Każdy z nas przypisuje sobie odpowiednie cechy, z którymi chce być utożsamiany przez społeczeństwo. Często jednak jesteśmy ofiarami powiedzenia „jak cię widzą, tak cię piszą”. Popadamy w pułapkę oceniania drugiej osoby przez pryzmat wyglądu. Zwracamy uwagę na strój, sposób poruszania się, mimikę.

Budowanie własnego wizerunku jest procesem, który trwa całe życie. Bo każdy etap życia to inny okres. Innymi jesteśmy ludźmi w wieku lat 19, a innymi będziemy, gdy skończymy 40 lat. To nasze wybory kreują nasz wizerunek i to, w jaki sposób jesteśmy odbierani. Nasze decyzje, nasz charakter, sposób, w jaki kłócimy się i okazujemy wdzięczność – jakimi jesteśmy ludźmi. Pierwsze wrażenie jednakże jest bardzo mocne i decyduje najczęściej o tym, czy chcemy poznać daną osobę i przekonać się o tym, kim jest.

Budowanie siebie warto zacząć od kształtowania swojego charakteru, wypracowania wartości życiowych i sprecyzowaniu poglądów. Dopiero wtedy, gdy wiemy, jakimi jesteśmy ludźmi i jak chcemy być odbierani, powinniśmy się skupić na kwestii wizualnej naszej osoby, w której strój odgrywa znaczącą rolę.

Jeśli chcemy być odebrani przez społeczeństwo jako osoba poważna, godna zaufania, wykształcona, dopasowujemy w odpowiedni sposób do tych cech swój strój. Warto jednak pamiętać, że strój powinien być ramą naszej osobowości, a nie wartością, czymś najważniejszym.

Strój jest także najprostszą formą manipulacji bez użycia słów. Wystarczy kilkanaście minut na przebranie się z garnituru w podarty dres, zmienić otoczenie i jesteśmy odbierani zupełnie w inny sposób. Należy podkreślić, że to my sterujemy tak własnym wizerunkiem, aby nie doszło do sytuacji, w której ubranie wyznacza naszą wartość. Strojem można się bawić i eksperymentować, obserwując, w jaki sposób zmienia się odbiór społeczny.

Główna bohaterka Pretty woman została źle potraktowana w ekskluzywnym butiku – a wystarczyło założyć drogie eleganckie ubranie, by zyskać szacunek. Przykładów nie trzeba szukać w filmach, wiele popularnych restauracji w Warszawie daje do zrozumienia potencjalnym klientom, że mile widziani są u nich jedynie osoby popularne lub emanujące swoim bogactwem.

Nikt z nas nie zaprzeczy stwierdzeniu, że prezentacja wpływa na naszą ocenę w oczach innych osób. Strój zawsze powinien podkreślać wartości, które mamy w środku, powinien być znaczącym dodatkiem osobowości i oddaniem samemu sobie szacunku. Nigdy nie sprawi, że będziemy lepszymi ludźmi, ale na pewno sprawi, że możemy czuć się znacznie lepiej i pewniej siebie.