weź się do roboty zamiast narzekać” prawda? A tak niestety to wygląda. Wystarczy zdać sobie sprawę, że możemy spełnić każde swoje marzenie, jeśli będziemy konsekwentni w naszych postanowieniach i jeśli nie poddamy się przy pierwszej okazji oraz wtedy, kiedy każdego dnia będziemy zmuszać się do robienia lub nauki rzeczy, które doprowadzą nas do celu.

Jedynym Twoim ograniczeniem jest myślenie, że inni ludzie mają lepiej i łatwiej oraz lenistwo i wygoda, które sprawiają że przez kilka lub kilkanaście lat jesteś w tym samym miejscu i z taką samą frustracją wstajesz i zasypiasz, wykonujesz codziennie te same czynności i w poniedziałek odliczasz sekundy do piątku i tak cały czas. Należy być gotowym do podejmowania wysiłku i nastawić się na przetrwanie okresu, w którym nie zobaczysz ani postępów ani owoców swojej pracy. Twoim celem powinno być fundamentalne udoskonalenie swojego życia a stanie się osobą, którą jesteś dzisiaj zajęło ci kilkanaście lat. Powinieneś być gotowy do ciężkiej pracy, byciu uważnym i w sposób świadomy kontrolować swoje myśli i postępowanie. Nie trać czasu na ocenę innych a stawaj się osobą o cechach, które podziwiasz. Owszem, w ciągu jednej nocy nie staniesz się kimś zupełnie innym, ale każdy dzień to możliwość wypracowania nowych nawyków (nowe nawyki = porzucenie starych nawyków, które się nawzajem wykluczają – trudno oczekiwać tych samych wyników robiąc ciągle to samo). Idąc do celu, wykazuj szczególną wdzięczność i dbaj o tych, którzy są przy tobie i wspierają cię.

Bycie świadomym to także zdawanie sobie sprawy, że złe emocje, takie jak: zazdrość czy zawiść świadczą jedynie o tobie i są tylko i wyłącznie dla ciebie toksyczne oraz przyczyną miernych wyników i osiągnięć. Warto być uważnym i świadomie dokonywać wyborów, rozwijać się i przebywać wokół osób, które motywują do stawania się lepszym a jednocześnie eliminując tych, którzy podcinają skrzydła i działają destrukcyjnie. Warto być przykładem dla innych osób i najzwyczajniej w świecie cieszyć się z życia, bo każdy dzień jest przecież szansą 🙂

[1] Brian Tracy „Maksimum Osiągnięć”, Warszawa 2017r.

[2] Brian Tracy „Maksimum Osiągnięć”, Warszawa 2017r.