Na Wydziale Zarządzania UW przed kilkoma godzinami rozpoczęły się XVII Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, zorganizowane przez tenże wydział oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, przy wsparciu m.in. Fundacji Rozwoju Informatyki. W konkursie biorą udział 54 drużyny z wyższych uczelni z całej Polski.

Mówiąc o AMPPZ, należy przede wszystkim wspomnieć, że jest to nasza rodzima odmiana ogólnoświatowego konkursu ICPC (The ACM International Collegiate Programming Contest), uznawanego za najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie.

Pierwsze Akademickie Mistrzostwa Polski, których pomysłodawcą był profesor Jerzy Nawrocki, odbyły się w roku 1996 na Politechnice Poznańskiej. Wtedy to pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego. Od tamtej pory rok w rok, nasi studenci zajmują czołowe miejsca na tychże mistrzostwach. W tegorocznych zmaganiach UW wystawiło osiem drużyn, które zmierzą się z pozostałymi 46 zespołami z 18 polskich uczelni.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu zespołowym są konkursem zamkniętym. To znaczy, że mogą w nim brać udział tylko rodzimych uczelni wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze żadnych studiów w kraju ani za granicą (z wyjątkiem studiów inżynierskich i licencjackich) i maksymalnie raz brali udział w ogólnoświatowej odmianie konkursu.

Każda drużyna składa się z trzech studentów tej samej uczelni. W czasie trwania zawodów każdy zespół korzystając z jednego komputera musi rozwiązać od ośmiu do 12 zadań w ciągu nie więcej niż pięciu godzin. Zadania sprawdzane są w czasie rzeczywistym, a drużyny są na bieżąco informowane o swoich wynikach.

Jedna z 54 drużyn wygrywając AMPPZ 2012 postawi pierwszy krok na drodze do wielkiego finału. Po zwycięstwie w krajowych mistrzostwach, następnym etapem będą eliminacje regionalne, które zostaną rozegrane w listopadzie w Krakowie. Tam polscy studenci zmierzą z programistami z Austrii, Chorwacji, Węgier, Słowacji, Słowenii oraz Czech. Zwycięzcy eliminacji regionalnych w lipcu przyszłego roku zawalczą o tytuł mistrzów świata w Sankt Petersburgu.

Czy studenci naszego uniwersytetu po raz kolejny obronią pierwsze miejsce z poprzednich lat? Tego dowiemy się już wczesnym popołudniem. O wynikach dzisiejszych mistrzostw poinformujemy na łamach „Sedna”.

Składy drużyn z UW:

Drużyna UW1: Marcin Andrychowicz, Maciej Klimek, Tomasz Kociumaka
Drużyna UW2: Jarosław Błasiok, Mirosław Michalski, Jakub Oćwieja
Drużyna UW3: Dawid Dąbrowski, Adrian Jaskółka, Adam Karczmarz
Drużyna UW4: Wojciech Nadara, Grzegorz Prusak, Marcin Smulewicz
Drużyna UW5: Bolesław Kulbabiński, Łukasz Mazurek, Robert Rosołek
Drużyna UW6: Łukasz Marecik, Piotr Smulewicz, Kamil Yurtsever
Drużyna UW7: Bartłomiej Gajewski, Tom Macieszczak, Adam Nieżurawski
Drużyna UW8: Krzysztof Kiewicz, Jakub Kołodziej, Bartosz Tarnawski

Więcej informacji o konkursie można znaleźć pod tym adresem.