?Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki? ? ile razy tymi słowami przestrzegali nas rodzice, dziadkowie czy przyjaciele? Pytali: ?Po co ci kolejny zawód??, ?Chcesz znowu się rozczarować??, ?Mało łez już wylałaś??…  I tak bez przerwy, jakby te słowa miały być lekarstwem albo rozwiązaniem trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Co więc odpowiadamy najbliższym na ich ostrzeżenia? Najczęściej kiwamy tylko głową, a robimy to, co nam serce dyktuje. Czy zawsze są to dobre decyzje? Czy warto wchodzić drugi, a nawet trzeci raz, do tej samej rzeki?

TRZECI RAZ

Marta znalazła się w Szlachetnej Paczce przypadkiem. Namówił ją kolega, który działał w projekcie od samego początku jego powstania. Zawsze lubiła pomagać ludziom, udzielała się jako wolontariusz w innych akcjach charytatywnych, więc decyzja była dla niej prosta. Przekonała się jednak, że nie jest to prosty wolontariat ? nigdy wcześniej nie miała tak bliskiego spotkania z drugim, potrzebującym człowiekiem, jak miało to miejsce w Szlachetnej Paczce. Nie spodziewała się, że aż taki ślad zostanie w niej po tej rozmowie. Niby na pozór zwykłej, ale poczuła, że jest komuś potrzebna, że to od niej zależy, jaką pomoc uzyska rodzina, którą odwiedziła. Wiedziała, że na drugi rok zgłosi się do projektu obowiązkowo, a nawet zachęci do tego swoich znajomych z uczelni. Następny rok wyglądał zupełnie inaczej niż zaplanowała. Została Liderem Rejonu w Szlachetnej Paczce. Więcej obowiązków, więcej pracy i większa odpowiedzialność ? w zamian za to zyskała, więcej niż mogła sobie wyobrazić. Poznała ludzi, którzy stali się jej przyjaciółmi i razem działali cuda, pomagając potrzebującym rodzinom. Nie siedzieli bezczynnie, a stali się dobrymi duszkami dla wielu ludzi… W tym roku już trzeci raz wchodzi do tej samej rzeki i mówi: ?To jeszcze nie koniec!?

DRUGI RAZ

Historia Kasi jest jeszcze bardziej niezwykła, bo Kasia i jej rodzina dwa lata temu była rodziną, która potrzebowała pomocy. Znaleźli ją wolontariusze Szlachetnej Paczki, dzięki pomocy różnych instytucji. Początkowo była wystraszona, nie wierzyła, że spotkanie z dwojgiem młodych ludzi może jakoś zmienić jej życie. W grudniu, gdy do jej drzwi zapukały te same osoby z wielkimi paczkami w rękach, poczuła, że widzi anioły, nie ludzi. Za nimi wnoszone były kolejne paczki. Tego sobie nie wyobrażała nawet w snach. Wzruszenie było wielkie. Łzy roniła nie tylko rodzina, ale i wolontariusze. Dotąd nie potrafi opisać, jak darczyńcy i wolontariusze przywrócili jej wiarę nie tylko w ludzi, ale i w życie, które nie raz ją doświadczyło. Zapragnęła stać się takim samym aniołem ? zgłosiła się na wolontariusza. W tym roku będzie działać po raz drugi. Mówi, że to jest całkiem normalne, że po takim przeżyciu człowiek chce robić jeszcze więcej dla drugiego człowieka.

PIERWSZY RAZ

Czym jest Szlachetna Paczka? To ogólnopolska akcja Stowarzyszenia Wiosna ?  świąteczna pomoc osobom najuboższym. Główne założenia projektu to bezpośrednia pomoc potrzebującym na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb oraz warunków przez wyznaczonych do tego wolontariuszy. Kto pomaga? Darczyńcy, którzy za pośrednictwem Szlachetnej Paczki wybierają rodzinę, której chcą pomóc. Projekt jednoczy w jednym czasie potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc materialną i dobroczyńców finansujących organizację projektu. W akcję włącza się coraz więcej gwiazd jak Jerzy Dudek, Szymon Majewski, Grzegorz Turnau, pomaga również prezydent Bronisław Komorowski. Jednym zdaniem: każdy chce działać w Szlachetnej Paczce!

W 2012 roku Szlachetna Paczka dotarła do 13 235 potrzebujących rodzin. Są to osoby starsze, samotne, rodziny dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością, samotni rodzice i rodziny wielodzietne. Pomyślcie, jak wielka byłaby to liczba, gdyby zsumować wszystkie finały. Za każdą liczbą stoi rodzina, której życie właśnie zaczyna nabierać lepszych barw.

W Szlachetnej Paczce jest miejsce na Twoją historię. Co powinieneś teraz zrobić? Zgłoś się na www.superw.pl do 15 października, a potem razem z tysiącem innych wolontariuszy działaj cuda w całej Polsce. W ubiegłym roku 68% wolontariuszy zgodnie stwierdziło, że udział w Szlachetnej Paczce był najważniejszym wydarzeniem w ich życiu. Twoim również może być.