Przegląd tygodnia na dni 4-10 kwietnia to kolejna dawka inspirujących warszawskich wydarzeń. Czym zaskoczy nas miasto tym razem? Przygotowaliśmy dla Was zbiór konferencji; spotkań autorskich; wydarzeń związanych z muzyką, kinem czy teatrem. Tydzień warto zacząć od ciekawego spotkania z polskim reporterem. Dowiecie się, jakie polskie budowle mogą Was zachwycić. W połowie tygodnia mówi się, że już zaraz weekend, i w tym przypadku to sama prawda, ponieważ już sam czwartek obfituje w wiele interesujących propozycji – festiwal biznesu BOSS, spotkanie podróżnicze czy Warszawski Festiwal Piwa.

Za to w sobotę i niedzielę możecie już w pełni zrelaksować się po ciężkim tygodniu, a także (musicie) skorzystać z wyjątkowych okazji  – odkryć zakamarki plenerów filmowych i mieszkania aktorów, pobłądzić między zapachami food trucków na Stadionie Narodowym oraz z przymrużeniem oka spojrzeć na pracę przyglądając się sztuce teatralnej „Korpostory”.

Życzymy Wam udanego tygodnia i coraz więcej słonecznych dni!

PONIEDZIAŁEK – 4 KWIETNIA

1. FILIP SPRINGER ZACHWYCA SIĘ POLSKĄ – WIECZÓR AUTORSKI  – Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12 – godz. 19.00

Zapraszamy na ciekawe spotkanie z wybitnym polskim reporterem Filipem Springerem, który ostatnio realizuje projekt Miasto Archipelag, podróżując po Polsce. Jego obserwacje dotyczące głównie architektury, miast, ale także ludzi i ich życia codziennego można śledzić na stronie projektu. Do tej pory autor wydał już kilka książek poświęconych polskiemu budownictwu, m.in. „13 pięter” czy „Wanna z kolumnadą”. Jak to w każdym kraju – różnie to bywa, czasem lepiej, czasem gorzej. Tym razem autor popełnił dzieło pełne zachwytów. Zachwytów nad Polską architekturą. Jak sam mówi, „Księga zachwytów” to osobisty przewodniczek po dobrej architekturze w Polsce – ponad 100 budynków jak kraj długi i szeroki. To, co mnie zaintrygowało albo oczarowało. Nie trzeba czytać ciągiem, można za to mieć pod ręką, jak się gdzieś jedzie.” Wstęp wolny.

2. PROJECT: ACCOUNTING 2016 – SKN Rachunkowości SGH – SGH, Al. niepodległości 162 – 4-8 kwietnia

Interesujesz się rachunkowością, ale masz już dość samej teorii? Swoją przyszłość wiążesz z audytem czy księgowością, i chciałbyś już teraz sprawdzić swoje umiejętności w praktyce oraz zobaczyć, jak naprawdę wygląda praca, o której marzysz? Podczas kolejnej już edycji tego wydarzenia organizowanego przez SKN Rachunkowości SGH będziecie mieli możliwość wzięcia udziału w cyklu warsztatów prowadzonych przez specjalistów z najbardziej prestiżowych firm, którzy wprowadzą Was w praktyczny świat sprawozdawczości finansowej oraz zapoznają z codziennymi problemami związanymi z pracą w dziedzinie rachunkowości.

WTOREK – 5 KWIETNIA

1. OKO W OKO Z LHOTSE – NA SZCZYCIE W HIMALAJACH – Południk Zero, ul. Wilcza 25 – godz. 19.00

„Można powiedzieć, że trekking w Dolinie Khumbu, zwanej potocznie rejonem Everestu, to jedna z najwspanialszych górskich wycieczek na świecie. Jej punktami kulimnacyjnymi są zazwyczaj baza pod Everestem oraz widok na wierzchołek najwyższej góry świata, widziany ze wzgórza Kala Pattar, 5643 mnpm. My poszliśmy o krok dalej i spróbowaliśmy swych sił na pobliskim sześciotysięczniku Island Peak. Wejście po lodowcu na szczyt, choć pozbawione większych trudności technicznych, jest fizycznie nie lada wyczynem i z trekkingiem ma już niewiele wspólnego. Nagrodą za wysiłek, oprócz pięknej panoramy Doliny Khumbu, jest bliskie spotkanie ze stojącą na wyciągnięcie ręki, majestatyczną południową ścianą ośmiotysięcznika Lhotse, wystrzeliwującą pionowo w niebo na ponad 3 km. To miejsce największych bojów współczesnego himalaizmu, ?alpinistyczny problem XXI wieku?.”

ŚRODA – 6 KWIETNIA

1. ANIA DĄBROWSKA – Klub Stodoła, ul. Batorego 10 – godz. 19.00

Zapraszamy na koncert polskiej wokalistki związany z wydaniem nowej płyty!  Płyta „Dla naiwnych marzycieli” powstawała przez pół roku, w czterech różnych warszawskich studiach, z udziałem kilkunastu muzyków. Możemy usłyszeć na niej nieodzowne elementy stylu Ani Dąbrowskiej – pastelowe ciepło głosu i szczyptę melancholii. Bilety do nabycia w kasie klubu Stodoła lub w sprzedaży internetowej.

2. CZY MAPĘ SIĘ PISZE?  – Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28 – godz. 18.30

Na tytułowe pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania prezentującego „Topo-Grafię” Warszawy według Mirona Białoszewskiego – multimedialny plan miasta stworzony przez zespół Pracowni Studiów Miejskich IKP UW. Mapy literackie są dowodem na to, że jedna, obiektywna przestrzeń mierzona w biurach geodezji i podległa planom katastralnym jest tylko materiałem dla prywatnej przestrzeni wyobraźni. Czy nie tak właśnie żyje miasto? Dzięki wyobraźni milionów ludzi? Czy sami nie tworzymy takich map? Czy zatem każda prywatna mapa miasta jest inna? Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

CZWARTEK- 7 KWIETNIA

1. WARSZAWSKI FESTIWAL PIWA  2016 – Stadion Miejski Legii warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Łazienkowska 3 – 7-9 kwietnia, od godz. 14.00

To największe wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie poświęcone piwu rzemieślniczemu. Podczas festiwalu z ponad 200 nalewaków poleje się około 500 piw i cydrów z ponad 80 browarów rzemieślniczych z całego świata. Przynajmniej drugie tyle znajdziecie w butelkach. Warto wstąpić nie tylko ze względu na ciekawe i niespotykane na co dzień rodzaje piw, ale i po to, by się przekonać jak funkcjonuje tak nietypowa impreza.

2. TAJKĄ BYĆ – CHOĆ PRZEZ 2 LATA, CHOCIAŻ TYLE – Klubokawiarnia Tam i z Powrotem, ul. Antoniego Odyńca 71 – godz.19.00

Jak najlepiej poznać kraje, do których się podróżuje? Jak wejść w nie dogłębnie, zanurzyć się w codzienności odwiedzanych miejsc i ludzi w nich żyjących? Wyjść poza kolorowe strony w katalogach podróżniczych, poza miejsca ogarnięte masową turystyką? Zamieszkać tam. Ot tak, po prostu. O Tajlandii mówi się niemało. Ale jaki jest ten kraj poza utartymi szlakami? Wśród ludzi, dla których ruch turystyczny to zjawisko abstrakcyjne. Beata Lalla Jakuszewska zaprasza na swoją prelekcję podróżniczą, na której opowie jak barwna jest tajska rzeczywostość.

3. FESTIWAL BOSS – WARSZAWA 2016 – Auditorium Maximum, Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Business Link PGE Narodowy – 7-12 kwietnia 

Festiwal BOSS jest wydarzeniem łączącym studentów ze światem biznesu, organizowanym przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce – Fundację Studenckie Forum Business Centre Club. W XIII edycji festiwalu w roli prelegentów wystąpią zarówno Prezesi największych, polskich firm jak i specjaliści od komunikacji, marketingu oraz profesjonalni mówcy. Dokładny harmonogram znajdziecie na stronie wydarzenia na facebook’u. W programie m.in. spotkania poświęcone czynnikom sukcesu w biznesie, budowaniu komunikacji i marki pracodawcy w praktyce.

PIĄTEK – 8 KWIETNIA

1. DIGITAL UNIVERSITY „FUTURE OF NEW MEDIA” – SGH, bud. C – godz. 9.30 – 15.30

Kolejna edycja Digital University poświęcona jest innowacjom w konsumpcji oraz dystrybucji treści. Przyszłość mediów to ? media driven czy data driven media? Wyzwania stojące przed wydawcami, nadawcami oraz dystrybutorami. Przedstawienie trendów rynkowych z perspektywy lokalnych oraz globalnych użytkowników, angażująca treść, innowacyjne modele biznesowe z perspektywy różnych firm. Agenda spotkań na stronie wydarzenia. Na warsztaty obowiązują zapisy.

2. „CABARET” w reż. Eweliny Piotrowiak ? Teatr Dramatyczny (pl. Defilad 1) – godz. 19.00

?Meine Damen und Herren, Ladies and Gentlemen! Witajcie w Kabarecie Kit Kat, witajcie w przedwojennym Berlinie, mieście, które potrafi bawić się jak żadne inne! Jesteśmy świadkami romansu piosenkarki kabaretowej i amerykańskiego pisarza. Żyjemy szalonym światem kabaretu, ale czujemy też rosnącą atmosferę zagrożenia za jego drzwiami. Berlin przypomina Titanic ? orkiestra gra w najlepsze, ludzie wirują w tańcu, a statek za chwilę zderzy się z góra lodową?. Szkoda by to było przegapić!

SOBOTA – 9 KWIETNIA

1. DZIEŃ MINIMALIZMU W PODRÓŻY Z RAFAŁEM KRÓLEM – Sklep Podróżnika, ul. Grójecka 46/50 – godz. 16.00 -18.00

Zapraszamy na spotkanie wokół podróży, jednak nieco inne od pozostałych prelekcji w jakich możemy brać udział na co dzień. Podczas warsztatów dowiecie się m.in. jak odchudzić wagę bagażu i sprzętu oraz jak zmienić swoje myślenie o pakowaniu i doborze potrzebnych rzeczy. To spotkanie może pomóc Wam w planowaniu kolejnych wypraw!

2. IV EDYCJA FESTIWALU OTWARTE MIESZKANIA – WARSZAWA FILMOWA – godz. 10.00

W weekend 9-10 kwietnia rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu przybliżającego kulisy polskiej kinematografii. Chcąc pokazać miasto przez pryzmat jego związków z kinematografią, organizatorzy zaprezentują obiekty i przestrzenie związane z życiem i twórczością wybitnych postaci związanych z tą dziedziną. Jak co roku głównym punktem Festiwalu będzie zwiedzanie przestrzeni prywatnych. Tym razem odwiedzimy mieszkania i pracownie aktorów, reżyserów, autorów plakatów filmowych i innych ważnych twórców ze świata filmu. W trakcie towarzyszących zwiedzaniu spacerów i wykładów, przedstawione zostaną nie tylko wartościowe obiekty architektoniczne, ale także tajniki powstawania dzieł filmowych oraz przestrzenie, w których toczyło się życie artystyczno-towarzyskie wraz ze związanymi z nim anegdotami i historiami. Odbudowująca się po zniszczeniach wojennych Warszawa stała się inspiracją dla wielu kultowych filmów z okresu PRL-u, a kluczowe dziś dla jej dziedzictwa architektonicznego budynki stanowiły tło akcji wielu z nich. Warto wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Dokładny plan festiwalu na stronie: www.fom.waw.pl

3. ŻARCIE NA KÓŁKACH – START SEZONU 2016 – PGE Narodowy, aleja Józefa Poniatowskiego 1 – 9-10 Kwietnia, godz. 10.00 -20.00

Wspomniany na początku przeglądu zlot foodtrucków to doskonała okazja na spędzenie czasu  nie tylko dla miłośników różnorodnych kuchni, ale dla wszystkich ciekawych nowych smaków i lubiących eksperymenty kulinarne. Przede wszystkim jest to także pierwszy zjazd w tym sezonie, którego wszyscy fani na pewno nie pominą. W wydarzeniu weźmie udział ponad 80 wystawców – nie zabraknie kultowych amerykańskich burgerów, różnego rodzaju słodkości oraz kuchni z dalekich zakątków świata.

4. PRZEGLĄD KINA ROSYJSKIEGO – ROSJA I WŁADZA – Kino Świt, ul. Wysockiego 11 – 9-14 kwietnia

Rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu poświęconego rosyjskiej kinematografii. Kino rosyjskie w różnorodny sposób odnosiło się do fenomenu władzy w Rosji, doskonale czując, iż jest ona jednym z podstawowych elementów, które decydują o historii i kształcie rosyjskiego społeczeństwa. To rozumienie władzy, roli przywódcy, praw jednostki jest całkiem różne od zachodniego rozumienia władzy i uprawnień jej przypisywanych.
Nicią przewodnią 9. Przeglądu Kina Rosyjskiego, którego program zainteresuje nie tylko fascynatów Rosji, ale i miłośników dobrego kina. Bilety na poszczególne seanse w cenie 15 zł. Szczegółowy program na stronie kina.

NIEDZIELA – 10 KWIETNIA

 1. „KORPOSTORY? w reż. Andre de la Cruza ? Teatr XL na Stadionie Narodowym (al. Ks. J. Poniatowskiego 1; na stronie teatru są wskazówki, którym wejściem itd.) – godz. 19.00

Teatr na stadionie sportowym? Czemu nie! Miejsca jest dość! Teatr XL (XL, bo przymiotnik ?Wielki? był już zajęty) proponuje współczesną opowieść o pracy (życiu?) w korporacji, zachęcając widzów takim anonsem: ?Best of the Best Team. Chcesz z nami pracować? Przyślij do nas CV. Właśnie zwolniło się miejsce. Koleżanka wyskoczyła przez okno. Wspaniała atmosfera pracy. Możliwość rozwoju. Szansa na szybki awans. Szefowa jest z nami na Ty. Życzliwie przedłuża deadliny. Zanurzeni w codziennych obowiązkach, przyjacielsko spotykamy się przy porannej kawie, by nawiązać biurowe romanse?. Pozycja obowiązkowa dla rozglądających się za pracą!

 2. ŚWIĘTO NIEMEGO KINA – Iluzjon Filmoteki Narodowej, ul. Ludwika Narbutta 50A – godz. 20.00

W ramach festiwalu Niemego Kina zapraszamy na projekcje filmu czeskiego reżysera pt. „Batalion”. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec XIX wieku na terenie Czech. Uher, młody prawnik, wraca do domu i zastaje żonę w ramionach kochanka. Po kłótni małżeńskiej udaje się do pobliskiego baru Batalion, gdzie poznaje jego stałych bywalców. Wśród nich są: były aktor, złodziej, weteran wojskowy, prostytutka i młoda dziewczyna Lojzka, którą Uher uwodzi. Z czasem staje się opiekunem grupy zagubionych dusz, którym stara się pomóc. Wkrótce sam jednak popada w kłopoty i wskutek nadużywania alkoholu trafia do szpitala. Zostawionego samemu sobie bohatera odwiedza Olga, córka jego byłego pracodawcy. Uher, pogrążony w delirium, widzi w niej swoją żonę, której w finale wybacza zdradę. Jeden z najlepszych czechosłowackich filmów niemych. Na uwagę zasługują efektowne sceny oddające stan psychiczny bohatera oraz realizm w duchu kammerspiel.