Jak w kilka dni nadrobić wieloletnie zaległości teatralne, zabłysnąć w mediach i zdobyć kasę na egzotyczne wakacje? Wystarczy obejrzeć trzy spektakle (mogą to być spektakle telewizyjne), zrecenzować je, opublikować na łamach naszej gazety i wysłać na konkurs dla młodych krytyków im. Andrzeja Żurowskiego. A potem czekać na werdykt jury. Warto spróbować!fot3

Studenci zwykle są bez kasy, a teatr to spory wydatek. Jest jednak wiele sposobów na to, żeby korzystać z kultury za darmo. Jednym z nich jest niezwykły festiwal teatralny, który rusza właśnie w Warszawie: I Festiwal TEATROTEKA FEST (08-12.02.2017). Publiczność będzie mogła zobaczyć 25 spektakli telewizyjnych, które zostaną zaprezentowane w prawdziwym teatrze ? na scenie Teatru Collegium Nobilium w Warszawie (ul. Miodowa 22/24). Ci z nas, którzy mają jeszcze w domu telewizory, mogli część z tych przedstawień zobaczyć w ramach Teatru Telewizji, który raz na jakiś czas coś pokazuje w tym czy innym programie publicznym. Jednak nie wszystkie spektakle były pokazywane w TV, festiwal będzie więc prawdopodobnie jedyną okazją, żeby je zobaczyć. Szkoda by było przegapić, zwłaszcza że na wszystkie pokazy wstęp wolny.

A będzie co oglądać! TEATROTEKA FEST to panorama młodej polskiej dramaturgii, ekranizacje najciekawszych tekstów dramatycznych ostatnich lat. Wśród twórców najzdolniejsi reżyserzy młodego pokolenia. Na ekranie wybitni aktorzy. Za kamerą najlepsi polscy operatorzy. A dzięki wykorzystaniu technologii i infrastruktury filmowej możliwe było zrealizowanie wielu nowatorskich pomysłów.

Spektakle, które obejrzymy w ramach festiwalu, powstawały latach 2013-2016. TEATROTEKA FEST będzie pierwszą próbą zebrania ich wszystkich w jednym miejscu i czasie. Wśród ekranizacji znajdą się spektakle już nagrodzone na innych festiwalach, przedstawienia przyjmowane z dużym uznaniem podczas publicznych prezentacji (m.in. w Instytucie Teatralnym, w którym od trzech lat, raz w miesiącu, odbywają się pokazy) oraz spektakle nowe, dla których festiwal będzie pierwszą okazją do spotkania z widzami.

Konkursowe pokazy zostały podzielone na pięć bloków tematycznych: ?Prawda ? nieprawda? (08.02, środa), ?Rozbijanie mitów? (9.02, czwartek), ?Postdramat ? kryzys czy szansa?? (10.02, piątek), ?Historia z przyszłością? (11.02, sobota), ?Nie ma jak w domu!? (12.02, niedziela). Cały program na stronie festiwalu: http://www.teatroteka.com.pl/program

Spektakle będzie oceniać siedmioosobowe jury składające się z wybitnych przedstawicieli środowisk twórczych ? praktyków i teoretyków, ludzi teatru i filmu (co prawda na siedem osób tylko jedna kobieta, ale niech im tam będzie): Agnieszka Glińska (reżyserka teatralna i telewizyjna, aktorka), Robert Gliński (reżyser, scenarzysta), Marcin Hycnar (aktor, reżyser teatralny), Grzegorz Kędzierski (operator filmowy), Wojciech Majcherek (krytyk teatralny), Włodek Pawlik (kompozytor, pianista) i Janusz Sosnowski (scenograf filmowy).

Jury przyzna Grand Prix festiwalu oraz wskaże zwycięzców w 10 kategoriach (tekst dramatyczny, reżyseria, zdjęcia, scenografia, muzyka oryginalna lub opracowanie muzyczne, montaż, pierwszoplanowa rola kobieca, pierwszoplanowa rola męska, drugoplanowa rola kobieca, drugoplanowa rola męska). Tak duża liczba i zróżnicowanie nagród indywidualnych to próba jak najszerszego docenienia twórców z różnych dziedzin, wybitnych artystów, których praca składa się na całościowy efekt dzieła.

Najlepszy spektakl wskażą także dziennikarze i krytycy zajmujący się zawodowo tematyką kulturalną oraz festiwalowa publiczność, która będzie głosować przez specjalną zakładkę na stronie Festiwalu. Wśród głosujących rozlosujemy nagrody. Całość dopełnią spotkania z artystami, rozmowy o młodym polskim dramacie, zmieniającym się języku twórców, ich artystycznych strategiach i inspiracjach innymi gatunkami sztuki.

I tu jest szansa dla barci studenckiej, która chciałaby powalczyć o wysoką nagrodę pieniężną! Rozpoczyna się właśnie IV edycja Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków organizowanego przez prezydenta miasta Gdynia, marszałka województwa pomorskiego, polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC) i Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Teksty można nadsyłać do 31 marca 2017. Finał w maju 2017 roku w czasie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest opublikowanie trzech recenzji w mediach, np. na stronie ?Sedna?. Trzeba się jednak trochę pospieszyć, bo teksty muszą się znaleźć w gazecie przed 31 marca 2017. Tak więc młodzi na start! I do klawiatur! Powodzenia!

Regulamin na stronie: http://konkurs-zurowski.pl/
fot-1fot-2fot. W. Radwański