Austriak by zrealizować wiarygodną opowieść o niewiarygodnie różnorodnym świecie Sudanu Południowego, zbudował nieforemnie małą awionetkę, którą przemierzał kolejne kilometry afrykańskiego tygla.

Tegorocznym zwycięzcą Planet+ Doc Film Festival okazał się film ?Jesteśmy waszymi przyjaciółmi? Huberta Saupera, twórcy wielokrotnie nagradzanego ?Koszmaru Darwina?. Bohaterem jest Sudan Południowy ? państwo najmłodsze stażem. Data narodzin: 9. lipca 2011 roku. I tak poruszając się za wprawnym okiem dokumentalisty, przechodzimy przez kolejne obozy wartości, które to razem tworzą kolaż zinstytucjonalizowany przez władzę. Jednak nic się nie zgadza.

11_ppdff_logo

Możemy tu spotkać amerykańskich chrześcijan krzewiących wiarę, ?Star Treka? przemawiającego do chińskich budowniczych rafinerii, George?a Clooneya ze słowem dla świata i wreszcie sudańskich żołnierzy strzelających do siebie z obu stron. Widzimy Sudan podzielony na dwie antagonistyczne części: islamską i chrześcijańską. Doświadczamy tragedii zwykłych ludzi, osób, które chcą tylko pokoju. Sudan staje się lustrem dzisiejszego świata, ciemnej strony polityki, za którą jawi się zdehumanizowany interes największych.

W chaosie rzeczywistości Sauper utrzymuje wstrzemięźliwy ton narracji, nie ingeruje, obserwuje. Ukazuje zastraszające mechanizmy kolonializmu, którego ciąg dalszy przeżywa Afryka. Z kolejnymi zdjęciami coraz bardziej nie wierzymy czystym zamiarom amerykańskich osobistości, aż ostatecznie dialog ten urasta do rozmiarów beckettowskiego teatru absurdu.

O fałszywym lub prawdziwym obiektywizmie fotografii pisały między innymi Susan Sontag czy Judith Butler, na potrzeby tego dokumentu wyzbyjmy się pojęcia ramowości kadru. Wszechogarnialność kamery Austriaka marginalizuje teorie autorek. Trudno nie wierzyć w historię domkniętą, taką, w której aspektowość nie istnieje – rzeczywistość jawi się w swej obiektywnie czystej formie. Tym bardziej seans powoduje sytuację co najmniej dyskomfortu ? najeźdźcy to my wraz z całym bagażem kapitalizmu, konsumpcjonizmu i wojen w imię postępu.

Trudno o trafne słowo wobec kolosa, jakim jawi się najnowszy obraz Saupera. Jury Planet+ Doc Film Festival się nie myli, to fantastycznie skrojone kino na wieczory, kiedy oprócz otuchy, może ktoś szukać małej namiastki prawdy. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić prawie dwugodzinny patchwork zdarzeń i opinii. Zatem polecam!