Ten tydzień wypełni bardzo dobre kino. Polecam wam zarówno seanse filmów rosyjskich, japońskich, jak i klasyki ? filmy Piera Paolo Pasoliniego. Poza tym w piątek na ekranach kin pojawi się kolejny nominowany do tegorocznych Oscarów film – ?Tajemnica Filomeny?. W tym tygodniu warto również wziąć udział w obchodach urodzin Fryderyka Chopina, a także w kilku ciekawych spotkaniach.

PONIEDZIAŁEK

Zainteresowani studiowaniem w Wielkiej Brytanii powinni wybrać się o 20.00 na spotkaniezatytułowane ?My life in the UK. A student?s/immigrant?s perspective?. W czasie jego trwania studentka brytyjskiego uniwersytetu opowie o swoich doświadczeniach.W poniedziałek warto również wybrać się Domu Towarowego Braci Jabłkowskich (ul. Bracka 25, III piętro) na wieczór filmowy poświęcony sztuce Sign Paintingu (sztuka ręcznie malowanych szyldów). O 19.00 będzie można dowiedzieć się czegoś na temat przestrzeni publicznej w mieście. Następnie odbędzie się pokaz filmu ?Sign painters? (w języku angielskim). Później rozpocznie się krótki panel dyskusyjny z udziałem artystów reprezentujących Sztukę Sign Paintingu. W dniu spotkania bilety kosztują 15 złotych (w sprzedaży od 18.00).

WTOREK

We wtorek w Iluzjonie Filmoteki Narodowej rozpocznie się cykl filmów wybitnego ijednocześnie niezwykle kontrowersyjnego reżysera Piera Paolo Pasoliniego. Przegląd będzie trwał do 27 lutego. Pierwszego dnia o 19.00 będzie można obejrzeć film ?Włóczykij?

 ŚRODA

W środę o 17.30 warto odwiedzić Ambasadę Japonii (Al. Ujazdowskie 51) by obejrzeć wielokrotnie nagradzany film ?Always- Sunset on Third Street?. Jest to opowieść o życiu mieszkańców robotniczej dzielnicy w Tokio w 1958 roku. Pokaz jest bezpłatny.

Tego dnia można zobaczyć inny film w reżyserii Piera Paolo Pasoliniego ? ?Mamma Roma? (20.00, Iluzjon Filmoteki Narodowej).

 CZWARTEK

W czwartek warto wziąć udział w debacie poświęconej osobie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. W czasie spotkania dowiemy się więcej na temat tego, kim był pułkownik Kukliński, a także jakie znaczenie miała jego działalność wywiadowcza w czasach zimnej wojny. Zadamy sobie również pytanie, czy dzisiaj powinniśmy traktować go jako zdrajcę, czy też bohatera? Gośćmi spotkania będą: gen. Marek Dukaczewski, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, Filip Frąckowiak i Piotr Gadzinowski. Wszystko rozpocznie się o 20.00 w auli w Starym BUW-ie na Uniwersytecie Warszawskim.

 PIĄTEK

Na piątek polecam premierowy seans kolejnego filmu nominowanego do tegorocznych Oscarów. Jest to świetnie zapowiadająca się ?Tajemnica Filomeny?. Na pewno warto obejrzeć film ze względu na niezwykłą historię, a także doskonałą rolę Judi Dench.

 SOBOTA

W sobotę rozpocznie się kolejna edycja festiwalu z okazji rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Koncerty Urodzinowe będą odbywać się do 1 marca.

Tego dnia będzie można wziąć udział koncercie inaugurującym Festiwal, w czasie którego wystąpią Joanna Ławrynowicz i Piotr Latoszyński z towarzyszącym im kwintetem pod kierownictwem Andrzeja Kaczanowskiego. Koncert rozpocznie się o 19.00 na Scenie Chopina (Centralna Biblioteka Rolnicza, Krakowskie Przedmieście 66). Kolejne koncerty rozpoczną się o kolejno o 21.00 (Filip Wojciechowski Trio) i 22.00 (Stan Breckenridge) na scenie Nokturnowej (Skwer, Krakowskie Przedmieście 60a).

Z kolei w Domu Kultury Świt (ul. Wysockiego 11) rozpocznie się również Przegląd Nowego Filmu Rosyjskiego ?KinoRosja? (będzie trwał do 16 marca). Każdy film poprzedzać będzie krótka prelekcja. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie film ?Elena?. Pokaz rozpocznie się o 14.00. Bilety na poszczególne seanse kosztują 10 złotych.

 NIEDZIELA

W niedzielę warto wziąć udział w pokazie zdjęć z Borneo w Południku Zero (ul. Wilcza 25). W czasie spotkania usłyszymy opowieść o pełnej przygód, niskobudżetowej wyprawie na tę tropikalną wyspę. Wszystko rozpocznie się o 17.00.

Z kolei wieczorem warto obejrzeć kolejny film w reżyserii Piera Paolo Pasoliniego. Tym razem w Iluzjonie Filmoteki Narodowej będzie można zobaczyć jeden z najsłynniejszych filmów reżysera – ?Teoremat” (20.00).