Warszawa w końcu w pełni rozkwita. Coraz więcej ciepłych i  słonecznych dni napawa pozytywną energią. W codziennych obowiązkach znajdźmy chwilę relaksu, trochę miejsca na rozrywkę i czas dla siebie. Od czasu do czasu warto zrobić coś, co naprawdę lubimy, zwłaszcza w ramach nagrody za zasłużoną pracę. Warszawa proponuje Wam wiele dróg przyjemności ? wystarczy skorzystać. Pójdźcie do teatru albo na koncert, zainspirujcie się pomysłami ciekawych ludzi, spędźcie miłe chwile na świeżym powietrzu, zróbcie coś nowego.

Udanego tygodnia od całej Redakcji!

PONIEDZIAŁEK ? 18 KWIETNIA

 1.      BLOG ? INFORMACJA CZY BIZNES?  – Instytut Dziennikarstwa UW, sala kolumnowa, ul. Bednarska 2/4 ? godz. 18.00-19.30

 Zapraszamy na ciekawe spotkanie poświęcone tematyce blogowania w Polsce. Spotkanie przewiduje rozmowę z blogerami i vlogerami, którzy odnieśli sukces. Jak do tego doszli? Skąd wzięli pomysł? Skąd czerpią je nadal? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w trakcie dyskusji. Wśród gości m.in. Rafał Masny z Abstrachuje, Eliza Wydrych-Strzelecka (Fashionelka) oraz Andrzej Tucholski. Wstęp wolny.

 2.      JAK ZŁO SIĘ RODZI? ? Analiza dokumentalnego filmu propagandowego przez historyka dr. Hab. Macieja Wojtyńskiego ? NZS UW, ul. Krakowskie Przedmieście 24 ? godz. 20.10

 Propagandowe dzieło, wyreżyserowane przez Leni Riefenstahl, przedstawia szósty zjazd partyjny NSDAP. W dzisiejszych czasach film ten służy przede wszystkim jako materiał analizy mechanizmów rozpowszechniania się zbrodniczych ideologii, siły oddziaływania propagandy na masy ludzkie, jak również pozwala na refleksję dotyczącą mrocznych kart historii XX wieku. Refleksję nad bardzo znaczącą na świecie kwestią – Dlaczego naród niemiecki powierzył swój los takiemu człowiekowi jak Adolf Hitler? Podczas spotkania wyjaśnione zostanie, jak propaganda wpłynęła na utrzymanie się tak zbrodniczego systemu.

 3.      ROWEREM PRZEZ KUBĘ ? Południk Zero, ul. Wilcza 25 ? godz. 19.00

 Relacja z dwutygodniowej wyprawy rowerowej z ekipą United Cyclists przez prawie 1000 km kubańskiego folkloru. Na spotkaniu dowiecie się jak zaplanować wyjazd na Kubę tak, aby nie zbankrutować, a zarazem zwiedzić część wyspy z dala od kurortów i typowo turystycznych atrakcji, a oprócz wszechobecnego i słynnego folkloru kubańskiego zobaczycie unikalne piękno przyrody, jakie to miejsce oferuje.

WTOREK ? 19 KWIETNIA

 1.      AKADEMIA HANDLU ZAGRANICZNEGO ? SGH, al. Niepodległości 162 ? od godz. 11.40

Akademia Handlu Zagranicznego to najnowszy projekt SKN Stosunków ze Wschodem oraz SKN Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Ten wyjątkowy cykl warsztatów gwarantuje cały worek wiedzy o tym, jak prowadzi się międzynarodową działalność gospodarczą, jakie bankowe formy zabezpieczania handlu stosuje się w takim biznesie, jak wygląda specyfika handlu z Dalekim Wschodem oraz krajami byłego ZSRR, i, co najważniejsze ? jakie wsparcie można otrzymać na prowadzenie eksportu. W programie m.in. warsztaty dotyczące polskich technologii na rynkach wschodnich, różnic komunikacyjnych i kulturowych: Polska ? Chiny, realiów eksportu do krajów poradzieckich.  Na warsztaty obowiązują zapisy.

 

ŚRODA ? 20 KWIETNIA

 1.      POD OKIEM KIMA ? DWA MIESIĄCE W KOREI PÓŁNOCNEJ ? Południk Zero, ul. Wilcza 25 ? godz. 19.00

 Zapraszamy na spotkanie z Karoliną Bednarz ? autorką bloga podróżniczego W Krainie Tajfunów. Karolina pisze o Azji Południowo-Wschodniej, głównie o japońskiej codzienności. Tym razem opowie nam o swoim spostrzeżeniach dotyczących podróży do Korei Północnej. ?Korea Północna to jeden z najbardziej tajemniczych państw świata. Turyści docierają tu rzadko, a jeśli się im uda, pilnowani są od rana do nocy przez opiekunów. Mnie jednak te zasady nie dotyczyły. W Pjongjangu spędziłam prawie dwa miesiące na stażu w polskiej ambasadzie i przeszłam go wzdłuż i wszerz. A w weekendy wyjeżdżałam, już z lokalnym biurem podróży, poza miasto. Jak wygląda życie wśród tysięcy portretów i murali z Kim Ir Senem czy Kim Dzong Ilem? Czy da się uciec przed polityką? Co robią na co dzień Koreańczycy? Co jedzą? Gdzie robią zakupy? Jak wygląda życie elit, a jak przeciętnego mieszkańca stolicy? I czy faktycznie nikt nie przejmował się tym, gdzie chodzę i co robię??. Jesteście ciekawi jak wygląda życie w tym kraju? Wstęp na spotkanie jest wolny.

 2.      DARMOWE WARSZTATY HTML & CSS ? Campus Warsaw, ul. Ząbkowska 27/31 ? godz. 18.00-20.00

 Rusza cykl ośmiu dwugodzinnych warsztatów poświęconych tworzeniu stron internetowych. Jeśli chciałbyś poznać język HTML i sposoby na tworzenie witryn internetowych na potrzeby firmy czy własnego bloga-  już teraz zapisz się na jeden z warsztatów, które będą odbywać się co tydzień, w każdą środę (z wyjątkiem 28.04 – czwartek) w godzinach 18.00 – 20.00. Wymagany własny sprzęt (laptop) oraz zapisy na poszczególne lekcje.

3.      ALBANIA ? NIE TYLKO BUNKRY, MERCEDESY I DZIURAWE DROGI ? Fenomenalna Crepes&Cafe, ul. Dobra 56/66 ? godz. 19.00

 Ola i jej mąż Marek, autorzy bloga podróżniczego balkanyrudej.pl, to specjaliści od kultury i tradycji Bałkanów. Tym razem opowiedzą nam o Albanii ? kraju wciąż uważanym za dziki, egzotyczny i nietypowy. W rzeczywistości to piękna kraina, pełna błękitnych wód, zielonej przyrody i krętych dróg. Ola i Marek opowiedzą nam o swoich podróżach po Albanii oraz pokażą swój film.

 4.      BUSEM PRZEZ ŚWIAT W WARSZAWIE (DNI AUSTRALII) ? Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 ? godz. 18.00

W ramach warszawskich obchodów Dni Australii zapraszamy na spotkanie ze znanymi podróżnikami i ich starym, zasłużonym camperem ? Busem przez Świat. Ekipa opowie o swojej 4-miesięcznej wyprawie dookoła Australii oraz o tym jak w praktyce zorganizować własną podróż do tego kraju. Znani ze swoich niskobudżetowych patentów, opowiedzą także jak tanim sposobem zwiedzać ten piękny zakątek globu.

CZWARTEK ? 21 KWIETNIA

 1.      ISLAM VS. ISLAMOFOBIA ? WYZWANIA WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA ? Klubokawiarnia Tam i z Powrotem, ul. Odyńca 71 ? godz. 19.00

 Uchodźcy, terroryzm to poważne wyzwania współczesnego świata. Jak sobie z nimi radzić i co warto wiedzieć? Podyskutujmy o tym czego się boimy i co nas boli. Żyjemy w czasach pełnych możliwości i wyzwań. Internet jest naszym codziennym narzędziem i pomocnikiem, ale także źródłem zagrożeń. Globalizacja jest faktem. Staramy się żyć ciesząc wszystkimi jej zaletami, ale musimy radzić sobie także z jej wadami. Kryzys migracyjny i terroryzm stanowią wyzwanie dla Zachodu, którego jesteśmy częścią. Spotkanie ma na celu podniesienie najbardziej palących nas kwestii takich jak Islam, terroryzm, uchodźcy i ich nieodłączne pary ? Islamofobia, polityka zagraniczna Polski, stereotypy i uprzedzenia. Zapraszamy na spotkania i dyskusji z absolwentką Arabistyki Islamistyki, blogerką Aleksandrą Malinowską. Wstęp na spotkanie ? 10zł.

2.      GRAJMY ZAWSZE FAIR PLAY ? DZIENNIKARSTWO SPORTOWE ? MICHAŁ POL ? UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 ? godz. 20.10

Interesujesz się sportem? Chcesz dowiedzieć się czegoś o sporcie od kuchni? A przede wszystkim o dziennikarstwie sportowym? NZS Uniwersytetu Warszawskiego ma przyjemność zaprosić na kolejne spotkanie w ramach Warsztatów Dziennikarskich. Warsztaty poprowadzi Michał Pol – dziennikarz sportowy i redaktor naczelny Przeglądu Sportowego. Przyjdź i posłuchaj jak sprawić, by zamiłowanie do sportu stało się sposobem zarabiania na życie. Wstęp bezpłatny.

3.      POKAZY FILMÓW TURECKICH ? Al. Jerozolimskie 121/123 ? godz. 17.30

 Turkologiczne Koło Naukowe UW oraz Instytut Yunus Emre serdecznie zapraszają na pokazy filmów tureckich w kameralnej atmosferze niewielkiej bibliotecznej sali. Filmy z polskimi napisami wyświetlane będą w Bibliotece Przy Zawiszy (Al. Jerozolimskie 121/123 – Warszawa). Wstęp na projekcje jest bezpłatny. W programie przewidziane są następujące tytuły: Dziewczyna w czerwonej chuście, Mój ojciec i mój syn, Puszka Pandory, Miłość to dzieło przypadku, Rozbójnik oraz Inna modlitwa. Dokładny rozkład seansów na stronie wydarzenia.

PIĄTEK ? 22 KWIETNIA

 1.      SPOTKANIE Z MARTYNĄ WOJCIECHOWSKĄ ? PROJEKCJA FILMU DUCHY ? Kino Luna, ul. Marszałkowska 28 ? godz. 20.45

 Zapraszamy na spotkanie z podróżniczką i redaktor naczelną National Geographic Polska w ramach odbywającego się wówczas festiwalu filmów afrykańskich Afrykamera. Spotkanie będzie poświęcone jej pracy i podróżom w Afryce, ale przede wszystkim filmowi ?Ludzie duchy?, za który Wojciechowska otrzymała główną nagrodę na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo. Spotkanie z Martyną Wojciechowska odbędzie się po projekcji filmu. Bilety na seans do nabycie w kasie Kina Luna.

 2.      LET?S START UP! TECH EXPO! ? Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25 ? godz. 14.00

 Inspirujące wystąpienia, autorytety świata startupów, potężne fundusze VC, prezentacja najnowszych technologii i bezcenne możliwości zdobycia kontaktów? Let?s Start Up! prezentuje swoje autorskie wydarzenie. TECH EXPO jest wydarzeniem łączącym startupy z przyszłymi klientami, potencjalnymi pracownikami oraz czołowymi inwestorami, a także wszystkich zainteresowanych tym fascynującym światem niekończących się możliwości. Podczas wydarzenia przewidziane są wystąpienia 7 założycieli firm i autorytetów branży startupowej z firm takich jak Hemnes, Brand24, Kreator 3D i StartUp Poland. Dodatkowo będziecie mieli możliwość poznać startupowe trendy na targach 16 najnowszych startupowych technologii hardware, software, games, a także usługi B2B! Każda z firm będzie miała 3 minuty, aby się zaprezentować na początku wydarzenia i dać się poznać od najlepszej strony. Venture Capital Open Hours  to ostatnia część Tech Expo, która umożliwia Wam zaprezentowanie się przed inwestorem od swojej najlepszej strony. Wstęp wolny.

 3.      NOWA EUROPA. JAKA BĘDZIE UNIA PRZYSZŁOŚCI? ? BUW, ul. Dobra 56/66 ? godz.10.00-18.30

 Zachęcamy do wzięcia udziału w ciekawej konferencji poświęconej podsumowaniu zmian, które na naszych oczach przechodzi Unia Europejska oraz cały obszar europejskich wpływów gospodarczych, politycznych i kulturowych. X Ogólnopolska Konferencja Naukowa Społeczności Centrum Europejskiego UW: ?Nowa Europa. Jaka będzie Unia przyszłości??  składa się z trzech paneli dyskusyjnych. Pierwszy dotyczy zmian ideologicznych w krajach europejskich, drugi debatuje o strategii Polski w UE, natomiast trzeci panel dotyczy godzenia dwóch ważnych kwestii: wolności i bezpieczeństwa. Wstęp wolny.

SOBOTA ? 23 KWIETNIA

 1.      SPEKTAKL ?BOŻE MÓJ!? w reżyserii Marka Pasiecznego ? Teatr Mazowiecki, ul. Elektoralna 12 ? godz. 19.00

 Teatr Mazowiecki, działający przy Mazowieckim Instytucie Kultury, to scena dla wtajemniczonych. Kameralne spektakle, znakomici twórcy?      W sobotni wieczór 23 kwietnia poznamy historię dwojga bohaterów: dojrzałej kobiety, psychoterapeutki, i mężczyzny w średnim wieku, jej pacjenta. Komediodramat uznanej izraelskiej pisarki wzrusza i bawi, Anat Gov z delikatnością i wyczuciem zadaje widzom trudne pytania, zapraszając na sesję terapeutyczną. A na scenie fantastyczni aktorzy: Dorota Landowska i Andrzej Mastalerz, których zobaczymy w różnych i zaskakujących wzajemnych relacjach. Lekarka i pacjent, matka i syn, kobieta i mężczyzna ? to niektóre z nich? złożone, zmienne, czasami przeczące sobie, ale prawdziwe, tak jak samo życie.

 2.      II KAWA FESTIVAL WARSZAWA ? 18-24 kwietnia

 Weź udział w spontanicznym święcie kawy! Nietypowe wydarzenie to wspaniała okazja dla wszystkich miłośników kawy. Druga edycja KAWA Festival będzie dotyczyć niezwykle popularnych w ostatnim czasie, alternatywnych metod parzenia kawy, m.in. aeropress, chemex, dripper czy cold brew, które na dobre zagościły w polskich kawiarniach. Wydarzenie polega na poszukiwaniu i poznawaniu najlepszych miejsc z kawą na mapie Warszawy. Kawa festiwalowa będzie dostępna w cenie 6 PLN w lokalach zgłoszonych do festiwalu .m.in. takich jak Dwóch Takich, Wrzenie Świata, Kubek i Ołówek, Latawiec czy Miłość Kredytowa 9.

NIEDZIELA ? 24 KWIETNIA

1.      ORLEN WARSAW MARATHON  – godz. 9.00

 Zapraszamy do wzięcia udziału w corocznej edycji maratonu warszawskiego. Dla wszystkich amatorów i profesjonalistów to niebywała okazja nie tylko do treningu, ale i wspólnej zabawy. Bieg odbędzie się o godzinie 9.00 zarówno na dystansie 42, jak i 10 kilometrów.