Co wybrać: wykłady o zmianach klimatycznych czy prelekcję byłego ministra spraw zagranicznych Adama Daniela Rotfelda? Najlepiej jedno i drugie. Trwa Święto Uniwersytetu, podczas którego nie zabraknie też dyskusji o imigrantach w Warszawie, czy przyszłości Uniwersytetu. Do 10 stycznia można przesyłać propozycje hasła i logo na 200-lecie UW ? to już za trzy lata.


Królewski Uniwersytet Warszawski powstał w 1816 r. 800 studentów uczyło się wówczas na pięciu wydziałach: Prawa i Administracji, Lekarskim, Filozoficznym, Teologicznym oraz Nauk i Sztuk Pięknych. Przez prawie 200 lat Uniwersytet kilka razy zmienił liczbę wydziałów i nazwę. Studentów i profesorów z  roku na rok było coraz więcej.

Jesienią UW kończy 197 lat. Do końca listopada będzie można posłuchać wykładów i koncertów muzyki poważnej, wziąć udział w seminariach i konferencjach naukowych albo targach pracy i praktyk. Oto wybrane propozycje naukowych i kulturalnych przedsięwzięć z okazji Święta UW:

  1. 20-lecie Ośrodka Badań nad Migracjami jest okazją do dyskusji na temat społeczności  imigranckich w metropolii warszawskiej. Seminarium zaplanowano 18 listopada.
  2. Interesującym tematem współczesności wydaje się klonowanie człowieka. Spotkanie z cyklu ?Wykłady na nowe tysiąclecie? będzie dotyczyło właśnie tego zagadnienia. Genetyk prof. Piotr Stępień wygłosi wykład 19 listopada.
  3. Dla poszukujących pracy lub praktyk przygotowane zostały ?Uniwersyteckie spotkania z rynkiem pracy?, na których przedstawiciele firm i instytucji opowiedzą o pracy u nich. Najlepiej przyjść ze swoim CV, bo może nadarzy się okazja, by zostawić je pracodawcom. Targi rozpoczną się 19 listopada i potrwają trzy dni.
  4. Szczytowi klimatycznemu COP19 odbywającemu się Warszawie towarzyszyć będzie seminarium ?Be the Movement? na temat zmian klimatu. Spotkanie zaplanowano 20 listopada.
  5. Argentyńskiej muzyki będzie można posłuchać podczas urodzinowego koncertu ?Tango 100 lat?. Tangata Quintet, The New Art Ensemble, Anna Iberszer i Piotr Woźniak wystąpią 22 listopada.
  6. Kolejne z wydarzeń będzie poświęcone postrzeganiu ciała w kulturze muzułmańskiej. Konferencja naukowa przewidziana jest na dwa dni: 25 i 26 listopada.
  7. Adam Daniel Rotfeld wygłosi prelekcję ?Europa: wspólne wartości a pamięć historyczna?. To kolejne spotkanie z cyklu wykładów im. prof. Bronisława Geremka odbędzie się 25 listopada.
  8. Historyk prof. Henryk Samsonowicz, rektor UW w latach 1980-1982, będzie mówił o przeszłości,  ale i przyszłości uczelni 28 listopada. Odbędzie się też podobne spotkanie z prof. Włodzimierzem Siwińskim, rektorem uczelni w latach 1993-1999.

Przygotowania do okrągłej rocznicy powstania UW już się zaczęły. Wkrótce zostaną ujawnione szczegóły konkursu na logo i hasło jubileuszu. Zimą na uczelni pojawi się urodzinowy licznik, który będzie odmierzał czas do głównych obchodów 200-lecia założenia uczelni.
Harmonogram wydarzeń dostępny jest na pod tym adresem.
Informacje o konkursie na logo i hasło znajdą się na stronach internetowych UW 19 listopada, w 197. urodziny uczelni.