Pierwsza edycja Festiwalu Teatrów Studenckich START za nami! Przez cztery dni aktorskich zmagań studenci-aktorzy mierzyli się z różnymi tekstami i starali się w jak najbardziej wyjątkowy sposób zaprezentować przygotowane przez siebie sztuki i przekazać swoje emocje widzom. A trzeba podkreślić, że festiwal cieszył się zainteresowaniem nie tylko ze strony studentów! Frekwencja na spektaklach dopisała, co udowodniło, że warto organizować na Uniwersytecie Warszawskim tego typu przedsięwzięcia.

Festiwal rozpoczął się mocnym akcentem w czwartek, późnym popołudniem, w Instytucie teatralnym. Teatr Ósmego Dnia przedstawił Spektakl Mistrzowski ? wspaniale oceniane i legendarne już ?Teczki?. Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski i Marcin Kęszycki, w oparciu o archiwalne teczki z Instytutu Pamięci Narodowej, w których przez lata Służba Bezpieczeństwa gromadziła materiały dotyczące ich życia, zaprezentowali sztukę wyjątkową pod każdym względem. To historia przyjaźni aktorów i ich codzienności, skonfrontowana z absurdami PRL-u i działaniami inwigilacyjnymi tajnych agentów, którzy mieli za zadanie zniszczyć ówczesny Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia. Spektakl wzbudził ogromny entuzjazm wśród widzów; wszystkie bilety na pokaz zostały sprzedane.

O godzinie 20:00 wszyscy goście oraz organizatorzy przenieśli się do Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim na pierwszy studencki pokaz konkursowy. Na deskach CSW Michał Jóźwiak, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych, a zarazem pomysłodawca całego przedsięwzięcia, uroczyście przedstawił konkursowe jury. Znaleźli się w nim Ewa Wójciak, dyrektor poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, Zdzisław Jaskuła, dyrektor Teatru Nowego w Łodzi oraz Jolanta Krukowska z Akademii Ruchu. Michał Jóźwiak przypomniał także, że to widzowie wybierają najlepszy spektakl, głosując za pomocą swoich biletów, które można było wrzucać do specjalnie na tę okazję zrobionych puszek.

Jako pierwsze zaprezentowało się Koło Naukowe ?Teatr i Polityka? ze spektaklem pt. ?Wesele?. Przedstawienie to, spośród wszystkich przedstawionych w czasie całego Festiwalu, zebrało największą publiczność. Jak sami członkowie napisali na stronie Teatru, ?Wesele to inspirowana dramatami Stanisława Wyspiańskiego, Bertolta Brechta oraz filmem ?Egoiści? w reżyserii Mariusza Trelińskiego próba udzielenia odpowiedzi na fundamentalne pytanie o istotę miłości. Czy jest ona w ogóle możliwa? Czy możliwa jest dzisiaj, gdy wszystko nosi na sobie piętno swoistej umowności, gdy nad treścią dominuje pusta forma?.?

Następnego dnia, w piątek 14 marca, na deskach CSW pojawił się Teatr Hybrydy UW ze swoją ?Kobietą z przeszłości?. To przedstawiona w brawurowy sposób historia dziennikarki Isabel , w życiu której pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, pojawia się tajemnicza postać. ?To psychologiczna, pełna napięcia i dramatyzmu opowieść poruszająca wiele uniwersalnych problemów, budząca strach przed ?kobietą z przeszłości?, która pewnego dnia może stanąć przed każdym z nas??.?

Wieczór w trzecim dniu zmagań teatralnych należał do Teatru Polonistyki UW im. Eligiusza Szymanisa oraz ich ?Mężczyzny do wzięcia?. Niezwykle zabawna i trafnie przedstawiona historia ?jednej nocy z życia przeciętnego, szarego obywatela uwikłanego w dość specyficzną sieć relacji zawodowo-towarzyskich?? ? Xawerego Rozłupskiego, spotkała się z aplauzem widzów na koniec. Spektakl, który został zrealizowany na podstawie scenariusza Jeremiego Przybory oraz jego korespondencji, w subtelny sposób dotyka problemów samotności i smutku.

Ostatnim z konkursowych spektakli było ?W bagażniku, jakim jest życie? w wykonaniu Teatru Sceny Głównej Handlowej. ?To spektakl, w którym próbujemy wyjąć z bagażnika doświadczeń to, co najważniejsze, oczyścić to z kurzu i zobaczyć w nowym świetle ? świetle prawdy (?) Nieudany związek, niespełnione marzenia, niezrozumiałe decyzje i niejasne powody.?

Po ostatnim przedstawieniu odbyła się uroczysta gala, podsumowująca cały Festiwal. Widzowie, za pomocą swoich biletów, postanowili przyznać pierwszą w historii Festiwali Teatrów Studenckich START Nagrodę Publiczności Kołu Naukowemu ?Teatr i Polityka?. Reżyser spektaklu, w imieniu całej grupy teatralnej, przyjął z rąk Michała Jóźwiaka pamiątkowy dyplom. O kilka zdań komentarza zostali poproszeniu jurorzy. Ewa Wójciak doceniła ?katorżniczą pracę? zespołu zwycięzców i podkreśliła, że dostrzega pewien rodzaj doskonałości w tym przedstawieniu. Na końcu wszyscy jurorzy życzyli aktorom siły w zmaganiu się z obrazem świata, który dotyka nas wszystkich. Zdzisław Jaskuła zaś dodał, że jest miło zaskoczony poziomem spektakli realizowanych przez studentów. Jurorzy, w podziękowaniu, otrzymali również kwiaty. Pomysłodawca Festiwalu, Michał Jóźwiak, obiecał z ręką na sercu, że kolejna edycja Festiwalu na pewno się odbędzie. Tym samym Festiwal Teatrów Studenckich START, organizowany przez Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych oraz Uniwersytet Warszawski można uznać oficjalnie za zamknięty.

Do zobaczenia za rok!

? http://www.teatripolityka.pl/main/repertuar/repertuar-biezacy/wesele

? http://www.teatr.hybrydy.uw.edu.pl/aktualnosci.php?id=195

? http://teatrpolonistyki-uw.pl/?page_id=520

zdjęcia: Jakub Nicieja