W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy wywiad z Koordynatorem ds. umiejętności psychoterapeutycznych SKN Psychoterapii „Dialog” Joachimem Kowalskim.

Tytus Ławnik: Na wydziale Psychologii UW jest zarejestrowanych 19 kół naukowych. Mógłbyś wyjaśnić w prostych słowach jaki jest obszar zainteresowania SKN Psychoterapii „Dialog”?

Joachim Kowalski: Jak sama nazwa wskazuje – tym obszarem jest psychoterapia, która jako zjawisko jest niesamowicie złożona – szacuje się, że istnieje ponad 400 podejść i szkół psychoterapeutycznych. Nie będę na wyrost mówił, że chcemy oddzielać ziarna od plew, ale naszym celem jest jak najlepsze poznanie aktualnego stanu wiedzy naukowej i stosowanego aspektu psychoterapii. Odnosząc się do słów misji Koła – koncentrujemy się na dążeniu do rzetelnej wiedzy, propagowaniu profesjonalizmu i ułatwianiu studentom naszej organizacji dostępu do tego wszystkiego, tak by mogli świadomie decydować o ścieżkach swojego rozwoju. Jednym zdaniem: chcemy tworzyć pewną jakość, która zaowocuje trwałym podwyższeniem standardów naszego przyszłego zawodu.

T. Ł: Proszę, opowiedz kilka słów na temat historii Koła.

J.K: Pewnego jesiennego wieczoru… ale, ale! O historię i anegdoty można się pytać weteranów, którzy zjedli zęby na swojej dziedzinie. Ja mogę tylko powiedzieć, że wolimy patrzeć w przyszłość, gdyż Koło jest stosunkowo młode i cały czas nabiera rozpędu. A w tym tygodniu będziemy obchodzić nasze pierwsze urodziny.

T.Ł: Nawet pobieżnie przeglądając waszą stronę łatwo zauważyć, że działacie prężnie. Organizujecie teraz m.in. serię wykładów otwartych. Jakie, poza tym, działania planujecie w najbliższym czasie?

J.K : To zależy od tego jak definiujesz najbliższy czas. Koncentrujemy się na razie na działalności edukacyjnej – teoria i praktyka psychoterapii zderzają się na naszych spotkaniach: podczas otwartych wykładów, spotkań z psychoterapeutami różnych szkół, warsztatów i cykli spotkań ze specjalistami chcącymi poświęcić młodym, ambitnym ludziom aż tyle swojego cennego czasu. Mam nadzieję, że w przyszłości w tej działalności znajdzie się również udział w konferencjach, bez czego trudno zaistnieć w świecie nauki, i może zorganizowanie takiego wydarzenia samemu.

T. Ł: Czy można powiedzieć, że jednym z motywów działania koła jest chęć przełamywania stereotypów jakimi obrosła psychologia?

J.K : Zupełnie jakbyś zgadł – w dość odległych planach mamy cykl spotkań organizowanych na różnych wydziałach warszawskich szkół wyższych, których motywem przewodnim będzie „odczarowywanie” psychoterapii. Nie chodzi w tym wypadku o niecny product placement, ale coś w rodzaju pracy u podstaw – chcielibyśmy zwiększyć świadomość naszych rówieśników. Twoje pytanie też nie wzięło się znikąd – wokół psychoterapii narosło mnóstwo mitów i nieporozumień. Dla nas satysfakcjonujące będzie, gdy osoby niezwiązane z naszą dziedziną choć odrobinę odwrócą się od przynoszących nam wszystkim szkody stereotypów o psychoterapii, że jest nienaukową metodą pokroju wróżenia z kart lub że jest nieskuteczna albo odpowiednia tylko dla osób zaburzonych, a zwrócą się w stronę myślenia holistycznego o istocie ludzkiej, której życie psychiczne jest równie istotne i nierozerwalnie związane ze zdrowiem somatycznym.

T.Ł: Psychoterapia to wyspecjalizowana dziedzina, czy w waszym kole jest miejsce dla studentów innych wydziałów niż Psychologia?

J.K : To trudne pytanie, ale na szczęście sam już na nie trochę odpowiedziałeś – to wyspecjalizowana dziedzina. Nawet nie każdy psycholog ma wiedzę i umiejętności psychoterapeutyczne. Niektóre spotkania kołowe są przeznaczone dla osób, które posiadają już konkretne wiadomości lub przećwiczyły pewne umiejętności. Oczywiście nie chcemy zamykać się na inne osoby, więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych i sympatyków na spotkania otwarte!

T. Ł : Z jakimi kołami pozawydziałowymi współpracujecie lub zamierzacie współpracować?

J.K : Na razie jeszcze o tym nie myśleliśmy, ale ciekawie zapowiadałaby się perspektywa współpracy z innymi Kołami związanymi z psychologią kliniczną na naszym Wydziale. Ze względu na ogrom wiedzy dotyczącej tego obszaru naszej dziedziny i komplementarność różnych podejść.

T.Ł: Jak zachęciłbyś czytelników SEDNA do udziału w najbliższym otwartym wykładzie: ?Seksualność w psychoterapii??

Myślę, że tematyka seksuologiczna nie potrzebuje specjalnej reklamy ani zachęcania, gdyż broni się sama. Każdego, kto nie zgadza się z tym sposobem myślenia, zachęciłbym poprzez prezentację prowadzącego spotkanie – specjalisty seksuologa, który w swojej praktyce łączy wiele podejść psychoterapeutycznych i posiada wiedzę, którą warto się podzielić.

T.Ł: Pełnisz w kole funkcję „Koordynatora ds. umiejętności psychoterapeutycznych”, na czym dokładnie polegają Twoje obowiązki?

J.K : Ja i mój zespół pracujemy nad szukaniem specjalistów – psychologów, terapeutów, seksuologów, psychiatrów – którzy zechcieliby poprowadzić wykłady lub warsztaty dla członków naszego Koła i jesteśmy odpowiedzialni również za to, by taka osoba pojawiła się w efekcie na naszym Wydziale.

T.Ł: Dzięki za rozmowę.

fot. materiały koła