Zapewne też tak macie ? wracacie z jednego wyjazdu, a już myślicie dokąd udacie się kolejnym razem. Snujecie plany gdzie i kiedy pojedziecie, co zobaczycie, czego doświadczycie na miejscu. Sama czuję, że gdy nie jestem w drodze, moje myśli nieustannie podróżują gdzieś daleko.

Chciałabym podzielić się z wami moim hobby, czymś, co sprawia mi ogromną przyjemność i zachęca do realizacji własnych celów. Pragnę przybliżyć wam ideę festiwali podróżniczych, jako oryginalną alternatywę spędzania czasu wolnego, która przy kinach czy teatrach staje się coraz bardziej popularna i z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem. Te kilkudniowe imprezy umożliwiają spotkania z wyjątkowymi gośćmi, często o niebanalnych dokonaniach, którzy dzielą się z nami swoimi przeżyciami i zamiłowaniem do podróży. Wachlarz prelegentów jest szeroki i zróżnicowany, ponieważ swoje relacje przedstawiają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Prelegentem może być każdy, liczy się pasja i chęć dzielenia jej z innymi ? a to najbardziej inspiruje do realizacji własnych planów.

DSC08129

Dlaczego warto uczestniczyć w festiwalach podróżniczych?

Odpowiedź jest prosta. Opowieści i słowa tworzą obrazy, by przenosić nas w nawet najbardziej odległe zakątki świata. Od hałasu, zapachu i kolorów hinduskiego bazaru, przez majestatyczne buddyjskie świątynie, skąpane we mgle i pierwszych promieniach słońca wschodzącego nad Birmą, aż po pokryte śniegiem wierzchołki gór, których majestatu nie może oddać nawet najlepsze zdjęcie. Tak jest z każdą opowieścią, fotografią, wspomnieniem prelegenta ? każdy z nich zaprasza w darmową podróż do innego kawałka świata. By tego doświadczyć wystarczy tylko wsłuchać się w te magiczne historie.

Poniżej  przedstawiam Wam krótki, aczkolwiek subiektywny przewodnik po najciekawszych festiwalach podróżniczych w nadchodzących miesiącach. Są w nich moje ulubione festiwale, na które rokrocznie powracam. Myślę, że i Wy znajdziecie propozycje dla siebie.

TRAVENALIA, 24-25 października 2015 r. Kraków

travenalia_logo

Źródło: www.travenalia.pl

Na początku chciałabym Wam polecić (mój ukochany) festiwal Travenalia odbywający się niezmiennie od 4 lat, w Krakowie. Był to pierwszy festiwal podróżniczy na którym byłam, dlatego mam do niego tak wielki sentyment i to właśnie z jego powodu wracam do Krakowa co roku. Stało się to pewnego rodzaju tradycją, bez której nie wyobrażam sobie października.

Travenalia to jedna z największych tego typu imprez w Polsce, skupiającą różnorodnych i wyjątkowych gości przybywających z całego kraju. Jeżeli interesujesz się podróżami, lubisz poznawać nowe miejsca i kultury, to jest to odpowiednie miejsce dla ciebie. Podczas dwóch dni prelekcji podróżniczych masz okazję by nie tylko wysłuchać prelegentów, ale również z nimi porozmawiać. Dodatkowo możesz wziąć udział w licznych konkursach (i być może wygrać profesjonalny sprzęt fotograficzny lub turystyczny), czy zakupić jedną z wielu podróżniczych książek. Warto podkreślić, że wstęp i uczestnictwo w festiwalu są całkowicie darmowe!

2

1

Tegoroczna edycja Travenaliów odbywa się w weekend 24-25 października, a prelekcje trwają od rana do wieczora. Spośród bogatej gamy spotkań wybrałam gości, których nie można przegapić:

Wataha w podróży ? z Polski do Mongolii na rowerach, Przemek Bucharowski, Agata Włodarczyk, Diuna

Jak sami o sobie piszą ? prowadzą bloga o podróżowaniu z psem na same krańce świata. Ta dzielna trójka może pochwalić się podróżami do odległej Mongolii, a nawet Himalajów. Diuna to oddany towarzysz, któremu niestraszne nawet najwyższe góry. Autorzy bloga, oprócz relacji z wyjazdów, zamieszczają także bardzo przydatne porady dotyczące podróżowania z psem i pokazują, że da się pokonać każde bariery.

Człowiek po indonezyjsku, Karolina Pierzchała i Bartosz Wojdon

Karolina i Bartek to dwójka zapalonych podróżników, para zarówno w drodze, jak i w życiu, tworząca bloga ?Kurs na Wschód?. Wybierają niepospolite kierunki, a ich działania są bliskie również moim upodobaniom. Znajdziecie u nich relacje m.in. z Gruzji, Turcji, Bałkanów, a także z Tajlandii oraz odległej Indonezji. To właśnie o urokach życia i podróży po tym kraju będą opowiadać na tegorocznych Travenaliach.

Świat równoległy, Tomek Michniewicz

Tomek Michniewicz ? reporter, dziennikarz, podróżnik, autor kilku reporterskich książek, które wchłonęłam od deski do deski. W tym przypadku trudno mi zachować obiektywizm. Tomek jest  jedną z moich pierwszych i nadal nieprzerwanych inspiracji. W jego twórczości znajdziecie wiele nieprzeciętnych projektów ? od reportaży z najdalszych miejsc świata, przez więzienie w San Quentin i tropienie poszukiwaczy skarbów, aż po ochronę dzikich nosorożców. Na Travenaliach będziemy mieli przyjemność posłuchać o jego najnowszej książce ?Świat równoległy?, która konfrontuje nasze medialne wyobrażenia z niekiedy zupełnie inną rzeczywistością. (właśnie jestem w trakcie lektury? i czuję, że po raz kolejny się nie zawiodę!)

Ku marzeniom. Tryptyk z podróży, Szymon Podróżnik  (Szymon Banaszczyk)

Szymona przedstawiać nie będę, bo uważam, że pięknie pisze o sobie sam: ?Włóczykij, podróżnik, marzyciel ? szukający celu i sensu. Kiedy jest w drodze najbardziej ceni sobie Spotkania. Poznawanie tego, jak żyją, myślą i w jaki sposób patrzą ludzie z innych krańców świata, pozwala mu poczuć, że naprawdę jest w podróży??. Do tej pory Szymon odwiedził wiele państw m.in. w Europie, Azji czy Ameryce Południowej, a swoją książką ?Tryptyk z podróży? udowadnia, że każde marzenie da się spełnić.

Promocja książki o Aleksandrze Dobie ?Na oceanie nie ma ciszy?

Spotkanie poświęcone Podróżnikowi Roku 2015 wybranego przez National Geographic za samotne przepłynięcie kajakiem Oceanu Atlantyckiego. W ciągu 166 dni A. Doba pokonał ponad 12 tysięcy kilometrów kajakiem z Lizbony do New Smyrna Beach na Florydzie. Biograficzna książka  ?Na oceanie nie ma ciszy? przedstawią tę historię, zmagania i trudy, jakim stawił czoła Aleksander Doba. Podczas prezentacji obecna będzie również  Martyna Wojciechowska oraz Piotr Chmieliński, który jako pierwszy człowiek, przepłynął kajakiem Amazonkę.

Szczegółowy program prelekcji znajdziecie tutaj, a więcej informacji na stronie.  Gdybyście mieli ochotę na przedsmak festiwalowych wrażeń to zapraszam do mojej relacji z jednej z Travenaliowych edycji ? wspomnienia wracają, a apetyt na tegoroczne spotkania jest jeszcze większy.

EXPLORERS FESTIVAL, 18- 22 listopada 2015 r., Łódź

slides2015-03

Źródło: www.explorersfestival.pl

Światowej sławy alpiniści, miłośnicy przygody i sportu oraz wzbudzające podziw ekstremalne wyprawy? To właśnie znajdziemy w programie Explorers Festival ? festiwalu gór, sportów ekstremalnych i przygody. Impreza ta gromadzi największych ryzykantów sportowych ? obok alpinistów o swoich przygodach i doświadczeniach opowiadają też ci, którzy ze swoimi marzeniami mierzą się w powietrzu i na wodzie, ekstremalni rowerzyści i piechurzy. Explorers Festival odbywa się corocznie w Łodzi, nieprzerwanie od 15 lat. Jest to jeden z najstarszych festiwali podróżniczych w naszym kraju, przez który przewinęła się praktycznie cała czołówka polskich himalaistów i podróżników, a z zagranicy uczestniczył w nim sam Reinhold Messner.

1497452_10151954702416704_2037437231_n

10713000_10152550778931704_7449721906833989795_n

Źródło: www.explorersfestival.pl

W tym roku będę miała przyjemność brać udział w Explorers Festival już po raz trzeci. Co roku program imprezy jest bardzo bogaty, a jego tematyka zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych tego typu wydarzeń w Polsce. Moje zainteresowanie światem gór i himalaistów pogłębiło się właśnie tutaj.  Jeżeli was również fascynuje ryzyko i podróże to Łódź jest miejscem, którego nie możecie pominąć. Jednodniowy bilet wstępu kosztuje 8 zł, a karnet na cały pięciodniowy festiwal 80 zł.

Spośród wielu oryginalnych gości możecie zobaczyć m.im.:

Solista na Islandii, Rafał Bauer

Pierwsze polskie, samotne przejście Islandii z północy na południe. Ponad 500 km w 13 dni, kilkanaście duchów towarzyszących tej wędrówce ? samotność, strach czy przeszłość. Rafał Bauer przedstawia piękne kadry surowej islandzkiej przyrody, widoki zapierające dech w piersiach oraz realia tego odważnego przejścia.

Śladem szeptu amazońskiego potoku, Stefan Czerniecki

?Stefan Czerniecki zwiedził większość państw latynoskiego świata, gdzie ? jak sam twierdzi ? czuje się najlepiej. Jest pierwszym białym, któremu udało się wpłynąć w zakazany od czasów rządów Hugo Chaveza dziewiczy stan Amazonas. Prezentacja o przepłynięciu łodzią w górę Orinoko, a następnie Rio Cunucunuma, aż do płaskowyżu Cerro Duida. To będzie intrygująca opowieść, bez ?.. lania wody.?

Rowerem przez Jakucję ?Drogami Pamięci?, Krzysztof Suchowierski

Jak sami zapowiadają organizatorzy Explorers Festivalu: ?Przygoda z misją. Jakucja zimą. Z południa na północ. 3.700 km. Na rowerze. Drogami Pamięci. To wyprawa do miejsc zesłań poświęcona ofiarom sowieckich represji, będąca przypomnieniem młodym ludziom tragicznej historii zsyłanych na Syberię Polaków, Ekstremalne warunki pozwalają uczestnikom wyprawy odczuć trudności, z którymi zmuszeni byli zmierzyć się ludzie skazani przez totalitarną władzę.?

Rekordowe zanurzenie w Andach, Maciej Kołodziejczyk, Patryk Krzyżak

Maciej Kołodziejczyk i Patryk Krzyżak ustanowili tegoroczny rekord Guinness?a! Prezentacja poświęcona nurkowaniu  w jeziorze na wysokości 5. 906 m n.p.m., w Andach, w jednym z najwyżej położonych basenów na świecie.

Bajkał zimą, Jakub Rybicki, Paweł Wicher

?Opowieść o tym, jak podróżnicy  wyruszyli 2 marca z Niżnieangarska ? najbardziej na północ wysuniętego punktu jeziora. Po trzech tygodniach zatrzymali się na południowym krańcu Bajkału. Przejechali około 950 kilometrów, z czego przez kilkadziesiąt kilometrów rowery musieli pchać. Temperatury, z jakimi przyszło im się zmierzyć, wahały się od minus 35 st.C. w nocy do minus 15 st.C w ciągu dnia. W najcieplejsze dni strzałka termometru wspinała się powyżej zera, ale tylko na słońcu.?

Szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu znajdziecie na stronie.

TERRA ? 15. Festiwal Slajdów Podróżniczych, 5-6 grudnia 2015 r., Warszawa

10339749_864359410278617_1509098211145077944_n

Terra to idealne wydarzenie nie tylko dla miłośników podróży, lecz także dla pasjonatów kina oraz fotografii. Impreza łączy w sobie elementy wizualne z piękną muzyką oraz opowieściami prelegentów, co razem tworzy magiczny klimat. Choć jest to wydarzenie znacznie skromniejsze od innych festiwali, z każdą edycją przyciąga rzeszę widzów, głównie ze względu na swoją kameralną i miłą atmosferę. Jak podkreślają organizatorzy ?najważniejsze w pokazie slajdów są wrażenia widzów, na które składa się wiele elementów: ciekawa podróż, dobre zdjęcia i ich wybór (zwłaszcza w dobie fotografii cyfrowej gdy tak łatwo robi się tysiące zdjęć), kompozycja pokazu, osobowość i opowieść autora, muzyka i to nieuchwytne coś co sprawia, że pokaz zapada nam w pamięć?.

Terra odbywa się w Kinie Wisła na warszawskim Placu Wilsona. Wstęp na poszczególne spotkania kosztuje każdorazowo 17 zł, natomiast karnet na cały dzień 50 zł. W tym roku w programie znajdziemy m.in.:

GANGES ? MISJA BEZ WIZJI, Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Opowieść z wyprawy do Indii, na  święto Kumbh Mela będące największym religijnym zgromadzeniem świata. Autorzy zabiorą nas  też do mniej znanych miejsc nad Gangesem we wschodniej części Indii,  przyglądając się ceremoniom religijnym i świętom oraz życiu codziennemu.

PIĄTA PŁEĆ I INNE TAJEMNICE INDONEZJI, Anna Jaklewicz

Dziewięć miesięcy w samotnej podróży, tysiące pokonanych kilometrów, dziesiątki odwiedzonych wysp. Indonezyjska wyprawa Anny Jaklewicz zaprowadziła ją na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Pokaz ?Piąta płeć i inne tajemnice Indonezji? pozwoli nam przyjrzeć się bliżej kilku z nich. Poznamy bliżej m.in. bissu ? tzw. piatą płeć czyli transpłciowych szamanów.

ROWERAMI NA KRAŃCE ŚWIATA, Agnieszka i Mateusz Waligóra

Podróżnicy opowiedzą o rowerowej wyprawie przez Amerykę Południową i Australię. 2 lata, 2 kontynenty, 16 000km rowerem, 7 wysokich gór i milion przygód. Będzie to opowieść o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów ? bo wysokie góry to miejsce w którym czują się najlepiej. Za swoją podróż Aga i Mateusz zostali wyróżnieni w kategorii ?Wyczyn Roku? na festiwalu Kolosy.

IRAN ? W POSZUKIWANIU SKARBÓW ORIENTU, Anna i Marcin Szymczakowie

?Wyruszymy w podróż na ogarnięty konfliktami Bliski Wschód, do Iranu ? orientalnej oazy spokoju. Będą nas gościć Persowie ? otwarci, sympatyczni i pomocni ludzie oraz nomadzi ? żyjący zgodnie z rytmem przyrody w górach Zagros. Odwiedzimy egzotyczne miasta ? perły perskiej kultury ? Isfahan, Sziraz, Kaszan oraz zagubiony w pustynnym pyle Jezd i Kerman. Zobaczymy mistyczne mauzolea, wysłane miękkimi dywanami meczety, skąpane w blasku zachodzącego słońca tysiącletnie miasta, karawanseraje i warownie. Powędrujemy przez barwne bazary, rozkoszując się zapachami orientalnych przypraw i podpatrując lokalnych rzemieślników przy pracy. ?

Program prelekcji na festiwalu Terra oraz więcej informacji o autorach znajdziecie na stronie.

KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI, 4-6 grudnia 2015 r. , Kraków

12096077_984243191618573_1898183435469893341_n

Raj dla miłośników świata alpinizmu i wspinaczki, pasjonatów gór i górskich wędrowców.

Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem medialnym, gdyż co roku zaprasza ważne osobistości związane ze światem gór, z Polski i z zagranicy. Do tej pory gośćmi wydarzenia byli m.in.: Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Dariusz Załuski, Adam Bielecki i Artur Małek. Program tegorocznej edycji festiwalu nie jest jeszcze znany, dlatego wszystkich zainteresowanych zachęcam do śledzenia strony. Na pewno niedługo pojawią się pierwsze zapowiedzi. W ubiegłych latach oprócz wystąpień znamienitych gości, na festiwalu organizowano także  interaktywne kursy lawinowe oraz panele dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się po górach. Bardzo istotnym elementem, cieszącym się popularnością wśród gości,  są  targi sprzętu i odzieży outdoorowej.

KOLOSY ? 11-12 marca 2016, Gdynia

12140643_1008044119217066_5000824787287385096_n

Kolosy to jeden z najbardziej prestiżowych i znaczących festiwali podróżniczych w Polsce, a nawet w Europie, który rokrocznie odbywa się w Gdyni. To nazwa pierwszych polskich nagród za dokonania eksploracyjne przyznawanych corocznie począwszy od marca 2000 roku.  W marcu każdego roku na festiwal przybywają Podróżnicy, Żeglarze,  Alpiniści, Eksploratorzy Jaskiń, Piechurzy i Wędrownicy. Kapituła przyznaje kilka nagród, m.in. Super Kolosa za całokształt osiągnięć, Kolosa w kategoriach: ?Podróże?, ?Żeglarstwo?, ?Alpinizm?, ?Eksploracja jaskiń? oraz ?Wyczyn roku?, Nagrodę im. Andrzeja Zawady, Nagroda Dziennikarzy czy Publiczności.

Atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu jest magiczna. Podekscytowanie zaczyna się już na starcie ? w długiej kolejce, która ustawia się przed wejściem do hali Gdynia Arena, i już sam nie wiesz czy jesteś bardziej poddenerwowany samym wyczekiwaniem na zewnątrz czy obawą, że ominie Cię szereg wspaniałych wystąpień. Podobnie jak na Travenaliach, tak i na Kolosach uczestniczymy w prelekcjach wielu podróżników, którzy dzielą się przeżyciami ze swoich wypraw oraz dokonań. Na scenie stają osoby już znane z podróżniczego świata i polskiej blogosfery, ale także uczestnicy, o których na co dzień nie słyszymy. I właśnie to jest najpiękniejsze w Kolosach ? każda podróż czy dokonanie są ważne i zasługują na uznanie, ponieważ stają się dla prelegentów także podróżą w głąb siebie i zarazem wielką zmianą. Zmianą, bo musieli pokonać swoje lęki i słabości, walczyć z granicami możliwości, odkryć nowe drogi. A później spróbować o tym wszystkim opowiedzieć, podzielić się kawałkiem swojego życia, wspomnień i obserwacji. Co roku w Gdyni pojawiają się inspirujące historie o podróżach, które pokazują coś więcej, udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych, kiedy tylko bardzo mocno się do czegoś dąży i robi wiele, żeby to spełnić.

20150315_172203

Wyjątkowy charakter ma też kolosowa publiczność ? ma się poczucie, że każdy na widowni, ktoś siedzący koło Ciebie, ma jakiś zażyły związek z podróżami. Pasję czuje się w powietrzu. Z resztą nie trudno jej nie zauważyć jeszcze na długo przed ? widząc tłumy podążające w kierunku hali, młodych i starszych, plecakowiczów z karimatami, którzy często przyjeżdżają z innych miast czy odległych stron Polski by uczestniczyć w tym festiwalu. Warto zaznaczyć, że wstęp na Kolosy jest bezpłatny.

Program najbliższej edycji poznamy prawdopodobnie dopiero na początku 2016 roku, a do tego czasu zachęcam Was do  śledzenia strony festiwalu.

W tym subiektywnym przeglądzie wybrałam różne wydarzenia (te najbliższe memu sercu), mając nadzieję, że odnajdziecie odpowiednie miejsce i czas dla siebie. Może któraś propozycja was zainteresuje i  sami się przekonacie, że festiwale mogą być wyjątkowe i że warto w nich uczestniczyć, by nie ruszając w podróż także się w niej znaleźć. Zobaczcie zapierające dech w piersiach widoki na pięknych fotografiach, posłuchajcie o inspirujących podróżach do jeszcze nie odkrytych miejsc. I poznajcie ludzi z pasją oraz pomysłem na życie, których wędrówki przemieniły się w życie w podróży. Czego życzę wam, jak i również sobie!