Nadchodzący tydzień upłynie pod znakiem kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Mimo zapewnień stołecznej policji o dobrym przygotowaniu do tegorocznych obchodów, można wyczuć atmosferę niepewności. Wszyscy zastanawiają się, co wydarzy się w tym roku, a rodzice proszą: ?Nie wychodź wtedy z domu?. Istnieje jednak szansa, że tym razem na warszawskich ulicach będzie spokojniej. Tego dnia zaczyna się bowiem forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: 19. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. To powód dla którego stołeczne władze dołożą wszelkich starań by zapobiec ewentualnym rozruchom.

PONIEDZIAŁEK

By uczcić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości można wybrać się na jeden ze zorganizowanych tego dnia marszów. W tym roku przejdzie prezydencki marsz ?Razem dla Niepodległej?, Marsz Niepodległości, Defilada Historyczna Rekonstruktorów, a także kilka innych zgromadzeń m.in. marsz poświęcony braterstwu węgiersko-polskiemu oraz kilka akcji protestacyjnych. Chętni mogą wziąć również udział w Biegu Niepodległości.

W poniedziałek można także wybrać się na dzień otwarty do Sejmu (10:00-18:00). Warto również odwiedzić Zamek Królewski, ponieważ tego dnia zwiedzanie będzie bezpłatne(10:00-16:00). Zapłacić będzie trzeba jedynie za wejście na wystawę ?Wersal Marii Leszczyńskiej? (15 zł ? bilet normalny, 8 zł ulgowy, 10 zł rodzinny). Można również rozważyć wizytę w Muzeum Narodowym, które tego dnia oferuje mnóstwo ciekawych możliwości, m.in.: interaktywne  oprowadzanie, spotkania dla rodzin z dziećmi, a także naukę śpiewania pieśni patriotycznych z Filharmonią im. Romualda Traugutta (można przynieść własne instrumenty). Będzierównież można obejrzeć  specjalny pokaz numizmatów ?Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni?.

 

WTOREK

 Na wtorek polecam pokaz bardzo dobrego filmu ?Cezar musi umrzeć? (Iluzjon Filmoteki Narodowej, ul. Narbutta 50 a; 19.30). Paradokument opowiada o pensjonariuszach włoskiego zakładu karnego zaostrzonym rygorze, którzy wcielają się w aktorów i przygotowują inscenizację ?Juliusza Cezara? Williama Szekspira. W pewnym momencie przedstawienie zaczyna wychodzić poza czysto teatralne ramy i jego oddziaływanie staje się widoczne w więziennym życiu. Komentarz do filmu wygłosi Ewa Wójciak ? aktorka, reżyser i dyrektor poznańskiego Teatru Ósmego Dnia.

Jeśli interesują Was tajemnice Wyspy Wielkanocnej, o 19.00 wybierzcie się do Klubu Podróżnik (ul. Felińskiego 37). Obejrzycie tam pokaz zdjęć i wysłuchacie opowieści pary, która właśnie wróciła z podróży dookoła świata. Wyspę Wielkanocną zgodnie uznali za najciekawsze ze wszystkich odwiedzonych miejsc.

ŚRODA

W środę warto zastanowić się nad nauką tanga argentyńskiego. W ?Dziku? (Dom Zabawy i Kultury, ul. Belwederska 44a) o 20:00 odbędzie się półgodzinna lekcja dla debiutantów ?tango inicjacja?. Następnie będzie można spróbować swoich sił na parkiecie. Wstęp kosztuje 10 złotych.

Tego dnia zaczyna się również 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania ?Średniowiecz(e)?. Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona będzie opowieściom i pieśniom drogi, a także motywowi wędrowania w różnych kulturach. O 10:00 i 11:30 będzie można posłuchać opowieści z wysp Morza Karaibskiego po polsku i po kreolsku. 0 19:00 pochłoną nas historie z drogi ? opowieści z tradycji szkockich travelers, a o 21.00 będzie czekał nas koncert. Festiwal potrwa do siedemnastego listopada. Ceny biletów: spektakle poranne dla dzieci – 10zł/dziecko, spektakle wieczorne – 20 zł. Rezerwacje biletów: W dniach: 16.10 ? 11.11.2013 rezerwacje wyłącznie drogą mailową, na adres bilety.mfso@gmail.com. Rezerwacja ważna po otrzymaniu potwierdzenia. Od 12.11.13 bilety do kupienia w kasie Festiwalu w Instytucie Teatralnym.

CZWARTEK

Wszyscy, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o Nowej Zelandii, powinni wybrać się tego dnia do Kina Luna (19:00), gdzie odbędzie się spotkanie z podróżnikami, którzy przez trzymiesiące przemierzyli ten zadziwiający swoją różnorodnością kraj.

Z kolei zainteresowanych Indiami, z pewnością, przekona możliwość wzięcia udziału w debacie ?Potęga zaklęta w tradycję, czyli współczesne oblicza Indii? – poświęconejpolitycznym, gospodarczym, kulturowym oraz społecznym uwarunkowaniom największej demokracji świata. Spotkanie odbędzie się o 19:00 w restauracji Biosfeera przy Al. Niepodległości 80 (przed przyjściem warto wysłać e-mailowe zgłoszenie na adres:indie_pwn@tfc.com.pl).

PIĄTEK

W piątek warto przemyśleć wyjście do kina na jedną z bardzo dobrze zapowiadających siępremier. Można rozważyć obejrzenie ?Adwokata? zachęcającego gwiazdorską obsadą, a także ?Don Jona?, gdzie w roli głównej pojawi się Joseph Gordon – Levitt. Można również zastanowić się nad wyborem któregoś ze starszych tytułów. Widzom o MOCNYCH nerwach polecam doskonały ?Labirynt?.

SOBOTA

W sobotnich planach proponuję uwzględnić wzięcie udziału w niezwykłym spotkaniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania ?Średniowiecz(e)?. Od 22:00 do 3 nad ranem będzie można posłuchać mnóstwa niesamowitych opowieści. Bilety w cenie 30 złotych nie podlegają wcześniejszej rezerwacji.

NIEDZIELA

W niedzielę po raz kolejny zapraszam was na prowadzoną przez młodych pasjonatów wycieczkę po Warszawie.  Tym razem poznamy Warszawę z drugiej połowy dziewiętnastego wieku i dowiemy się:

?- kim były ?fabrykantki aniołków??
– o co zakładali się aktorzy Teatru Narodowego?
– kto zaprojektował w Warszawie most bez podpór i dlaczego wcale nie był to zły inżynier?
– na jakiej stopie bytowały rody żebracze?
– kto strzelał do siebie na dziedzińcu zamkowym?
– jaki chrzest bojowy przeżywali w Warszawie rosyjscy rekruci?
– jak wyglądał XIX-wieczny Pałac Kultury?
– komu postawiono pomnik na hańbę?
– jak okrada się sklepy jubilerskie??