Studia rozpoczynają kolejny etap życia każdego człowieka. Jednak wrażenia świeżo upieczonych młodych intelektualistów są zarówno pozytywne jak i negatywne. Warszawa jest najczęściej wybieranym miastem przez potencjalnych studentów. Z czego to wynika? Dużą rolę odgrywa tu prestiż samych uczelni, które umieszczane są na najwyższych pozycjach w rankingach szkół wyższych. Najważniejszą kwestią jest jednak fakt, iż miasto o statusie stolicy oferuje młodym ludziom liczne możliwości rozwoju. Dla młodych, ambitnych ludzi jest to ważny czynnik, którym kierują się w celu ?wybicia się? z małej miejscowości. Chcą jak najszybciej pokazać swoją wartość i umiejętności, by ktoś ich dostrzegł, a największą szansę mają właśnie w Warszawie.

Z pozoru wszystko wygląda jak w amerykańskich filmach. Dzieci wylatują z rodzinnego gniazda, usamodzielniają się i poznają prawdziwe życie, gdyż do tej pory chowane były pod kloszem. Jednak spakowanie swojego dotychczasowego dorobku do walizki dla niektórych okazuje się zbyt trudne. Ciężko jest zrezygnować ze spotkań ze starymi przyjaciółmi, ulubionych miejsc oraz domu, w którym mieszkało się całe życie.

Warszawa jako miasto samo w sobie to z początku dość przytłaczającą, pędzącą machina, za którą nie tak łatwo jest  nadążyć. Student otrzymuje mnóstwo informacji, które szybko musi przyswoić. Z czasem początkowe problemy stają się absurdalne, nazwy przystanków nie brzmią już tak przerażająco, metro staje się dogodnym środkiem transportu, a ?biegnący ludzie? nie są już nowością ? zaczyna się biec razem z nimi. Uczelnie robią wszystko, by jak najbardziej ułatwić nowym studentom zaadoptowanie się w środowisku uniwersyteckim. We wszystkich placówkach organizowane są wyjazdy i spotkania integracyjne. Dzięki nim studenci mogą poznać się wzajemnie, bądź też posłuchać opowieści od starszych kolegów. Tematem tychże są zazwyczaj wykładowcy, przedmioty i egzaminy.

Problemem dla osób przeprowadzających się na czas studiów do stolicy niewątpliwie staje się znalezienie mieszkania. Oczywiście wszystkie uczelnie państwowe oferują studentom akademiki, gdzie panuje dość specyficzna atmosfera, którą albo się pokocha albo znienawidzi. Legendy o tych studenckich przybytkach krążą od pokoleń, ale nie jest to tylko miejsce wiecznej imprezy. Studenci twierdzą, że właśnie takie lokum najbardziej im odpowiada. Zarówno finansowo jak i ?ogólnie?, przez co rozumieć należy ciągłe obcowanie z ludźmi oraz poznawanie nowych kolegów i koleżanek. Dzięki temu można odkryć prawdziwą magię studiowania. Ponadto, ceny wynajmu mieszkań są często dość absurdalne. A przecież każdy chciałby mieszkać jak najtaniej i jak najbliżej Centrum, by dojazdy nie zajmowały większości dnia.

Spójrzmy jednak na drugą, jaśniejszą stronę medalu. Co stolica daje w zamian studentom, którym uda się zadomowić? Oliwii, studentce I roku filologii polskiej, Warszawa pomaga w samorealizacji, spełnieniu swoich marzeń i możliwości zdobycia niezbędnego doświadczenia. Istotnym powodem był także fakt, że stolica nie jest daleko od jej rodzinnego miasta. A tęsknota za rodziną jest w pierwszych miesiącach dość przytłaczająca. Jako ośrodek kultury Warszawa jest miejscem wręcz wymarzonym – organizowanych jest tu wiele koncertów i imprez. Można spotkać tu wiele ciekawych i inteligentnych ludzi, a Krakowskie Przedmieście wieczorową porą pełne jest jest magicznego i niespotykanego nigdzie indziej uroku.

Jednak, nie wszyscy kierowali się takim szerokim wachlarzem powodów w wyborze miasta studiów. Miłosz jako typowy student Politechniki Warszawskiej określa swój wybór dość zwięźle ? duży wpływ mieli rodzice, którzy nalegali właśnie na Warszawę. Dla niego samego stolica nie jest żadnym wyjątkowym miejscem, ponieważ ?można robić swoje wszędzie, trzeba tylko chcieć?.

Jak wcześniej wspomniałam, z początkiem października przed studentem stoi mnóstwo problemów do rozwiązania, począwszy od znalezienia sobie odpowiedniego miejsca zamieszkania, zorientowaniu się w rozkładzie komunikacji miejskiej, aż na samej organizacji uczelni zakończywszy. Na szczęście, z roku na rok ?świeżakom? przyswajanie wiedzy idzie coraz lepiej. Spora część działalności samorządów uczelni skierowana jest właśnie w kierunku jak najlepszej pomocy pierwszakom. Są też rady starszych kolegów, które można odnaleźć na licznych portalach społecznościowych.

Studia są przytłaczające, ale na szczęście tylko w pierwszym odczuciu. Stereotyp, że Warszawa jest pędzącym, ?nieoglądającym się za siebie? miastem, jest w dużej mierze prawdziwy. Jednak, to tylko zalążek wielkiego świata, do którego można i trzeba się przyzwyczaić, jeżeli faktycznie myśli się poważnie o swojej karierze. Stolica jest specyficznym miastem, ale nie warto od razu uciekać z niej z krzykiem, bowiem wszystko co nowe zawsze wydaje się straszne. Z pomocą przyjaznych ludzi, których na szczęście jest wielu, można poznać to miasto od zupełnie innej strony. A warto poznać nowy świat i wejść w niego pewnym krokiem.