W tym tygodniu odbędzie się mnóstwo wspaniałych wydarzeń. Na pewno nie można zapomnieć o premierze filmu ?Powstanie Warszawskie?, a także o rozpoczynającym się w czwartek festiwalu ?PlANETE+ DOC?. Warto również wziąć udział w Juwenaliach UW. Poza tym odbędzie się wiele ciekawych spotkań. Szczególnie osoby zainteresowane fotografią znajdą wśród nich coś dla siebie.

PONIEDZIAŁEK

W poniedziałek o 18.00 można wybrać się do Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6) na wykład ?W kręgu Ziemiańskiej: Żydzi w życiu artystycznym i kulturalnym Warszawy w XX-leciu międzywojennym? poświęcony życiu artystycznemu międzywojennej Warszawy, które skupiało się w okolicach ulicy Mazowieckiej, a szczególnie w kawiarni ?Ziemiańskiej?.

Tego dnia można również przejść się na zwiedzanie Teatru Polskiego. Spotkanie odbędzie się o 16.00 przed głównym wejściem do Teatru (ul. Karasia 2).

WTOREK

We wtorek polecam wybrać się na spotkanie autorskie z cenionym dziennikarzem i prozaikiem, a także wieloletnim korespondentem Gazety Wyborczej ? Wojciechem Jagielskim. Wszystko rozpocznie się o 18.30 w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wesoła (ul. 1. Praskiego Pułku 31).

Tego samego dnia można również odwiedzić Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) by obejrzeć wystawę ?(Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku: od upadku monarchii do Rewolucji Goździków?.

ŚRODA

W środę o 18.00 można odwiedzić Galerię Fundacji Archeologii Fotografii (ul. Andersa 13, wejście obok klatki VII) by obejrzeć wystawę fotografii Warszawy wykonanych przez Tadeusza Sumińskiego w dwóch okresach: pierwszej połowy lat 50. i początku lat 60. oraz w latach 70. Wystawa jest pierwszą prezentacją z serii ?Warszawa Nieoczywista? ? cyklu poświęconego powojennej fotografii architektury.

Pasjonaci fotografowania mogą również wybrać się na spotkanie z cyklu ?Wszyscy jesteśmy fotografami?.  W środę 19.00 w Teatrze Studio odbędzie się spotkanie ?Fotografie rodzinne w działaniu, czyli po co oglądać stare zdjęcia?. Organizatorzy zachęcają do przyjścia z wybranym, zeskanowanym zdjęciem z własnego rodzinnego albumu.

Tego dnia o 19.00 można również odwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich by obejrzeć przedwojenny film ?Szpieg w Masce? (?Zawiłe intrygi, pościgi z bronią w ręku, agenci obcego wywiadu, ale także niespełniona miłość i salonowy blichtr wypełniają fabułę jednego z pierwszych polskich filmów szpiegowskich. Największą sławę przyniósł jednak filmowi napisany przez Juliana Tuwima szlagier <<Miłość Ci wszystko wybaczy>> śpiewany przez Hankę Ordonównę?). Seans jest częścią cyklu  ?Tuwim. Hemar. Wars. Warszawskie szlagiery? poświęconego przedwojennym  filmom, których akcja rozgrywała się w Warszawie. W tamtych filmach ważną rolę odgrywały piosenki. Autorami muzyki i tekstów często byli twórcy  pochodzenia  żydowskiego.

O tej samej porze można również wziąć udział w ciekawej konferencji ?Putinizacja wizerunku Rosji – wpływ osobowości Władymira Putina na politykę zagraniczną Federacji Rosyjskiej” (aula latynoamerykańska, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW, ul. Żurawia 4).

CZWARTEK

W czwartek warto wybrać się na spacer po ulicy Mokotowskiej, w czasie którego będzie można poznać jej historię. Wszystko rozpocznie się o 18.00 u wylotu ulicy Mokotowskiej na plac Trzech Krzyży, a zakończy się około godziny 19:15 na placu Zbawiciela.

Tego dnia warto również wziąć udział w otwarciu festiwalu filmów dokumentalnych PLANETE+DOC FILM FESTIVAL. Warto wiedzieć, że jest to jeden z najważniejszych  festiwali filmów dokumentalnych w Polsce. Pierwszym wyświetlanym filmem będzie ?Miara wszechrzeczy? (20.00, Iluzjon Filmoteki Narodowej, ul. Narbutta 50 a), którego tematem jest księga rekordów Guinnessa. Film będzie wyświetlany z towarzyszeniem narracji i muzyki na żywo.

PIĄTEK

W piątek będzie miała miejsce premiera długo wyczekiwanego filmu ?Powstanie Warszawskie?. Jest to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany całkowicie z materiałów dokumentalnych. Nagrania zostały zrealizowany przez dwóch młodych braci, którzy z rozkazu Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowe tworzyli Powstańcze Kroniki Filmowe.

O 20.00 warto również wybrać się do Leica Gallery (ul. Mysia 3, II piętro) na wernisaż wystawy fotografii Vivian Maier. Przed wystawą warto zapoznać się z kilkoma informacjami na temat tej intrygującej fotografki: ?Historia zdjęć Vivian wydaje się bajkowa. W 2007 roku John Maloof kupuje na wyprzedaży garażowej negatywy i skanuje pierwsze z nabytych kilkunastu tysięcy. Zdjęcia szybko obiegają cały świat, ludzie są zachwyceni kadrami. Maloof zaczyna prowadzić poszukiwania, a to, czego się dowieduje, okazuje się historią równie fascynującą, jak same kadry Vivian Maier. Od lat 50-tych kobieta fotografowała ludzi na ulicach Nowego Jorku i Chicago. Nigdy nie pobierała żadnych lekcji, nie zostawiła kolekcji książek ani albumów mistrzów fotografii, a zdjęć nie pokazywała nawet bliskim. A jednak współcześni kuratorzy, krytycy sztuki i kolekcjonerzy porównują jej fotografie do dzieł takich mistrzów jak Elliot Erwitt, Jacques Lartigue, Diane Arbus czy Garry Winogrand. Jej prace pokazały muzea w Paryżu, Nowym Jorku i Londynie, a wystawy jej zdjęć w światowych galeriach biją rekordy popularności. Dodatkowo sama Vivian okazała się niesamowitą postacią: wyróżniała się stylem ubierania, swoich zdjęć nie pokazywała nikomu, zawsze zamykała pokój na klucz, zabierała dzieci na spacer do rzeźni czy w biedne dzielice. Raz przyniosła do domu martwego węża, by oswoić dzieci ze strachem. Zmieniała nazwiska, nazywała się „tajemniczą kobietą”. Po latach okazuje się, że nikt nie wie, kim naprawdę była Vivian Maier?.

Tego dnia odbędzie się również premiera filmu ?Szukając Vivian Maier?.

W piątek odbędzie się również  pierwszy dzień Juwenaliów UW. Koncerty rozpoczną się o 16.00 na Kampusie Głównym UW. Kolejno zagrają: ?The Unicorns? – finalista Stage4YOU, ?Marne Szanse?, ?Tune?, ?Poparzeni Kawą Trzy?, Dawid Podsiadło oraz ?Łąki Łan?.

SOBOTA

W sobotę warto wziąć udział w warsztatach kreatywnego pisania w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich (ul. Bracka 25). Uczestnicy spotkania nauczą się tworzyć varsavianistyczne limeryki. Warsztaty rozpoczną się o 11.

Tego dnia można również wybrać się do Soho Factory, gdzie odbędzie się FFFree Day 2014.  W czasie trwania wydarzenia będzie można kupić ubrania od młodych projektantów, a także zaopatrzyć się w książkę lub dobrą płytę (swoje stoiska wystawią tam m.in. warszawskie antykwariaty oraz prywatni kolekcjonerzy).

0 16.30 rozpocznie się kolejny dzień Juwenaliów UW. Zagrają: zwycięzca Stage4U ? ?Radioaktywny Świat?, ?Maleo Reggae Rockers?, ?Farben Lehre?, ?Strachy na Lachy? oraz ?Kult? (do 18.00 wstęp wolny dla studentów UW).

Z kolei wielbiciele swingu mogą wybrać się do Skweru Fabryki Trzciny (ul. Krakowskie Przedmieście 60a). Przed swingową potańcówką (20.30) odbędą się warsztaty shim sham (19.00), najpopularniejszej solowej choreografii ery swingu.

Wieczorem warto również wybrać się na obchody jednego z najważniejszego dla Romów święta ?urđevdan, Herdelezi: ?Dzień św. Jerzego świętowany jest m.in.: jako ?urđevdan w Serbii, Czarnogórze, Republice Serbskiej, w Kosowie jest obchodzony przez muzułmanów w północnym regionie Gora, w Bułgarii to Gergyovden i zarazem Dzień Bułgarskiej Armii, w Chorwacji to Jurjevo (od: Sveti Juraj)?. Wszyscy zafascynowani bałkańską kulturą z pewnością odnajdą tam coś dla siebie. Impreza odbędzie się w Wypiekach Kultury (ul. Stolarska 2/4, 22.00, bilety kosztują 20 złotych).

NIEDZIELA

W niedzielę można wybrać się do Południka Zero (ul. Wilcza 25) na pokaz slajdów z Meksyku przygotowany przez dziennikarkę Olę Synowiec. Uczestnicy spotkania dowiedzą się ile kosztuje życie w Meksyku, posłuchają również porad na temat tego, jak przemieszczać się w tym kraju. Organizatorzy gwarantują mnóstwo emocji: ?Będziemy jeździć stopem z baronem narkotykowym, bawić się na najdziwniejszym karnawale świata i zaglądać pod spódniczkę Świętej Śmierci?. Wszystko rozpocznie się o 19.00.

Tego dnia rusza również cykl warsztatów Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20), dzięki którym ?spojrzymy na najnowszą historię Polski, jak na lekcję umiejętności komunikacyjnych?.  Z zapowiedzi organizatorów: ?Warsztaty poprowadzą wykwalifikowani trenerzy, a naszymi ekspertami będą uczestnicy wydarzeń sprzed 25 lat. Materiałami szkoleniowymi będą teksty słynnych przemówień, zapisy negocjacji przy okrągłym stole, filmy dokumentalne, instalacje artystyczne i filmowe relacje z protestów ulicznych. Przyjrzymy się także sylwetkom liderów, którzy wyłączali system. W archiwaliach nie będziemy szukać dat i nazwisk, ale umiejętności i inspiracji. Nauczymy się negocjować, przemawiać, być skutecznym liderem i poszukamy powodów do buntu?. W czasie trwania pierwszych warsztatów ?Przemawiaj i działaj? (10.00-17.00) historyk i publicysta Jan Skórzyński opowie o najsłynniejszych przemowach powojennej Polski. Uczestnicy warsztatów przeanalizują wybrane przemówienia, a także zdobędą wiedzą z zakresu konstruowania i wygłaszania własnych przemówień. Obowiązują zapisy: www.wylaczsystem.pl.

Tego dnia można również wybrać się na połączoną z piknikiem wycieczkę po Bielanach ? ?Karuzela na Bielanach, czyli o dawnych rozrywkach warszawiaków?. Wszystko rozpocznie się o 10.00 przy Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (ul Dewajtis 3).

Udanego tygodnia!