Vaira Vike-Freiberga, profesor i była Prezydent Łotwy, uhonorowana 16 tytułami doktora honoris causa, otrzymała wyróżnienie ?Rycerza Wolności? przyznawane przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego. Laudację na cześć profesor Vairy Vike-Freibergi wygłosili profesor i brytyjski historyk Norman Davies oraz ambasador Maria Leissner. Wyróżnienie to przyznawane jest wybitnym postaciom, które przyczyniły się do promocji wartości demokratycznych. Dotychczas otrzymali je: Senator Richard Lugar (2012), dr Bernard Kouchner (2011), dr Javier Solana (2010), Prezydenci Valdas Adamkus (2009), Aleksander Kwaśniewski (2009) i Lech Wałęsa (2008), dr Aleksander Milinkiewicz (2007), profesor Władysław Bartoszewski (2006) oraz profesor Norman Davies (2006). Całość uroczystości odbyła się podczas inauguracji X Edycji Akademii Młodych Dyplomatów (AMD) w Warszawskim Domu Technika.

1

Gość honorowy wraz ze Zbigniewem Pisarskim, prezydentem Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, wzięli udział w panelu dyskusyjnym pt. ?Women in Foreign Policy?.

W panelu uczestniczyli także:

* ambasador Maria Leissner;

* Monika Kapil Mohta, ambasador Indii w Polsce od 2011r.

* ambasador ad personam Jan Wojciech Piekarski, ambasador RP w Belgii i Luksemburgu w latach 1998?2002 oraz w Izraelu w latach 2003?2006

* oraz dr Masoumeh Ebtekar, pierwsza kobieta na stanowisku Wiceprezydenta Islamskiej Republiki Iranu.

1. W nawiązaniu do teorii masy krytycznej w polityce, grupa interesu potrzebuje reprezentacji na poziomie przynajmniej 30%, by mieć realny wpływ na kształt polityki. Jakie są rzeczywiste koszty nieobecności kobiet w polityce zagranicznej? Czy ten fakt ogranicza możliwości rządów, by rozwijać nowe idee i innowacyjne podejście do polityki zagranicznej?

 2. Niektórzy twierdzą, że kobiety są mniej zainteresowane zagadnieniami „hard power”, które w przeszłości były w centrum światowej dyplomacji. Czy w związku z dynamicznymi zmianami we współczesnej dyplomacji i zagadnieniami „soft power” (np. dyplomacja publiczna, „food diplomacy”, zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym, pomoc rozwojowa) wysuwającymi się na czoło polityki zagranicznej, będziemy świadkami zaangażowania się większej liczby kobiet w sprawy międzynarodowe?

3. Jakiej wiedzy/doświadczenia pozbawiona jest polityka zagraniczna ze względu na ten brak równowagi płci? W jaki sposób zmieniłaby się polityka zagraniczna, gdyby kobiety, na równi z mężczyznami, zajmowały kierownicze stanowiska w polityce zagranicznej? Czy rzeczywiście więcej kobiet w polityce zagranicznej byłoby w stanie zmienić świat?

4. Anne-Marie Slaughter, była Dyrektor ds. Planowania Polityki współpracująca z Hillary Clinton (2009-2011), która zrezygnowała z pracy na wysokim stanowisku na rzecz opieki nad dwoma nastoletnimi synami, utrzymuje, że jednoczesne posiadanie rodziny i rozwój zawodowy to problem na szczeblu międzynarodowym. W jednym z artykułów mówi: „Jeśli więcej kobiet mogłoby z Akademia Młodych Dyplomatów – program Europejskiej Akademii Dyplomacji, przygotowuje do pracy w instytucjach europejskich i organizacjach międzynarodowych. Wśród wykładowców Akademii byli m. in.: profesor Zbigniew Brzeziński, profesor Norman Davies, profesor Danuta Hübner. Dotychczas program ukończyło już ponad 1800 absolwentów. Program posiada akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Program gwarantuje zdobycie wiedzy i doświadczenia, którego nie oferuje żaden z kierunków studiów dostępnych na uczelniach wyższych. W ramach programu studenci biorą aktywny udział w spotkaniach z osobami piastującymi wysokie stanowiska w najważniejszych instytucjach państwowych i międzynarodowych, także z autorytetami w dziedzinie polityki i dyplomacji. Bezpośrednio od ekspertów czerpią wiedzę dotyczącą praktycznych umiejętności, niezbędnych w pracy w środowisku międzynarodowym.

2