Logopeda to nie tylko specjalista od seplenienia międzyzębowego i kłopotów z wymową głoski ?r?. Problemów komunikacyjnych jest dużo więcej. Gdy pojawiają się w okresie rozwoju mowy, jej nabywanie jest utrudnione, dziecko zaś potrzebuje szczególnego wsparcia. O tym jak ważna jest wczesna pomoc wiedzą studenci i studentki zrzeszeni w Naukowym Kole Logopedycznym przy Uniwersytecie Warszawskim, którzy już w najbliższy weekend wezmą udział w akcji ?Dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało” w poradni na warszawskim Ursusie oraz wesprą poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 5 przy ul. Otwockiej 3 podczas Dnia Otwartego i Dnia Bezpłatnych Diagnoz.

 unnamed

O poprawną wymowę dbano niemalże od zawsze. Powszechnie znana jest historia greckiego mówcy Demostenesa, który, aby pokonać jąkanie i upłynnić mowę, przekrzykiwał szum morza, trzymając w ustach kamienie. Podobne metody nie są dziś na szczęście stosowane. Nadmorską plażę zastąpił gabinet z lustrem, zaś kamienie w ustach – słomki, rurki i inne specjalistyczne przyrządy.

Mimo że logopedia to dziedzina dość młoda, w ciągu ostatnich lat rozwija się bardzo dynamicznie. Z usług logopedów coraz liczniej korzystają dzieci, u których mowa rozwija się w sposób nieprawidłowy. Częściej i chętniej gabinety logopedyczne odwiedzają osoby publiczne, dziennikarze czy urzędnicy. Oscarowy ?Jak zostać królem? nie pozostawia złudzeń. Problemy takie nie omijają nawet ?największych?, zaś droga do ich pokonania to często bez specjalistycznej pomocy – droga przez mękę. Terapia, w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia wady, może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat.

Terapeuta nie tylko dziecięcy

Trudności logopedyczne pojawiają się zazwyczaj w okresie dziecięcym. Badania nad stanem mowy dzieci w Polsce pokazują, że odsetek dzieci w wieku od 5 do 9 lat mających wady mowy

wynosi od ponad 20% do ponad 40% populacji. Nie należy jednak zapominać o młodzieży i dorosłych, których problem wad wymowy także dotyczy. A co, jeśli zlekceważy się kłopoty z mową u dziecka?

Do logopedów coraz częściej trafiają dorośli, u których wada wymowy dopiero po jakimś czasie stała się barierą komunikacyjną. Kłopotliwe okazują się nie tylko niepoprawne realizacje głosek, ale także zaburzenia płynności mowy, nieprawidłowy oddech czy dykcja. Początek terapii to diagnoza logopedyczna, czyli dokładne określenie, z czym pacjent ma trudności i dlaczego je ma. Kolejnym krokiem jest stworzenie indywidualnego planu terapii. Jej skuteczność zależy w dużej mierze od wkładu pracy pacjenta i jego rodziny oraz ich zaangażowania.

 Najtrudniejszy pierwszy krok

Diagnoza logopedyczna to podstawa skutecznego leczenia i zasadniczy element profilaktyki logopedycznej. Coraz częściej logopedzi zapraszają na bezpłatne konsultacje, podczas których uzyskać można informacje na temat prawidłowości rozwoju mowy, występujących wad wymowy czy problemów komunikacyjnych.

W najbliższą sobotę, 26.04.2014 r., organizowany jest Dzień Otwarty i Dzień Bezpłatnych Diagnoz w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 przy ul. Otwockiej 3 w Warszawie. W czasie akcji logopedzi udzielą bezpłatnych porad wszystkim zainteresowanym, których kwestia zaburzeń mowy lub języka dotyczy. Skorzystać można także z atrakcyjnej oferty warsztatów logorytmicznych, relaksacyjnych czy z emisji głosu.

Z kolei warszawska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 15  (ul. Dzieci Warszawy 42), także we współpracy z NKL UW, bierze tego samego dnia udział w akcji ?Dwa słowa na dwa lata to o 270 za mało?. To okazja do skorzystania z bezpłatnych konsultacji logopedycznych dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.  Logopedzi z całej Polski chcą obalić najpopularniejsze mity ? że dziecko może zacząć mówić w wieku trzech albo czterech lat, że chłopcy zwykle mówią później, że niemówiący czterolatek ?ma jeszcze czas?. Jest to o tyle ważne, że brak znaczących postępów rozwoju mowy może być dla rodziców pierwszym sygnałem, że w ogólnym rozwoju dziecka pojawiają się pewne nieprawidłowości.

Na oba wydarzenia zapisać można się telefonicznie lub osobiście w rejestracjach poradni:

PPP nr 5 (Otwocka 3): 22 619 01 94;

PPP nr 15 (Dzieci Warszawy 42): 22 886 73 28.

To dobra okazja, by przełamać wstyd i ze swoim problemem zgłosić się do specjalisty. Logopedzi podkreślają, że właściwie każdą wadę wymowy można skutecznie leczyć – wystarczy tylko chcieć.