Znajomość wielu języków w świecie, w którym dzięki globalizacji musimy korzystać z co najmniej dwóch, a czasem zapominamy wręcz tego ojczystego, przydaje się w poszukiwaniach pracy.Najlepszym dowodem na to są liczby –  60% oferowanych teraz stanowisk wymaga od kandydatów znajomości drugiego języka, wśród których niemiecki i angielski są najbardziej pożądane. Dotyczy to w szczególności takich obszarów jak inżynieria, finanse, technologie czy ochrona zdrowia.

Mimo to, zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Adecoo, infoempleo i Centrum Badań Socjologicznych w Hiszpanii, pięć języków będzie się cieszyło największym powodzeniem wśród poszukujących pracy – włoski, portugalski, niemiecki, francuski i oczywiście nieodzowny angielski.

Imponująca ilość (aż 89.5%) stanowisk pracy na rynku wymaga znajomości drugiego języka, więc warto pomyśleć nad zapisaniem się na jakiś kurs już teraz. Jednym z lepszych wyborów jest język francuski – posługują się nim ludzie w trzydziestu państwach na całym świecie, i jest jednym z pięciu oficjalnych języków ONZu. Warto zauważyć, że cieszy się też sporą popularnością w takich profesjach jak turystyka i farmacja.

Niemiecki z kolei (drugi co do popularności język w Europie) przydaje się w sektorze turystyki, podobnie z resztą jak każdy inny język. Prawdopodobnie część z was będzie zaskoczona wysoką pozycją języka włoskiego na tej liście – faktycznie, Włochy przeżywają w ostatnich miesiącach prawdziwy renesans. Jeśli chodzi zaś o język portugalski, nie bez znaczenia jest tu pozycja Brazylii w Ameryce Południowej i w ogóle na świecie – gospodarka tego kraju wkroczyła do ścisłej światowej czołówki. Plus, po brazylijsku porozumiemy się w aż 6 państwach na świecie, z ponad 200 milionami osób!

Czy ktoś jeszcze nie jest przekonany co do konieczności i przydatności uczenia się języków? Może na koniec cytat z Laury Centeneo, która zarządza People Working – osoba posługująca się więcej niż jednym językiem może zarobić do 20% więcej, niż jej ?jednojęzyczni? współpracownicy.

***

Sprawdź neuvoo.pl – miejsce w sieci, w którym zbierane są wszystkie, co do jednej, oferty pracy dostępne w Internecie. A jeśli marzysz o pracy za granicą, neuvoo.pl działa też w innych państwach:

Argentyna, Brazylia, Kanada, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Meksyk, Panama, Peru, Portoryko, Stany Zjednoczone, Urugwaj, Wenezuela, Austria, Belgia, Szwajcaria, Czechy, Dania, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Francja, Wielka Brytania, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Australia, Bahrajn, Hongkong, Indonezja, Indie, Japonia, Korea Południowa, Kuwejt, Kazachstan, Malezja, Nowa Zelandia, Oman, Filipiny, Katar, Arabia Saudyjska, Singapur, Turcja, Tajwan, Wietnam, Egipt, Maroko, Nigeria, RPA.