Manipulujemy, by oddziaływać na innych ludzi z zamiarem zmiany ich postaw i zachowania. Manipulujemy na wszystkich płaszczyznach naszego życia, nawet na tych, do których jest trudno się przyznać, czyli manipulacji w związku – najczęściej nieświadomie i w dobrej wierze.

Jest to odwrotność bezpośredniości, to tworzenie wokół swojej myśli odpowiedniej iluzji i doboru słów lub gestów. Od dziecka jesteśmy z nią zaprzyjaźnieni. Gdyby nie wiara – przykładowo – w Świętego Mikołaja, nie byłoby magii wokół atmosfery świąt, pewnego rodzaju zaczarowania.

Gdy partnerce niektóre czynności sprawiają trudność, prosząc partnera o pomoc, zmienia ton głosu, linia oczu opada w dół, tworzy wokół siebie otoczkę bezradności, gdzie zwykła prowizoryczna czynność staje się uosobieniem poczucia bezpieczeństwa i opieki.

Gdy partnerowi nie udaje się zrealizować postawionego sobie planu, partnerka utwierdza go w przekonaniu, że przecież jest najlepszy, wyjątkowy i nikt mu nie dorówna.

W obu przypadkach doszło do manipulacji. A co by było, gdyby jej się wystrzec? W pierwszym przypadku parter zareagowałby w przykładowy sposób: „przecież nie jesteś dzieckiem, spróbuj zrobić to sama” – i miałby rację. W drugim przypadku – partnerka by zareagowała: „następnym razem musisz się bardziej postarać”, także miałaby rację.

Po co to robimy?

Najprościej mówiąc: aby życie nie przytłaczało nas jeszcze bardziej. Ludziom potrzebna jest fikcja i kłamstwo, bo często w przeobrażonym wizerunku widzą sens i motywację. Ważna jest szczerość w każdej relacji, w której tkwimy, ale ważne jest także powstrzymywanie się od wyrażania każdej oceny, którą chcemy wyrazić, ponieważ nasza ocena nie musi być słuszna i zawsze pozostanie subiektywna. Należy także odróżnić techniki manipulacyjne od stawiania ultimatum, na przykład: „Jak wyjdziesz z domu, nasz związek się zakończy” nie jest próbą zmanipulowania, a postawieniem ultimatum. Manipulacją natomiast są słowa skierowane do partnera: „narzeczony Ani cały czas kupuje jej kwiaty”. Jest to przekazanie ukrytego komunikatu, pokazania swoich oczekiwań oraz upodobań na przykładzie innej osoby. Partner czuje się gorszy, mimo iż zdanie nie ukazuje krytyki ani ataku w jego stronę.

Współczesne środki masowego przekazu stosują zróżnicowane techniki manipulacyjne, by w skuteczny sposób przekształcić nieprawdziwy obraz rzeczywistości, przedstawiając półprawdę lub nieprawdę. Czy jednak jest to etyczne w odniesieniu do relacji partnerskiej? Jeśli manipulacja dodaje skrzydeł, podnosi na duchu w ciężkiej chwili i daje poczucie wyjątkowości, to jest niezbędna i potrzebna. Gdy natomiast idzie ona w parze z kłamstwem i ranieniem, trzeba się jej wyzbyć. Trudno zatem określić jednoznacznie, czy manipulacja jest zła w naszym życiu. Dobra jest wtedy, gdy realizujemy swoje potrzeby, nie raniąc i nie ujmując szczęścia drugiej osoby. Sami przecież wiemy, że nie jesteśmy najlepsi na całej planecie, a jednak tak często chcemy to usłyszeć.

 

Miłość to uszanowanie siebie i drugiej osoby. Najważniejsze, aby kochać ludzi bez względu na to, jacy są, i pozwolić im takimi pozostać. Kiedy mówisz: „Zrób to, a pokocham cię”, nie jest to miłość, a manipulacja.
Andrew Matthews  Bądź szczęśliwy!