W tym tygodniu szczególnie polecam niezwykle ciekawe spotkania. We wtorek odbędzie się konferencja poświęcona pamięci Jacka Kuronia, a w środę będziemy mieć doskonałą możliwość by dowiedzieć się czegoś więcej na temat sytuacji na Ukrainie. Poza tym przedstawię Wam ciekawe propozycje spędzenia Dnia Kobiet oraz interesujące spotkania podróżnicze.
PONIEDZIAŁEK
W poniedziałek polecam uczcić urodziny Ryszarda Kapuścińskiego wybierając się na spotkanie z jego żoną. Rozpocznie się ono o 19.00 w Klubie Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23). Tego wieczoru będzie można również obejrzeć wystawę afrykańskich fotografii reportera.
1981865_764539813558173_1024477530_n
Godzinę później w klubokawiarni Grawitacja (ul. Browarna 6) w ramach cyklu spotkań poświęconym Indiom będzie można obejrzeć film ?Oye Lucky! Lucky Oye!? (20.00).
WTOREK
We wtorek warto wziąć udział w ciekawych spotkaniach i debatach.
Z pełnym przekonaniem polecam wszystkim konferencję poświęconą pamięci Jacka Kuronia ? wielkiego społecznika i wybitnego polityka. Odbędzie się ona w siedzibie Fundacji Batorego (ul. Sapieżyńska 10a).
PROGRAM:1800492_10153928129370556_1364873346_n
10.00-10.15
Otwarcie: Bogdan Borusewicz, marszałek senatu RP

SESJA I
10.15-12.00
Strategie wyzwolenia, czyli jak zrzucić dyktaturę. Myślenie wewnątrz i na zewnątrz systemu – Dariusz Gawin, Karol Modzelewski, Janusz Reykowski, Jerzy Szacki

Postawy i wybory mające na celu zmianę ustroju po jego fazie terrorystycznej. Próby zmian od wewnątrz w kierunku jego pewnej demokratyzacji i liberalizacji; rola rewizjonistów; program rewolucyjny Kuronia i Modzelewskiego, protesty w marcu?68, Rodzenie się opozycji demokratycznej, Solidarność i samoorganizowanie się społeczeństwa poza strukturami władzy.

SESJA II
12.15-14.15
Wierność i zdrada po 1989: wobec dylematów moralnych, politycznych, ekonomicznych i społecznych czasu transformacji – Elżbieta Ciżewska, Juliusz Gardawski, Jerzy Hausner, Adam Michnik, Andrzej Walicki

Rewolucja i problem wierności i zdrady. W zderzeniu z rzeczywistością ujawniają się różnicę, pojawiają się podziały, napięcia i konflikty. Padają wzajemne oskarżenia o zdradę ze względu na wybory gospodarcze i polityczne, na stosunek do ?Solidarności? i odchodzenia od niej elit, na stosunek do Kościoła katolickiego i jego aspiracji w życiu publicznym; ze względu na stosunek do lustracji i dekomunizacji; ze względu na zmianę położenia kobiet w życiu społecznym.

SESJA III
15.00-17.00
Wobec innych, wobec dyskryminacji: w poszukiwaniu nowej polskiej tożsamości – Mirosław Czech, Kinga Dunin, Andrzej Mencwel, Andrzej Nowak, Joanna Tokarska-Bakir

Współczesność a zmiana spojrzenia na narodową przeszłość; wielkie debaty i rewizje historii. Mniejszości i stosunek do sąsiadów, zwłaszcza na Wschodzie, a przekształcanie polskiej tożsamości. Pytanie o nowy model polskości i polityka historyczna.

SESJA IV
17.15-18.45
Dziedzictwo – następne pokolenie wobec dylematów III RP – Szymon Gutkowski, Dominika Kozłowska, Piotr Laskowski, Michał Łuczewski, Michał Sutowski, Karolina Wigura

Stosunek ludzi pokolenia, które weszło w dorosłość po 1989 do III RP. Przede wszystkim do kształtów Rzeczpospolitej wznoszonej po 1989 i doświadczeń poprzedniego pokolenia. Ciągłość i nieciągłość przemian. Polskie wybory i doświadczenia innych.
prowadzenie konferencji: Aleksander Smolar

 Tego samego dnia można również wybrać się na spotkanie z reżyserem i aktorami występującymi w filmie ?Kamienie na Szaniec?. Dyskusja będzie dotyczyć wyznawanych przez Pokolenie Kolumbów wartości, a także obrazu współczesnej młodzieży w kontekście historii Rudego, Zośki i Alka. Spotkanie rozpocznie się o 18.30 w sali im. Adama Mickiewicza w Audytorium Maximum na Kampusie Uniwersytetu Warszawskiego.

ŚRODA
Wszyscy, którzy starają się być na bieżąco z wydarzeniami, które mają miejsce na Ukrainie mogą wziąć udział w spotkaniu poświęconym obecnej sytuacji w tym kraju ?Krym ? na krawędzi zbrojnego konfliktu?? Spotkanie rozpocznie się o 20.00 w Sali Narożnej Pałacu Tyszkiewiczów na Kampusie Uniwersytetu Warszawskiego.
1897910_1441958302708650_1974704641_n
Zainteresowani historią pułkownika Ryszarda Kuklińskiego mogą wybrać się w środę na spotkanie zatytułowane ?Rehabilitacja pułkownika Ryszarda Kuklińskiego?. Odbędzie się ono o 18.30 w Collegium Iuridicum IV (sala 08, tzw. Szara Willa). Gościem spotkania będzie redaktor Andrzej Krajewski, który w latach dziewięćdziesiątych kilkakrotnie rozmawiał z pułkownikiem Kuklińskim. Na podstawie tych rozmów wydał książkę „Zasługa dla Polski”.
Tego samego dnia o 19.00 w Klubokawiarni Grawitacja odbędzie się slajdowisko i spotkanie z Magdaleną Niernsee poświęcone Indiom ? ?Indie ? Praktyczny Poradnik Podróżnika?. Na pewno powinni tam zawitać wszyscy planujący podróż do Indii.
CZWARTEK
W czwartek można wybrać się na spotkanie ?Jordania i Iran ? rowerem i pieszo?. W trakcie jego trwania Norbert Skrzyński opowie o swojej podróży ? zdobywaniu szczytów, wyprawie rowerowej przez pustynię i spotkanych po drodze ludziach. Pokaz slajdów odbędzie się w o 19.30 w Sklepie Podróżnika przy ulicy Grójeckiej 46/50.
1901480_807089185974750_623196144_n
Tego dnia o 18.00 warto również wybrać się do Kina Muranów na pokaz filmu ?Moim oczami? ? jednego z najbardziej poruszających europejskich filmów poświęconych przemocy domowej i debatę związaną z tym tematem. W czasie spotkania poruszone zostaną zagadnienia: skąd się bierze przemoc wobec kobiet?, czy w Polsce to zjawisko się nasila?, czy zaczęliśmy zauważać problem?, kto i jak może pomóc? Bezpłatne wejściówki należy odebrać w kinie Muranów.
PIĄTEK
Ci, którzy nie widzieli jeszcze filmu ?Tajemnica Filomeny? mogą wybrać się w piątek o 18.30 do Kina Luna. W ramach cyklu ?Oczami kobiet? odbędzie tam pokaz filmu oraz związana z nim dyskusja.
Zainteresowani bałkańską kulturą, wszyscy wielbiciele tamtejszej muzyki oraz ci, którym nie było jeszcze dane bawić się na bałkańskiej imprezie, mają do tego doskonałą okazję. Wspomniana impreza odbędzie się w klubokawiarni Kosmos Kosmos (ul. Koszykowa 55). Wszystko rozpocznie się o 22.00. Wstęp kosztuje 10 złotych.
SOBOTA
W sobotę staniecie przed trudnym wyborem. Z okazji dnia kobiet w Warszawie będzie miało miejsce wiele interesujących wydarzeń.
Jedną z możliwości jest wzięcie udziału w spacerze śladami Warszawianek ?Czarownice mniszki i celebrytki?. Wszystko rozpocznie się przy Pomniku Syrenki na Rynku Starego Miasta o 13, a zakończy się w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). Organizatorzy zapowiadają: ?Zobaczysz, jaki ślad zostawiły wybitne postacie, które przecierały szlaki w męskim świecie nauki i sztuki ? artystki, celebrytki i kobiety wyklęte 20-lecia międzywojennego?.

O 15.00 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się spotkanie ?Kobiety w spodniach ? dr S. i <<Kazik>>?. Dzięki temu spotkaniu poznamy zapomniane dziś historie niezwykłych kobiet ? Zofii Sadowskiej (lekarki, która w latach dwudziestych została oskarżona przez prasę brukową o ?uwodzenie pacjentek? i ?lesbijskie orgie? oraz ?podawanie kobietom narkotyków w celu uzależnienia ich od siebie?. Sadowska w czasie procesu przeciwko brukowcom oświadczyła: ?nazwa lesbijka? nie hańbi kobiety). Drugą kobietą, o której będzie mowa jest Wanda Gertz, która po wybuchu I wojny światowej obcięła włosy i jako Kazimierz Żychowicz dostała się do Legionów Polskich.
Z kolei o 17.00 również w Domu Spotkań z Historia rozpocznie się spotkanie ?Zakręcona historia płci ? historia kina w pigułce?. W czasie spotkania porozmawiamy o filmach, w których kobiety i mężczyźni zamieniają się rolami. ?Ten prosty scenariuszowy zabieg może być punktem wyjścia do szerszej refleksji nad tożsamością kulturową płci i stereotypami dotyczącymi kobiet i mężczyzn?.

 W sobotę odbędzie się również inna ciekawa wycieczka po Warszawie ? tym razem po Powiślu. Tego dnia organizatorzy zapraszają na spacer szlakami kamienic, które przetrwały wojnę i powstanie Warszawskie.

W czasie spotkania dowiemy się m.in.:
– czy produkcja betonu jest sztuką wyzwoloną;
– gdzie mieszkali bankierzy i księgowi, którzy, za pomocą starych autobusów miejskich, ratowali 80 ton polskiego złota przed hitlerowcami;
– kogo ciemiężyli dzielni Francuzi;
– jak dać na imię córce, która urodziła się w tym samym dniu, w którym wygrywa się 100 000 rubli na loterii;
– czy nędza może być wyjątkowa;
– czy szklanka jest po to, żeby w niej trzymać brylanty;
– jak się odgryźć królowi czekolady;

Wycieczka rozpocznie się o 12.00 przy Barze Warszawa Powiśle. Skończy się ok. 14.00 w okolicach rynku mariensztackiego.

Tego dnia w klubokawiarni Pod Stopami (ul. Piękna 22) odbędzie się również Festyn Kobiet na Pięknej. Impreza będzie trwała od 11.00 do 23.00.

PROGRAM WYDARZENIA:
11:00-13:00 – coaching żywienia
13:00-14:00 – refleksologia twarzy, pokaz i wykład
13:00-15:00 – ozdabianie ciała henną
14:00-16:00 – wizaż, pokazy makijażu, możliwość skorzystania z indywidualnych porad
16:00-18:00 – warsztaty robienia biżuterii z filcu
18:00-19:00 – wiersze, wierszoklipy
19:00-19:20 P. Edward Piega (wiersze)
19:30-20:30 – Koncert: Nitella
20:30 – jam session

W sobotę odbędą się również targi ?Kobiety Pistolety na dzień kobiet?. Wszystko rozpocznie się o 12.00 w klubokawiarni 1500m2 do wynajęcia (ul. Solec 18). Dostępne będą cztery strefy targowe: moda, sex, uroda i gastro. W czasie trwania wydarzenia będzie można dobrze zjeść, obejrzeć ubrania polskich projektantów, poznać ofertę gadżetów erotycznych, a także ?zrobić się na bóstwo? i kupić niedostępne w szerokiej dystrybucji kosmetyki.

NIEDZIELA
W niedzielę nadal będzie można świętować dzień kobiet na kobiecym ?OCH!BAZARZE?. Wszystko odbędzie się w godzinach 11.00-18.00 w klubokawiarni Znajomi Znajomi (ul. Wilcza 58a). Poza ubraniami od lokalnych projektantów będzie można nabyć w biżuterię, a także kosmetyki. Ciekawym aspektem bazaru będą darmowe warsztaty. O 12.00 odbędzie się tam m.in. wykład Pawła Kostrzewy z Akademii Dotyku: ?Uczenie się szacunku do siebie i innych poprzez dotyk? (zapisy: celebruj@gmail.com).

Tego wieczoru można wybrać się do rosyjskiej kawiarni Skamiejka (ul. Ząbkowska 37). O 19.00 odbędzie się tam koncert Wowy z Charkowa. Na miejscu warto również spróbować wspaniałych potraw kuchni rosyjskiej serwowanych przez właścicielkę.

Udanego tygodnia!