Warszawska wiosna zagościła już na dobre. Na dniach swoje działanie rozpoczną nadwiślańskie puby i kawiarnie, które w sezonie stają się sercem stolicy – to tu przesiadują młodzi i starsi, studenci oraz rodziny z dziećmi. Wisła kusi wszystkich, dlatego póki nie rozjeżdżacie się na wakacje, wykorzystajcie ten przyjemny czas właśnie nad warszawską rzeką. Oprócz tego, zajrzyjcie także do warszawskich lokali i placówek kultury – znajdziecie naprawdę bogaty i różnorodny program. Od kina i teatru, przez konferencje studenckie, aż po muzyczne i podróżnicze inspiracje. Życzymy Wam udanego tygodnia. Może to jest właśnie ten tydzień, w którym zrobicie coś nowego.

Pozdrawiamy,

Redakcja

PONIEDZIAŁEK ? 9 MAJA

1. WŁOSKI PONIEDZIAŁEK/ LUNEDI ITALIANO – Dom Kultury Wilson, ul. Alojzego Felińskiego 37 – godz. 20.00

Wszystkim miłośnikom kultury włoskiej polecamy kolejne spotkanie z cyklu poświęconego Włochom. Tym razem odbędzie się projekcja filmu „Immaturi” („Niedojrzali”) opowiadającego historię 40-letnich znajomych, którzy po latach rozłąki spotykają się w nietypowych okolicznościach. W komedii zobaczymy wielu popularnych aktorów włoskiego kina, dodatkowo spotkanie zostanie poprowadzone zarówno w języku polskim, jak i włoskim. Na gości czekać będzie lampka wina. Wstęp 15 zł.

2. RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ, CZYLI WYMIANA KSIĄŻEK Z NZS UW –  NZS UW, ul. Krakowskie Przedmieście 24 – godz. 10.00

Zapraszamy do wzięcia udziału w ciekawym projekcie – Doczytania. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego organizuje wymianę książek. Książek bez tytułów, zapakowanych w szary papier, przewiązanych sznurkiem i czekających na nowego właściciela. Wystarczy przygotować książkę, zapakować ją w szary papier, a na nim napisać cytat z książki. Niech wybrany przez Ciebie fragment zachęci innych uczestników akcji do wybrania właśnie Twojej książki! Z tak zapakowaną książką należy przyjść na wymianę i wybrać coś dla siebie. Akcja potrwa w dniach 9-10 maja.

3. NA ZDROWIE STUDENTUW – TYDZIEŃ ZDROWIA Z NSZ UW – NZS UW, ul. Krakowskie Przedmieście 24 – godz. 9.00

Interesujesz się sportem? Trening dla Ciebie jest przyjemnością, a zdrowy styl życia podstawą? Ciekawi Cię filozofia żywienia, jesteś wegetarianinem lub weganinem? Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza Cię do wzięcia udziału najbliższej akcji Sekcji Charytatywnej NZS UW – Wielka Paka pt. ?Na Zdrowie StudentUW?. Cykl wydarzeń odbędzie się w terminie 9 ? 13 maja 2016 r.  Możesz skorzystać m.in. z warsztatów jogi, salsy, profesjonalnego treningu w jednej z warszawskich siłowni, spotkań z dietetykiem, znawcami biegania oraz weganizmu.

WTOREK – 10 MAJA 

1. SPOTKANIE Z JANEM ENGLERTEM – Teatr zza kulis NZS UW – Kampus Główny UW,  ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 – godz. 20.00

Polecamy  spotkanie ze znanym aktorem teatralnym i filmowym pełniącym obecnie funkcję dyrektora artystycznego Teatru Narodowego. Jan Englert  zadebiutował w ?Kanale? Andrzeja Wajdy jako 14- latek. Dziś w jego dorobku filmowym można znaleźć ponad sto pozycji stworzonych we współpracy z najwybitniejszymi twórcami. Jego role serialowe zasługują na miano kultowych. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

2. WARSZTAT: LIDER I PRZYWÓDCA – WYZWANIE DLA KAŻDEGO – SGH, Al. Niepodległości 162 – godz. 17.30

W dzisiejszych czasach, aby sprawnie działać w pracy, biznesie czy na studiach trzeba posiadać wiele ponadprzeciętnych umiejętności. Własnie takim umiejętnościom poświęcone jest wtorkowe spotkanie przygotowane przez SKN Coachingu. Warsztat pt. „Lider i przywódca – wyzwanie dla każdego” poprowadzi Dariusz Ciesielski – trener, coach, konsultant i wykładowca.

ŚRODA – 11 MAJA 

1. DNI POLONISTYKI 2016 – Wydział Polonistyki UW, Krakowskie Przedmieście 26/28 – godz. 10.00

W dniach 11-13 maja odbędzie się konferencja poświęcona polonistyce. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapisów na różnorodne spotkania i warsztaty. Ponadto w trakcie trwania wydarzenia przewidziano konkursy z ciekawymi nagrodami, m.in. samorządowe gadżety, bilety do teatru oraz książki.

2. MONODRAM „WOJNA NIE MA W SOBIE NIC Z KOBIETY” SWIETŁANY ALEKSIJEWICZ – Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – godz. 18.00

Zapraszamy na monodram Danuty Borowieckiej na podstawie książki Swietłany Aleksijewicz opowiadającej o dramatycznych wspomnień kobiet radzieckich z czasów II wojny światowej i w systemie rosyjskiego totalitaryzmu. Różnorodność granych postaci przez aktorkę, niekiedy z humorem, wzruszające piosenki i muzyka, nadają tej sztuce wyjątkową aurę. Wstęp na monodram oraz spotkanie jest wolny.

CZWARTEK – 12 MAJA

1. REORIENTACJE UW – W LABIRYNCIE ORIENTU. JAK GO ZROZUMIEĆ? – barStudio, Plac Defilad 1, PKiN – godz. 19.00

Podczas specjalnego odcinka z cyklu REORIENTACJE z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego będziemy rozmawiać na temat różnorodności świata, odmiennych od naszych wzorców kulturowych, które w ostatnim czasie w rozmaitych częściach świata budzą tak wiele obaw i uprzedzeń. Podczas debaty eksperci, którzy w swojej pracy na co dzień stykają się z odmiennością kulturową, opowiedzą o długotrwałych spotkaniach z Orientem, o prawdziwych historiach, które ukazują specyficzne dla określonych kultur normy postępowania, odczuwania i rozumienia określonych zjawisk. Dowiemy się na ile znaczne różnice pomiędzy kulturami zasłaniają istotne podobieństwa pomiędzy nimi oraz tożsamość ludzkich potrzeb, pragnień i tęsknot niezależnie od kręgu kulturowego. Po debacie zapraszamy na koncert muzyki Orientu w wykonaniu artystów z Iranu,  Turcji, a także Polski.

2. CYKL WARSZTATÓW: O UCHODŹCACH – MEDIA, OBRAZY, WYOBRAŻENIA – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6 – godz. 17.00

Czy zastanawiasz się kim są uchodźcy, czy stanowią zagrożenie dla Europy oraz czy Polska powinna ich przyjąć? Masz wiele pytań i wątpliwości?W związku z tymi wątpliwościami, pytaniami domagającymi się odpowiedzi czy szumem medialnym postanowiliśmy zorganizować cykl warsztatów, którego zwieńczeniem będzie realizacja filmu.  Podczas warsztatów uczestnicy będą spotykali się z uchodźcami oraz ze specjalistami, którzy z nimi pracują z ramienia różnych organizacji. Będą się przyglądać i poddawać krytycznej analizie przekazy medialne, zastanawiać się, co chcą nam powiedzieć, a co przemilczeć. Zajęcia rozpoczną się 12 maja i zakończą 6 lipca. Przez ten czas odbędzie się 7 warsztatów i spotkań, w tym warsztaty antydyskryminacyjne, zajęcia z analizy materiałów wizualnych dotyczących uchodźców, spotkania z uchodźcami oraz warsztaty z montażu.

3. „Z BAŚNI 1001 NOCY” PRZEZ TURCJĘ, IRAN, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE I OMAN – Klubokawiarnia Tam i z Powrotem, ul. Antoniego Odyńca 71 – godz. 19.00

Zastanawiacie się jak podróżować bez milionów na koncie? Włodek podczas swojej 40 dniowej wyprawy z tysiącem złotych w kieszeni przemierzył Turcję, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. W tym czasie przejechał blisko 19 tysięcy kilometrów, nie wydając ani złotówki na noclegi. Te wakacje były inne niż poprzednie. Pełne niesamowitych przygód, zapierających dech w piersiach widoków oraz ludzi, którzy udowodnili co znaczy prawdziwa gościnność! Jeśli chcecie się dowiedzieć jak wygląda między innymi Kurdyjskie wesele, noc spędzona na dywanie na autostradzie i czy wielbłądzie mleko smakuje jak to krowie, to zapraszamy do wysłuchania niezwykłej relacji z podróży.

PIĄTEK – 13 MAJA

1. PODRÓŻNICY – OTWARCIE WYSTAWY – Zachęta Narodowa Galeria sztuki, ul. Małachowskiego 3 – godz. 19.00

Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Prace prezentowane na wystawie Podróżnicy opowiadają tak o wyjazdach wakacyjnych, dalekich wyprawach, jak i migracjach. Koncentrują się na okresie od połowy XX wieku do dziś ? od zamkniętych granic podzielonej, zimnowojennej Europy do napędzanego przez kapitalizm przyspieszenia pierwszych dekad XXI wieku. Oferują spojrzenie na kilka ostatnich dziesięcioleci w historii Europy Środkowo-Wschodniej oczami współczesnych artystów pochodzących z tego regionu ? krajów byłego Bloku Wschodniego, dawnego ZSRR i dawnej Jugosławii ? często migrantów w pierwszym i drugim pokoleniu. 23 artystów z 15 krajów pokazuje, jak pomiędzy naszą częścią Europy a innymi regionami świata przepływają osoby, towary oraz idee.

2. Festiwal filmów dokumentalnych MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY – Kinoteka, Luna, Kino Iluzjon 

W piątek 13 maja rusza 13. festiwal filmów dokumentalnych MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ? największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Przez dziesięć kolejnych dni w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdyni oraz w 20 innych miastach w Polsce będzie można zobaczyć najnowsze i najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata. W tegorocznym programie, obejmującym 15 sekcji (między innym: Miasto Jest Nasze, Fetysze i kultura, Pogranicza, Ludzie zamiast liczb, Życie pod nadzorem, Bohaterowie są wśród nas) znalazło się ponad sto filmów. Więcej informacji na stronie festiwalu.

SOBOTA – 14 MAJA

1. NOC MUZEÓW W WARSZAWIE 

Gdy 13 lat temu Warszawa rozpoczynała przygodę z Nocą Muzeów, uczestniczyło w niej 11 placówek i były to wyłącznie muzea. W tym roku w odwiedziny zaprasza ponad 250 instytucji. Mimo tej mnogości i różnorodności Noc Muzeów nie zatraciła swego podstawowego i założycielskiego charakteru ? popularyzacji zbiorów muzealnych. W tegoroczną Noc Muzeów 14 maja otwierają się aż 52 muzea. To one są główną osią tego kulturalnego wydarzenia, podczas którego zwiedzający mogą obejrzeć stałe lub specjalnie przygotowane ekspozycje. Zapoznajcie się z bogatą ofertą muzealnych placówek w warszawie i skorzystajcie z wyjątkowych okazji do odwiedzenia często niedostępnych na co dzień zakamarków.

2. AMERYKA POŁUDNIOWA W 471 DNI – Klubokawiarnia Tam i z Powrotem, ul. Antoniego Odyńca 71 – godz. 19.00 

Jego podróż zaczęła się od Mistrzostw Świata w Brazylii, a skończyła się tylko dlatego, że musiał wrócić na obronę pracy inzynierskiej, którą napisał bez domu, komputera i internetu w Limie. Przez 471 dni przejechał 28 000 km autostopem, przez 241 dni podróżował z zepsutą kartą do bankomatu czyli za darmo. Podczas spotkania opowiem nie tylko o pięknie Ameryki Południowej, ale także jak można zrobić dokładnie to co on – czyli żyć jak król na Karaibach za 20 groszy.

NIEDZIELA – 15 MAJA

1. WO(JA)CZEK w reż. Agaty Biziuk i Michała Karczewskiego w Dzikiej Stronie Wisły – godz. 18.00

Żył intensywnie, umarł młodo ? Rafał Wojaczek ? poeta, skandalista, niespokojny duch… Monodram inspirowany życiem i twórczością Wojaczka w wykonaniu Michała Karczewskiego w kluboteatrze w Dzikiej Stronie Wisły, a po spektaklu spotkanie i rozmowa o poecie, a także o monodramie ? Michała Karczewskiego będzie przepytywać Maja Margasińska, pisarka, animatorka kultury.